Nesiginčykite vaikų akivaizdoje – tai kenkia jų augimui

Tėvai, kurie nuolatos ginčijasi, gali sustabdyti savo vaikų augimą – taip sako mokslininkai, kurie atrado ryšį tarp sulėtėjusio augimo ir stresinės aplinkos vaikystėje.

 Tėvai, kurie nuolatos ginčijasi, gali sustabdyti savo vaikų augimą – taip sako mokslininkai, kurie atrado ryšį tarp sulėtėjusio augimo ir stresinės aplinkos vaikystėje.<br> 123RF nuotr.
 Tėvai, kurie nuolatos ginčijasi, gali sustabdyti savo vaikų augimą – taip sako mokslininkai, kurie atrado ryšį tarp sulėtėjusio augimo ir stresinės aplinkos vaikystėje.<br> 123RF nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 26, 2019, 10:27 AM

Atliktas tyrimas parodė, kad trauminio pobūdžio išgyvenimai vaikystėje turi rimtų pasekmių sveikatai vėliau gyvenime – ligas bei augimo sulėtėjimą.

Epidemiologas dr. Scottas Montgomery kartu su komanda iš Karališkosios ligoninės Londone peržiūrėjo apklausą, kurios metu buvo apklaustos 1352 šeimos visoje Jungtinėje Karalystėje, tarp 1937 ir 1939 metų. Mokslininkai pažvelgė į informaciją apie vaikų sveikatą ir gyvenimo būdą, kai jie buvo nuo 5 iki 8 metų amžiaus. Po 60 metų buvo atsekti 149 minėtos grupės nariai ir su jais buvo atlikti panašūs bandymai bei apklausos.

S.Montgomery pasakoja, kad jie atrado ženklų ryšį tarp tėvų, kurie ginčijosi, ir jų vaikų lėtesnio augimo. Buvo nustatyta, kad jaunuoliai, kurie gyvena stresinėje aplinkoje, turi mažiau augimo hormono. Jeigu jie išeina iš tokios stresinės aplinkos, augimo hormonų kiekis sugrįžta į pradinį lygį. Anot jo, tokie jauni žmonės nebūtinai užaugę būna žemi – jie tiesiog lėčiau auga. Pavojus kyla tada, kai stresinė aplinka egzistuoja ilgą laiką, dėl ko augimas gali sustoti visam laikui.

Jo darbas rodo, kad jaunuoliai, kurie auga lėčiau, turi didesnę tikimybę suaugę kentėti nuo aukšto kraujospūdžio, dėl ko padidėja tikimybė susirgti širdies ligomis ar net patirti insultą. S. Montgomery pabrėžia, kad šis tyrimas atkreipia dėmesį į tai, koks svarbus yra vaiko emocinis gerbūvis. Jis mano, kad ryšys tarp streso ir augimo atsirado dėl evoliucijos.

Anot jo, žvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, streso metu yra išjungiamos funkcijos, kurios nėra pačios svarbiausios. Organizmas neskiria pakankamai energijos augimui – kadangi jos gali prireikti bėgant ar ginantis. Kai pavojus išnyksta, ši energija vėl gali būti skiriama augimui.

Anot kito tyrimo apie vaikų vystymąsi, vaikai, turintys tėvą savo gyvenimuose, kruopščiau visko mokosi, turi aukštesnę savivertę ir rodo mažiau depresijos požymių negu tie, kuriuos augina tik jų mama.

Rezultatai, kurie buvo pristatyti Bostone (JAV) parodė, kad tėvą (ar patėvį) turintys vaikai pasiekė geresnių rezultatų pagrindinių įgūdžių mokymosi testo metu bei turi geresnius socialinius įgūdžius – ir geriau sutaria su bendraamžiais.

Parengta pagal „The Independent“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kodėl elektros kainos muša rekordus?