Linkėjimas austrų lituanistui C.Hellui – nešti savo šviesą

Kultūros ministerijos garbės

Lietuvos kultūrai nusipelnę žmonės apdovanojami Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Lietuvos kultūrai nusipelnę žmonės apdovanojami Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 24, 2015, 11:16 AM, atnaujinta Jan 6, 2018, 1:10 AM

Aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas bus įteikiamas balandžio 24 d. Seime vyksiančioje konferencijoje, skirtoje Lietuvos ir Zalcburgo žemės kultūrinio bendradarbiavimo 45-mečiui.

Austrų rašytojas ir vertėjas C.Hellas yra vienas svarbiausių lietuvių literatūros vertėjų į vokiečių kalbą, daugiau kaip 25 metus populiarinantis lietuvių literatūrą vokiškai kalbančiose šalyse.

C.Hellas gimė 1956 m. Zalcburge. Studijavo germanistiką ir katalikiškąją teologiją. 1984-1986 m. Vilniaus universitete dėstė vokiečių kalbą ir austrų literatūrą. Nuo 1990 m. laisvas rašytojas, žurnalistas ir vertėjas, 1990-1992 m. Zalcburgo universitete dėstė lietuvių kalbą, 1992-2005 m. dėstė vokiečių kalbos poetiką Zalcburgo universitete „Mozarteum“. 2002-2008 m. buvo savaitraščio „Die Furche“ kultūros skyriaus vedėjas. 2006-2007 m. dėstė lietuvių literatūrą Vienos, 2009 m. – Klagenfurto universitetuose.

C.Hellas parašė daug esė, literatūros kritikos straipsnių, parengė apie 200 laidų ORF ir Bavarijos radijo stotims. 2002 m. tarptautinėje Frankfurto knygų mugėje C.Hellas pristatė vokiečių kalba parengtą lietuviškos prozos antologiją „Raportas apie šmėklas“. Knyga sulaukė ypač plataus atgarsio vokiškai kalbančiose Europos šalyse. Abiem 2009 metų Europos kultūros sostinėms C.Hellas rengė literatūros projektus „Lincas skaito Vilnių“ (Lince) ir „Vilnius skaito Lincą“ (Vilniuje). 2009 m. parašė knygą apie Vilniaus miestą ir sudarė dvi antologijas, kuriose yra nemažai jo paties verstų tekstų.

C.Hellas yra išvertęs Antano Vienuolio, Žemaitės, Mariaus Katiliškio, Ričardo Gavelio, Jurgos Ivanauskaitės, Romualdo Granausko, Juozo Erlicko, Mariaus Ivaškevičiaus, Renatos Šerelytės, Antano A. Jonyno, Vytauto Bložės, Nijolės Miliauskaitės, Alfonso Nykos-Niliūno, Vandos Juknaitės, Giedros Radvilavičiūtės, Marko Zingerio, Sigito Parulskio, Tomo Venclovos ir kitų autorių kūrinių.

1996 m. C.Hellui įteikta Austrijos valstybinė premija už mokslinę publicistiką, o 2004 m. Lietuvos rašytojų sąjunga jam skyrė „Poezijos pavasario“ prizą už lietuvių poezijos vertimus į vokiečių kalbą. Tais pačiais metais C.Hellas apdovanotas Lietuvos Respublikos ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi. 2010 m. jam skirta Šv.Jeronimo premija.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.