Penktadienį prasideda meno mugė „ArtVilnius’21“ – kviečia meną pajusti gyvai

Nuo penktadienio iki sekmadienio parodų ir kongresų centrą „Litexpo“ Vilniuje okupuoja menas. Čia vyksta 12-oji šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“. Didžiausias vizualiųjų menų renginys Rytų Europos regione lankytojams pristatys 56 galerijas iš 12 šalių.

Menininkių „Le Doze Morgane“ performansas prancūzų stende („Galerie Nivet-Carzon“).<br>M.Žičiaus nuotr.
Menininkių „Le Doze Morgane“ performansas prancūzų stende („Galerie Nivet-Carzon“).<br>M.Žičiaus nuotr.
„Baroti“ galerijos Klaipėdoje vadovė Andželika Baroti. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
„Baroti“ galerijos Klaipėdoje vadovė Andželika Baroti. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
„Lewben Art Foundation“ vadoė Ugnė Bužinskaitė. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
„Lewben Art Foundation“ vadoė Ugnė Bužinskaitė. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
„ArtVilnius'21 vadovė Diana Stomienė. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
„ArtVilnius'21 vadovė Diana Stomienė. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas. Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Mugės pristatymas žiniasklaidai.<br>M.Žičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Lrytas.lt

Oct 15, 2021, 9:48 AM

Tradiciškai „ArtVilnius’21“ bus pristatytos ir privačios tarptautinės meno kolekcijos, instaliacijų, skulptūrų ir performansų paroda „Takas“, vyks susitikimai, diskusijos, konferencijos, turai po mugę su menotyrininku.

„Džiaugiamės, kad mugės užkulisiuose verda darbas, nes prieš du mėnesius dar nebuvome tikri, ar renginys įvyks, – mugės atidarymo išvakarėse suorganizuotoje spaudos konferencijoje kalbėjo „ArtVilnius’21“ vadovė Diana Stomienė. – Tačiau galerijos jau beveik parengė savo stendus, taigi rytoj laukiame lankytojų. Ši mugė skirta visiems, kurie nori meną pajusti gyvai, patirti bendrystės su menininkais jausmą.“

Gali būti, kad taksi nusprendę į „ArtVilnius’21“ atvykti lankytojai pateks į meninį performansą, kurį rengia mugės naujokai – iš Albanijos atkeliavęs projektas GOM/TAC. Ir tai dar kartą įrodo, kad tarptautinė šiuolaikinio meno mugė Vilniuje yra ne vien tradicinė galerijų mugė. Renginio struktūra – didžiulė, todėl spaudos konferencijos metu organizatoriai išskyrė 10 svarbiausių „ArtVilnius’21“ akcentų.

1. Galerijų programa

Trijose „ArtVilnius’21“ salėse jau įsikūrė 56 galerijos iš 12 pasaulio šalių: Lietuvos, Prancūzijos, Baltarusijos, Vokietijos, Ukrainos, Albanijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Danijos, Italijos ir Rumunijos. Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ lankytojai sutiks savo pamėgtas galerijas „Okapi“ (Estija), „Tsekh“ (Kijevas / Vilnius), „Nivet Carzon“ (Prancūzija), Lietuvos galerijas „The Rooster gallery“, „Meno parkas“, „Baroti“, Kristinos Norvilaitės galeriją ir daugybę kitų.

„ArtVilnius’21“ organizatoriai džiaugiasi ir naujais vardais – „Aambulanz Kollektiv“ (Vokietija), „Gom/Tac“ (Albanija), „AP galerija“, „8 akys ir ausys“ iš Vilniaus, Šiaulių meno erdve „S-in“, Klaipėdos „Si:Said“ ir kitomis.

Dar vienas naujas vardas – Baltarusijos galerija „Ambasada Kultury, By+“. Mugėje ji ne kartą dalyvavo kaip „Galerija Y“, šiais metais kartu su Minsko „DK gallery“ į mugę jos pakviestos svečių teisėmis.

2. Projektų zona

Nuo 2013 metų „ArtVilnius“ pristato nekomercinę projektų zoną, kurioje galima susipažinti su pasaulinio garso muziejų ir fondų kolekcijomis, pamatyti garsių menininkų ar jų grupių parodas.

Visada progresyvus „Lewben art Foundation“ šiemet pristato kriptomeno – NFT ekspoziciją „How soon is tomorrow. Collecting NFTs“. Joje bus galima išvysti lietuvio Roberto Narkaus ir estų Tommy Casho bei Katjos Novitskovos kūrinius. „Vos praėjusią savaitę „Lewben art Foundation“ įsigijo pirmuosius NFT kūrinius, – spaudos konferencijos metu sakė viena iš ekspozicijos kuratorių, fondo vadovė Ugnė Bužinskaitė. Ji pridūrė, kad vienas iš 4-ojoje salėje eksponuojamų kūrinių bus bene brangiausias iš visų esančių mugėje.

Ilgametė partnerystė mugę „ArtVilnius“ sieja su Krokuvos šiuolaikinio meno muziejaus „Mocak“ iniciatyva kasmet pristatyti ryškiausius tarptautinius menininkus. Muziejaus parodos kuratorė – Monika Koziol.

Projektų zonoje lankytojų lauks įspūdinga tarp Paryžiaus ir Vilniaus gyvenančio kūrėjų dueto SetPStanikas instaliacija. Vilniaus šiuolaikinio meno centras pristatys specialiai „Litexpo“ erdvėms sukurtą Jurgio Paškevičiaus instaliaciją. Mugės organizatoriai kviečia ir į Panevėžyje kuriamo Stasio Eidrigevičiaus menų centro stendą, kuriame bus galima pamatyti Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureato Stasio Eidrigevičiaus piešinius-pastelės.

Vizualiųjų menų centras šiais metais pažymi „Fluxus“ judėjimo 60 metų jubiliejų ir Jurgio Mačiūno 90 metų sukaktį. Ji bus minima ir mugės projektų zonoje. Su performansu „TIkTok Šekspyras“ čia grįžta ir praėjusiais metais itin vizualiu performansu lankytojus patraukusi Dr. Gora Parasit.

3. Paroda „Takas“

Tradicinėje skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodoje „Takas“ savo naujus kūrinius šiais metais parodys 22 menininkai. Parodą „Takas“ nuo mugės pradžios, 2009 metų, kuravo menotyrininkė, prof. dr. Raminta Jurėnaitė, vėliau – menotyrininkės dr. Elona Lubytė ir „ArtVilnius“ meno vadovė Sonata Baliuckaitė. Šiais metais „Tako“ vairą perėmė kuratorius Vytenis Burokas – menininkas, parodų ir edukacijos Nacionalinėje dailės galerijoje kuratorius, vienas iš parodos „JCDecaux premijos“ kuratorių, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros dėstytojas.

Visas tris mugės dienas bus galima pamatyti įspūdingą Monikos Dirsytės ištvermės ir valios performansą, taip pat Nancie Naive, Gabrielės Vetkinaitės, Edvino Mikulskio pasirodymus. Skirtingi kūrėjai nagrinės populiariosios kultūros, jos ikoniškumo, individo formavimosi šeimoje ir visuomenėje, lyčių stereotipų klausimus.

„Take“ bus įkurdintas ir Geraširdžio Linkėtojo – menininko Vytauto Viržbicko kūrinys „Nieko švento“. Čia bus galima pamatyti ir pirmosios bei vienintelės iš Lietuvos menininkų į leidyklos „Thames & Hudson“ knygą „100 Painters of Tomorrow“ – perspektyviausių šiuo metu kuriančių pasaulio tapytojų sąrašą įtrauktos menininkės Kristinos Ališauskaitės naujieną – „Autoportretas košmaras“.

4. Akcentas – kūryba ant popieriaus

Kiekvienais metais „ArtVilnius“ išskiria kūrybos akcentą, kurį plačiau pristato lankytojams. Ne vienus metus akcentavę svečius, praėjusiais metais – fotografiją, šiemet „ArtVilnius’21“ kviečia pažinti meną ant popieriaus – piešinius, koliažus, grafiką, objektus ir kita. Daug po užsienio meno muges keliaujantys organizatoriai pastebi, kad popieriaus populiarumas auga ir tarp kūrėjų, ir tarp kolekcionierių bei meno pirkėjų, o menui ant popieriaus organizuojamos specialios mugės. Vilniuje popierius bus tik svarbus akcentas, tačiau mugės dalyvių stenduose lankytojai atras visų medijų: tapybos, fotografijos, skulptūros, vaizdo kūrybos, instaliacijų.

5. Paskaitos, diskusijos, susitikimai ir konferencijos LRT studijoje

Interaktyvioje LRT studijoje vyks meno diskusijos, paskaitos ir pristatymai, kurių dalį tiesiogiai transliuos „Lrt.lt“ portalas. Dienos konferenciją „Stage Art Fair“ konferencijų salėje organizuos Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras.

6. Jaunojo kolekcininko stendas

Meno mylėtojai ar dar tik pradedantieji domėtis menu Jaunojo kolekcininko stende galės atrasti ir įsigyti savo pirmąjį meno kūrinį, o gal papildyti jau esamą kolekciją. Šis stendas skirtas nedidelio formato meno kūriniams, kuriuos parinko 27 mugėje dalyvaujančios galerijos. Nedidelio formato kūrinių kaina neviršija 500 eurų.

7. Geriausių mugės dalyvių rinkimas

Kaip ir kasmet, „ArtVilnius’21“ vyks geriausių mugės dalyvių rinkimas. Bus nominuotos 7 geriausios „ArtVilnius’21“ galerijos, geriausias „ArtVilnius’21“ menininkas, geriausia „ArtVilnius’21“ skulptūra / instaliacija. Geriausio jaunojo „ArtVilnius’21“ menininko premiją įsteigė mugės mecenatė, advokatų kontora „Cobalt“. Mugės lankytojai rinks savo favoritus – „Rinktinę žiūrovų galeriją“ ir „Žiūrovų rinktinį menininką“, kuriam premiją įsteigė „Volfas Engelman“.

Menininkus, galerijas ir kūrinius vertins komisija: menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, šiuolaikinio meno kuratorė Neringa Bumblienė, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė Monika Kozioł, menotyrininkė, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos pirmininkė Danutė Gambickaitė, nepriklausoma kuratorė, menininkė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė.

8. Ekskursijos po mugę su menotyrininkais

Mugės lankytojai galės įsigyti bilietus į turus po mugę su menotyrininkais.

9. Galerijų festivalis „Art After Hours“

Spalio 15 dieną, penktadienį, kai užsivers „Litexpo“ parodų ir kongresų centro durys, lankytojai kviečiami į Vilniaus miestą, kur vyks galerijų festivalis „Art After Hours“. Festivaliui atsiveria 17 Vilniaus meno galerijų, meno institucijų ir meno erdvių durys, vyks susitikimai su kūrėjais, ekskursijos po parodas. Festivalyje bus parodyta daugiau nei 80 menininkų darbų. Daugiau informacijos rasite www.artafterhours.lt.

10. Virtuali mugės erdvė (3D turai, elektroninis dalyvių katalogas)

Virtuali mugės erdvė – elektroninis dalyvių darbų katalogas, kurį rasite mugės puslapyje www.artvilnius.com. Puslapio lankytojai galės išsisaugoti patikusius darbus, o tai padės jiems geriau orientuotis mugėje ir rasti tai, kas labiausiai domina.

Tris naktis galerijų stendai ir meno kūriniai juose bus skenuojami interaktyvią 3D ekskursiją po mugę rengiančios komandos. Į virtualią ekskursiją mugės organizatoriai lankytojus pakvies pasibaigus „ArtVilnius’21“.

Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“ Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ – spalio 15–17 dienomis. „ArtVilnius’21“ finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, globoja – Vilniaus miesto savivaldybė, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“, ypatingasis partneris – „Lewben“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.