Startavo 19-oji Knygų mugė: Vilnius sieks tapti ir pasaulio sostine

2018 m. vasario 22 d. 12:24
Jeigu skaitai ir pažįsti Lietuvą, reiškia tu skaitai ir pažįsti pasaulį, supranti Lietuvą kaip pasaulio dalį. Tokiais žodžiais 19-ąją Vilniaus knygų mugę atidarė jos globėja, prezidentė Dalia Grybauskaitė. 
Daugiau nuotraukų (55)
„Manėme, kad po krizės bus sunku atsistoti, bet atsistojome. Išdidžia ir pakelta galva eisiu per Vilniaus knygų mugę, nes mūsų kūrėjai, ne tik rašytojai, bet ir iliustratoriai, vaikų knygas kuriantys autoriai, muzikai, yra regiono lyderiai. Tai reiškinys, kuris kelia pasididžiavimą ir rodo, ką mes sugebame. Visi esame verti didžiuotis savimi, todėl skelbiu šią mugę atidaryta“, - sakė prezidentė. 
Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson knygų mugę, kaip kažkas taikliai pajuokavo, vadino Lietuvos skaitymo atlaidais, skaitymo kultūros metų renginiu, vienu iškiliausių kultūros įvykių Lietuvoje. 
„Žinome, kad Lietuvą prieš 100 metų atkūrė būtent kultūros žmonės, o lietuvių kalba padėjo šaliai prisikelti kaip feniksui iš pelenų“, - sakė kultūros ministrė, neabejojanti, kad literatūra, kalba liks mūsų kultūros pagrindu keliems ateities šimtmečiams. 
„Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“ tema įprasmino šią užduot“, - sakė ministrė, per skaitymą linkėdama atrasti Lietuvą, atrasti pasaulį. 
Vilniaus meras Remigijus Šimašius įsitikinęs, kad žodis nepraras svarbos, nors jo formos keisis. „Neabejoju, kad kai Lietuva švęs 200-ąsias atkūrimo metines, Vilniaus knygų mugė vyks 119 kartą ir visi džiaugsis tokia gilia tradicija“, - juokavo sostinės meras. 
Ši knygų mugė R. Šimašiui svarbi ir asmeniškai. „Mano žmona puikią knygą parašė, kurią pristatinės šį šeštadienį ir tai - naujas akcentas mano gyvenime“, - sakė meras.
Jis neabejoja, kad likus metams iki Vilniaus 700 metų jubiliejaus Lietuvos sostinė bus paskelbta Pasaulio knygų sostine. 
„Pernai sakiau, kad keliame sau ambicingą tikslą 2022 metais tapti Pasaulio knygų sostine. Labai džiaugiuosi, kad per šiuos metus daugybė gyvenančių knyga žmonių susibūrė į grupę, kuri rengia Vilniaus - pasaulio knygų sostinės koncepciją. Su ja labai sparčiai judame į priekį”, - ketvirtadienį Vilniaus knygų mugės atidarymo ceremonijoje sakė Vilniaus meras. 
R. Šimašius nė kiek neabejoja, kad bus parengta puiki paraiška ir 2022-aisiais, likus metams iki Vilniaus 700 metų jubiliejaus, „turėsime ypatingai įstabią - Pasaulio knygų sostinės - šventę, kurios vinis neišvengiamai bus Vilniaus knygų mugė“. 
ELTA primena, kad Vilniaus savivaldybė siekį tapti Pasaulio knygų sostine deklaravo ir 2014 metais, pateikdama paraišką Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijai (UNESCO). 
Ketvirtadienį prasidėjusi ir keturias dienas truksianti Vilniaus knygų mugė - didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, skirta autoriams ir skaitytojams susitikti, pasišnekėti, diskusijoms ir skaitymui. 
Šiemet mugė taip pat kvies į parodas, klausytis muzikos, eilių ar tiesiog gerai praleisti laiką su knygomis ir jas kuriančiais žmonėmis. 
Mugė užims visas „Litexpo“ parodų sales - net 18 500 kvadratinių metrų ploto ir atvers kelias naujas erdves lankytojams. Knygų atlaiduose vadinamame renginyje bus galima išvysti 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių. 
Vaikų literatūros salėje bus pristatomos Lietuvos ir užsienio leidėjų knygos, skirtos vaikams ir paaugliams. Vaikams čia bus skirta erdvė, kurioje jie galės nevaržomai žaisti ir skaityti. Jiems skirti renginiai vyks specialiai įrengtoje „scenoje vaikams“. 
Kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“ - išskirtinis renginys, gimęs Vilniaus knygų mugėje 2003 metais. Studijos sumanytoja - grafikė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė su komanda kasmet kviečia mugės lankytojus dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su knygų vaikams kūrėjais, iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio. 
Studijos tikslas - parodyti knygos kelią nuo seniausių laikų iki dabar, išmokyti popieriaus gaminimo, knygos įrišimo būdų, iliustravimo technikų, skatinti mažuosius skaitytojus pamilti knygą. 
Nuolatinis mugės partneris - Lietuvos radijas ir televizija - tiesiogiai iš Forumo-LRT studijos transliuos radijo laidas, filmuos interviu su rašytojais, menininkais, kurs reportažus. 
Kaip ir kiekvienais metasi, Knygų mugėje susitiks Diskusijų klubo žaidėjai. Tai rimtų temų, intelektualaus pokalbio erdvė, kurioje diskusijos susipina su naujų leidinių pristatymais, keliamos aktualiausios visuomeninės, kultūrinės problemos. 
Muzikos salė - 2015 metais duris atvėręs projektas išsyk tapo lankytojų mėgstama ir vertinama erdve. Čia pristatoma įvairiausios tematikos muzika - nuo hiphopo iki klasikinės, nuo roko iki folkloro, lankytojai bendrauja su žymiausiais šalies atlikėjais, kviečiami klausytis gyvo garso koncertų. 
Muzikos salės organizatorė - Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA. 
Taip pat Vilniaus knygų mugėje kasmet pristatomos garsių Lietuvos ir užsienio dailininkų, knygų iliustruotojų, fotografų parodos, vaizdo ir garso instaliacijos. Dauguma jų Lietuvoje rengiamos pirmą kartą. 
Knygos kino salėje mugės lankytojai gali pamatyti naujausias garsių romanų ekranizacijas, dokumentinius filmus apie rašytojus, poetus, menininkus. Literatų svetainėje ilgaisiais penktadienio ir šeštadienio vakarais skaitomos eilės, skamba muzika. 
Bibliotekų erdvė - tai Lietuvos bibliotekininkų kuriama biblioteka be sienų. Bukinistų pasažas sudomins tuos, kurie žavisi senomis knygomis ar klausosi vinilinių plokštelių. 
Naujoje neformalioje Vilniaus knygų mugės erdvėje OKnyga/boOk knygos kūrimo eksperimentus pristatys individualų kūrybinį kelią į leidybos ir meno pasaulį dar tik pradedantys kūrėjai - Vilniaus dailės akademijos Grafikos, Taikomosios grafikos ir Grafinio dizaino programų studentai. 
Vilniaus knygų mugė vyks iki sekmadienio popietės. Kaip skelbta, į ją nuo Arkikatedros aikštės veš nemokamas autobusas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.