Pandemijos metu tokių susirgimų ženkliai padaugėjo: pagalbos vis dažniau kreipiasi vyrai

Remiantis sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, prieš COVID-19 pandemiją Lietuvoje buvo 235 tūkst. asmenų, kuriems buvo diagnozuoti psichikos ir elgesio sutrikimai, pandemijos metu tokių susirgimų ženklai padaugėjo. SAM duomenimis, net 49 proc. Lietuvos gyventojų pablogėjo emocinė būklė antrosios COVID-19 pandemijos bangos metu.

123rf asociatyvi nuotr. 
123rf asociatyvi nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 10, 2021, 4:09 PM

Užsitęsęs karantinas išryškino visuomenės psichinės sveikatos problemas, tarp jų ir vyrų, kurie rečiau kreipiasi pagalbos, dėl visuomenėje vyraujančių stereotipų apie vyrų nepažeidžiamumą. Apie prastą Lietuvos vyrų psichinę sveikatą byloja ir oficiali statistika. 2020 metais, remiantis higienos instituto duomenimis, nusižudė 607 asmenys, iš jų net 474 (78 proc.) vyrai. Per tris pirmus 2021 m. ketvirčius, nusižudė 321 asmenys iš jų 253 (79 proc.) vyrai.

2020 m. veiklą pradėjusi pagalbos linija vyrams „Nelik vienas“ per pirmus tris šių metų ketvirčius fiksavo net 1523 skambučius bei užklausimus el. paštu, tačiau dėl skambučių ne darbo valandomis bei ribotų resursų, atsiliepė tik į 44 proc. pagalbos prašymų. Taip pat organizacija 20 valandų nukreipė psichologo, 2 valandas teisininko konsultacijoms, tuos asmenis, kurie kreipėsi pagalbos. Taip pat surengta 8 savaičių trukmės psichoterapinė pagalba vyrams grupėje.

Linijos savanoriai susiduria su įvairiais, daugiausia psichinius negalavimus turinčiais pašnekovais. Sulaukia ir priešiškų, agresyvių piliečių skambučių. Tačiau didžioji dalis skambinančių – vyrai, kurie ieško emocinės paramos ar tiesiog noro išsikalbėti. Nemaža dalis besikreipiančių skundžiasi nepaaiškinamu liūdesiu ar bloga emocine būkle. Dažnas išgyvena nerimą dėl pablogėjusios sveikatos, darbo praradimo, nežinomybės dėl savo ateities, patiriamos socialinės izoliacijos.

29 proc. skambinančiųjų 2021 metais į pagalbos liniją „Nelik vienas“ kreipėsi dėl psichikos sveikatos sutrikimų, prastos emocinės būklės, liūdesio, savižudybės rizikos. 21 proc. dėl santykių problemų, pokyčių šeimoje ar netekties, 9 proc. skambinančiųjų kreipėsi dėl nedarbo bei finansinių sunkumų. 7 proc. dėl socialinės izoliacijos, 5 proc. dėl fizinių sveikatos problemų, 3 proc. dėl narkotinių medžiagų bei alkoholio nulemtų aplinkybių. 26 proc. dėl kitų priežasčių.

Pasitaiko itin sunkių atvejų: į „Nelik vienas“ pagalbos liniją kreipėsi Tomas (vardas pakeistas), pašnekovas pokalbio su specialistu metu dalinosi savo bei šeimos narių skaudžia patirtimi. Tomas atviravo, kad žmona serga onkologine liga ir maždaug prieš metus pradėjo su žmona piktnaudžiauti alkoholiu, pora augina mažamečius vaikus, išsakė norą atsisakyti priklausomybės, tačiau dėl susiklosčiusių aplinkybių to negali padaryti. Vyras guodėsi šiuo metu itin sunkia finansine šeimoje padėtimi, svarstė net apie savižudybę. Pašnekovas gydėsi psichiatrinėje ligoninėje dėl patirtų nepakeliamų sunkumų. Šis atvejis „Nelik vienas“ specialistų buvo nukreiptas individualiai psichologo konsultacijai.

Panašių, pagalbos prašymų atvejų „Nelik vienas“ linija sulaukia nuolat, tačiau nėra pajėgi visų išklausyti. Tai rodo, kad tokios, ne pelno siekiančios psichologinės pagalbos organizacijos yra ypač reikalingos šiandieniniame pandemijos kontekste.

Nors 2020 m. SAM, kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė COVID -19 žalos psichinei sveikatai sumažinimo planą bei skyrė 3,3 milijonus eurų. Taip pat tokiems projektams, kaip „Nelik vienas“ ar „Vyrų linija“ buvo numatyta 80 000 Eur., tačiau, kaip rodo atsiliepiamumo, pasiekiamumo duomenys, tokio finansavimo nepakanka. Taip pat trūksta lėšų siekiant informuoti visuomenę, apie tokių organizacijų veiklą, kurios orientuotos į tam tikrą, dažniausiai psichiniais negalavimais kamuojamą visuomenės segmentą.

„Nelik vienas“ pagalbos linijos vyrams darbo laikas, kasdien nuo 18 – iki 21 val, galima kreiptis telefonu 8604 11119 bei el. paštu pagalba@nelikvienas.lt. Į laiškus atsakoma per 72 valandas.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.