Spektaklis žiaurumu paženklintame Žemaitijos miškelyje skirtas šiurpiai tragedijai atminti

Kol laukiame ir ruošiamės Joninėms, gamtos pilnatvės ir paslaptingų tradicijų kupinai šventei, Lietuvos istorijos įvykiai primena, kad ilgiausią metų dieną, birželio 24-ąją, Rasų šventės džiaugsmas persipina su žiauria Rainių tragedija Telšių rajone.

Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Miškelis.<br>D.Rimeikos nuotr.
Rainių Kančios koplyčia.<br>Žemaitijos turizmo centro nuotr.
Rainių Kančios koplyčia.<br>Žemaitijos turizmo centro nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Klaipėdos jaunimo teatro inf.

2023-06-21 09:41, atnaujinta 2023-06-21 10:00

Šią istoriją pasakoja vienas didžiausių ir naujausių Klaipėdos jaunimo teatro repertuaro spektaklių „Miškelis“. Tai pasakojimas apie tikrus 1941-ųjų birželio 24-osios įvykius – politinių kalinių žudynes Rainiuose ir vienos šeimos gyvenimą po jų. Birželio 24 dieną, 19 val. spektaklis pirmą kartą bus rodomas ne teatro scenoje, o tikrų kūrinyje vaizduojamų įvykių vietoje – Rainių miške prie Kančios koplyčios. Spektaklį režisavo Valentinas Masalskis, pjesės autorius – Mindaugas Nastaravičius, kuriam už „Miškelio“ dramaturgiją šiemet įteiktas Auksinis scenos kryžius.

Įvairiuose Lietuvos teatro festivaliuose apdovanotą pastatymą režisierius V. Masalskis apibūdina kaip giesmę apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX a. tragedijų temos.

„Tai istorija iš mūsų visų, mūsų senelių ir tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – sako V. Masalskis.

Prieš 82 metus, pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę (1941 m. birželio 22–28 dienomis), Lietuvoje buvo nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes. Žiaurumu išsiskyrė įvykiai Telšių kalėjime – birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti.

Sovietų valdžia, norėdama uždangstyti žiaurius įvykius liudijančią vietą, iškirto Rainių miškelį ir nugriovė ten pradėtą statyti koplyčią. Tačiau vietiniai istorijos nepamiršo – atgavus nepriklausomybę Rainiuose pašventinta nauja Kančios koplyčia, jos lubas puošia dailininko Antano Kmieliausko freskos, kuriose nutapyti Rainių kankiniai.

Ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad iš žiaurių žudynių vietos pavyko pabėgti vienam žmogui – Jonui Šapalui. Sovietmečiu bijojęs pasekmių, apie Rainių įvykius ir išsigelbėjimą jis niekam neprasitarė. Tačiau 1988-aisiais, išgirdęs apie specialiąją komisiją Rainių žudynėms tirti, laiške Lietuvos Aukščiausiajai Tarybai jis papasakojo tos nakties aplinkybes.

Spektaklyje „Miškelis“ vaidina KJT, „Taško teatro“ ir „Æmotion“ teatro grupės aktoriai. Kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografė Paulė Bocullaitė, šviesų dailininkas Justas Bø.

KJT spektaklis „Miškelis“ Rainių miške prie Kančios koplyčios bus rodomas birželio 24 dieną, 19 val. Esant nepalankioms oro sąlygoms spektaklis bus perkeltas į Telšių kultūros centrą. Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija per bilietai.lt platformą: https://shorturl.at/tvwES

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.