Anykščiuose vykusi šventė sukėlė pykčio bangą: skrieja kaltinimai dėl žiauraus elgesio su gyvūnais

Socialiniuose tinkluose kilo pykčio banga. Žurnalistas, video blogeris Laimas Fergizas įamžino Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“ akimirkas.

Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai/lrytas.lt koliažas. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai/lrytas.lt koliažas. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Vaizdai iš Anykščiuose prieš dvi savaites vykusios šventės „Bėk bėk, žirgeli!“.<br>Laimo Fergizo vaizdo įrašo stop kadrai. 
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2024-06-14 06:41, atnaujinta 2024-06-20 16:07

Vaizdo įrašu pasidalino ir į užfiksuotus vaizdus sureagavo žirgų globos asociacijos „Arklių slėnis“ vadovė Olga Choroškova, o greitai pasipylė komentarai žmonių, kuriems tokie vaizdai šventinės nuotaikos taip pat nekūrė.

Tai moteris pavadino gyvūnų kankinimu ir, anot jos, nors teoriškai arkliai galėtų patempti tokį svorį, tam tikrai nebuvo pasiruošta.

„Fiziologiškai jų kūno masė galbūt ir leistų dalyvauti tokiose, nelabai apsisuka liežuvis sakyti, bet tiek to, varžybose. Tačiau yra būtina arklį paruošti, jis turi būti treniruojamas, jis turi mokėti tai daryti. Jau nekalbant, kad būtina amunicija tam tikra, kad nežaloti arklio. Aplinka daug lemia, kur ir kaip tai vyksta. Yra daug niuansų, bet nė į vieną iš jų nebuvo atsižvelgta“, – portalui lrytas.lt komentavo O.Choroškova.

Asociacijos vadovė jau kreipėsi ir į VMVT, o savo poziciją moteris taip pat išreiškė ir socialiniame tinkle.

„Arkliai traukia vagonus šonu, šalia bėgių. Tokiu būdu nėra net kalbos, kad jie galėtų panaudoti viso kūno jėgą ir paskirstyti svorį.

Arklys traukia, vagonas pamažu įsibėgi. Jis gali įsibėgėti ir kaip reikiant. Kas jį tuo atveju sustabdytų? Šalia besitrinantys keli vyrukai? Rimtai? Ar apskritai kas nors pagalvojo apie gyvūnų saugumą?

Antras vaizdo įrašas – įrašas komentare – iš kitos šventės dienos – arklys traukia vežimą, kuriuo važinėjasi į šventę sugūžėję pramogautojai. Prineša mažus vaikus, rodo arkliuką. Čia jau sunku susiturėti ir nepasiūlyti parodyti ir arkliuko kanopų! Mat jos taip smarkiai laminitės, kad kiekvienas arklio žingsnis jam kelia skausmą. Kiekvienas!

Šis arklys persmelktas skausmo ir kančios, luošas ir tikrai jam ne vieta būti pakinkytam vežime. Visa tai plika akimi matoma ir iš mums atsiųstų vaizdo įrašų ir juose skambančių komentarų supratome, kad tikrai buvo žmonių, kurie pastebėjo, kokios būklės arklys įkinkytas vežioti šventės dalyvius“, – rašė moteris.

O.Choroškova patikslino, kad laminitas – labai sunkios formos kanopų uždegimas. Taip pat įraše moteris pastebėjo, kad Kelių eismo taisyklėse numatyta, kad vadeliojamų vežimo ar rogių priekyje turi būti balti, iš šonų – oranžiniai, gale – raudoni šviesos atšvaitai, pritvirtinti gerai matomose vietose ir pažymintys kraštinius vežimo ar rogių gabaritus.

„Berods, šventėje „Bėk bėk, žirgeli!“ KET negalioja…“, – pastebėjo asociacijos vadovė.

Komentaruose užfiksuotais vaizdais piktinosi ir internautai. „Karietą traukti sveikam žirgui yra viena, gal netgi reikalingas fizinis krūvis, o čia jau kankinimas. Nesuprantu, kam čia gražu gali būti ir kuo girtis? Pats patąsytų tą vagoną, tada gal papločiau. Tikiuosi instancijų bus sureaguota atitinkamai“, – vylėsi komentatoriai.

VMVT tokių pramogų nepalaiko, bet nusižengimų nerado

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovė Aistė Prielgauskaitė portalui lrytas.lt pranešė, kad apie vyksiantį renginį VMVT buvo informuoti, tačiau pabrėžė, kad prievolė jame dalyvauti VMVT atstovams nenumatyta. Visgi į renginį specialistai nuvyko pastebėję piliečių išreikštą nerimą soc. tinkluose.

„Inspektoriai sekančią dieną, toliau vykstančios šventės metu, aptiko 3 sunkiasvorius arklius, kurie buvo užfiksuoti vaizdo įraše. Jie buvo eksponuojami renginio lankytojams. Apžiūrėti gyvūnai buvo kliniškai sveiki, streso požymių nerodė, kitų pažeidimų nebuvo nenustatyta. Minimame 2 dienų renginyje vyko ir arklių konkūras, kuriame dalyvavo 107 arkliai. Inspektoriai taip pat apžiūrėjo ir šiuos gyvūnus. Vienam žirgui buvo nustatytas sužeidimas, todėl jam neleista dalyvauti pasirodymuose“, – informavo A.Prielgauskaitė.

Anot jos, VMVT tokio pobūdžio renginiams nepritaria, tačiau kadangi įstatymai to neapibrėžia kaip žiauraus elgesio su gyvūnu, veiksmų imtis negali.

„VMVT specialistų nuomone, moralinį tokių pasirodymų ir renginių aspektą turėtų vertinti visuomenė bei jų nepalaikyti. Organizatoriai taip pat turėtų kritiškai vertinti šiandieninius gyvūnų gerovės standartus ir pasikeitusį požiūrį į gyvūną, kaip į juslę būtybę ir atsisakyti tokio pobūdžio renginių“, – sakė A.Prielgauskaitė.

Poziciją išsakė ir organizatoriai: arkliai buvo žvalūs ir laimingi

Nors renginį inicijavo Anykščių rajono savivaldybė, kultūros centras, kūno kultūros ir sporto centras, Arklio muziejus, rėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, o finansavo Lietuvos kultūros taryba, traukinio tempimo varžybas organizavo VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ arba „Siaurukas“. Pastarieji savo poziciją taip pat išdėstė soc. tinkluose.

„Kadangi vis kyla klausimų dėl renginio „Arkliai geležiniame kelyje“, vykusio 2024 m. gegužės 31 d. Anykščių siaurojo geležinkelio stoties teritorijoje, tai primename istorines žirgų ir geležinkelio sąsajas. Lietuvos istorijoje arkliai susisiekimui ir krovinių pervežimui naudoti ilgą laiką“, – istoriją priminė „Siaurukas“.

Anot jų, renginys priminė arklių ir geležinkelio sąsajas ir pristatė Lietuvos sunkiųjų veislių arklius, o pats renginys organizuotas bendradarbiaujant su Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacija.

„Darbiniai Lietuvos sunkiųjų arklių veislės arkliai (darbiniai arkliai yra treniruoti panašioms užduotims, jie naudojami darbui žemės ūkyje) parodomaisiais tikslais traukė ir siauruko vagonus. Čia verta atkreipti dėmesį, kad renginys nebuvo skirtas pademonstruoti maksimalias arklių jėgas.

Gegužės mėnesio viduryje vykusiame Lietuvos galiūnų čempionato pirmajame etape Lietuvos stipruoliai traukė po penkis siauruko vagonus, šiuo atveju parodymo tikslais arkliai traukė vieną ir tris siauruko vagonus. Taigi nors arkliai ir turi daugiau jėgų nei žmonės, jiems buvo suteikta lengvesnė užduotis“, – rašė „Siaurukas“.

Anot jų, su užduotimis arkliai susitvarkė nesunkiai, o pastebėjus, kad vyresnio amžiaus gyvūnui iškilo kliūčių, jo vagono traukimas buvo sustabdytas. „Siaurukas“ teigė, kad arkliai net kitą dieną buvo žvalūs ir laimingi.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.