Jonas Aničas apie vartotojo bejėgiškumą: „Niekas neprisimena jo vardo“

Galerija (AV17) sausio 27 d. 18 val. kviečia į skulptoriaus Jono Aničo parodos „Niekas neprisimena jo vardo“ atidarymą.

Jonas Aničas. Mano namas, tavo namas, naujos statybos. 2017 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Mano namas, tavo namas, naujos statybos. 2017 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Moters ir vyro pusė. 2019 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Moters ir vyro pusė. 2019 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Stebėtojai II. 2020 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Stebėtojai II. 2020 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Stebėtojai. 2020 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Stebėtojai. 2020 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Vyras darbe. 2017 m.<br>Galerijos nuotr.
Jonas Aničas. Vyras darbe. 2017 m.<br>Galerijos nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jan 27, 2022, 4:57 PM

Parodoje „Niekas neprisimena jo vardo“ plėtojama menininko kūryboje svarbi stebėtojo tema. Aktyvus ir pasyvus žiūrėjimas perteikiamas pasitelkiant kasdienius objektus, jiems suteikiant antropomorfinių formų. Skulptūriniai objektai, iš pažiūros atrodo kaip pasyvūs dabarties stebėtojai, tačiau suteikia žiūrovui galią tapti aktyviu praeities vertintoju ir ieškoti koreliacijų su šiandienos pasauliu.

Parodoje pristatomi darbai kalba ir aktualia masinės produkcijos vartojimo tema. Kritikuojama masiškumo, pasikartojimo estetika, kūrybos anonimiškumas bei žala aplinkai. Tai pabrėžiama naudojant komerciniais tikslais masiškai gaminamų produktų formas bei spalvas, sutinkamas prekybos centrų logotipuose.

Tačiau žmogus vartoja ne tik daiktus, bet ir naujienas, žinias, medijas. Pastaroji pozicija šiandien tampa vis reikšmingesnė. Ši galinga terpė sudaro sąlygas pasyviam stebėtojui – žmogui, kuris seka reikšmingas naujienas, bet pats dažnai yra bejėgis įvykių sekoje. Šis žmogus, vartojantis, bet nekuriantis, tampa bevardžiu tos pačios masinės gamybos produktu, pasmerktu pasimesti minioje.

Iš pažiūros skirtingi parodos sluoksniai kviečia aktyviai pastebėti, kokią poziciją užimsime mes – žiūrovai: ar tapsime savo esaties kūrėjais, ar pasiduosime pasyvumui, kuris yra tolygus užmarščiai.

Jonas Aničas (g. 1987) – menininkas, savo darbuose jungiantis įvairias skulptūros meno kalbas. Autoriaus kūryba pasižymi konceptualumu, daugiasluoksniškumu ir atvirumu interpretacijai, o žiūrovas atsiradęs priešais instaliaciją įtraukiamas į užkoduoto, simboliais ir nuorodomis surišto rebuso sprendimą. J. Aničas baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Aktyviai pristato savo kūrybą Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo tarptautinėje šiuolaikinio meno bienalėje JEK – Jaunieji Europos kūrėjai Prancūzijoje, savo kūrybą pristatė Latvijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir kt.

Tarptautinėje meno mugėje ArtVilnius’13 J. Aničas buvo apdovanotas Geriausio jaunojo menininko prizu. 2017 m. gavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos skiriamą stipendiją kultūros ir meno kūrėjams. Nuo 2020 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Menininkas dirba instaliacijos, tūrinių objektų ir fotografijos srityse.

Jono Aničo paroda „Niekas neprisimena jo vardo“ galerijoje (AV17) veiks iki kovo 3 d.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.