Lapkritį Vilniuje laukiama improvizacinės muzikos žvaigždžių spiečiaus

Aktualiausius mūsų šalies ir pasaulio improvizacinės muzikos bei laisvojo džiazo kūrėjus pristatanti „Improdimensijos“ komanda lapkritį surengs net tris įspūdingus koncertus.

 L.Mockūnas ir M.Ducret.<br> Rengėjų nuotr.
 L.Mockūnas ir M.Ducret.<br> Rengėjų nuotr.
  M.Innanenas.<br> Rengėjų nuotr.
  M.Innanenas.<br> Rengėjų nuotr.
Terrie Hesselsas. <br>G.Vandepoele nuotr.
Terrie Hesselsas. <br>G.Vandepoele nuotr.
 K.Vandermarkas.<br>G.Vandepoele nuotr.
 K.Vandermarkas.<br>G.Vandepoele nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Nov 16, 2021, 5:37 PM

MAMA Studios“ erdvėje (A. Mickevičiaus g. 29, Vilnius) pasirodys ne tik Lietuvos publikai gerai pažįstami muzikantai – vienas ryškiausių Prancūzijos avangardo vardų Marcas Ducret bei Suomijos scenos brangakmenis Mikko Innanenas, bet ir ne pirmą kartą į mūsų šalį atvykstantis JAV scenos grandas Kenas Vandermarkas su bičiuliu Terrie Ex (tikrasis vardas Terrie Hessels).

Tokio kalibro muzikantų pasirodymas Lietuvoje – ypatinga šventė ne tik užkietėjusiems melomanams, bet ir visiems smalsiems klausytojams, trokštantiems naujų patirčių.

Organizatoriai ragina nedvejoti ir kalendoriuose ryškiaspalviu markeriu pasižymėti lapkričio 17, 27 ir 30 dienas. Tai bus dienos padovanosiančios neišdildomus įspūdžius.

Marco Ducret benefisas

Lapkričio 17 d. “Improdimensijos” scenoje išvysime kompozitorių ir gitaristą Marcą Ducret. Tai vienas originaliausių nūdienos improvizuotojų bei ryškiausiu Prancūzijos avangardo vardų. Jo kūryboje susilieja skirtingų epochų ir regionų paveldai.

M. Ducret gali tarsi iš pasalų smogti nokautuojančiomis triukšmo bangomis, užliūliuoti savitomis flamenko parafrazėmis ar net muzikos garsais paversti Viljamo Šekspyro „Makbetą“, kurio pagrindu 2019 m. sukūrė programą „Lady M“.

Karjerą pradėjęs folkloro, roko, šokių muzikos grupėse, šis gitaristas praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje pasuko į džiazą. 1991-aisiais M. Ducret pradėjo bendradarbiauti su vienu įtakingiausių amerikiečiu saksofonininku Timu Berne.

Judviejų tandemas tapo plačiai pasaulio melomanų gretose aptarinėjamu fenomenu ir iškėlė M. Ducret ant pasaulinio avangardinės muzikos pjedestalo bei leido jam įsitvirtinti džiazo gimtinėje – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Už Atlanto talentingasis gitaristas aktyviai bendradarbiavimo su Davidu Sanbornu, Django Batesu, Joey Baronu, Davidu Friedmannu ir kt.

„Improdimensijoje“ išvysime tikrų tikriausią M. Ducret benefisą. Pirmojoje koncerto dalyje svečias iš Prancūzijos stos akis į akį su publika ir pristatys solo programą, o antrojoje – žengs į sceną su ilgamečiu bičiuliu, visiems puikiai pažįstamu pučiamųjų virtuozu Liudu Mockūnu. Duetas atliks lakia muzikine fantazija prisodrintas autorines kompozicijas.

L. Mockūną apipilti žodžiais, besibaigiančiais –iausias būtų perdėm banalu. Jei iki šiol nesate girdėję šio muzikanto, tai vertėtų susirūpinti dėl gilių išprusimo spragų ir nedelsiant tai ištaisyti.

Beje, pandeminiai metai tam ypač tinkami, nes Liudas per 2020–2021 m. laikotarpį pristatė net septynis albumus, kurių kiekviename šis neišmatuojamai talentingas bei pavydėtinai darbštus saksofonininkas atsiskleidžia vis naujomis spalvomis. Jo kūryba – tai tikrų tikriausias vulkanas. Kartais tyliai snaudžiantis, o kartais negailestingai šluojantis visą kas yra aplink.

Pankuojanti improvizacija

Lapkričio 27 d. Lietuvos publika turės progos susipažinti su dar vienu pučiamųjų ir gitaros duetu. Tądien „Improdimensiją“ sudrebins vieno reikšmingiausių ir įtakingiausių laisvojo džiazo vardų – Keno Vandermarko ir vietoje nenustygstančio gitaros chuligano bei Europinio pankroko formuotojo Terrie Ex duetas.

K. Vandermarkas nuo 16-os groja tenoriniu saksofonu, tačiau per ilgametę karjerą savąjį instrumentų arsenalą papildė ne tik kitų tonacijų saksofonais, bet ir klarnetais.

Praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio viduryje giliai į šiuolaikinės muzikos bei improvizacinių metodų tyrinėjimus įklimpęs muzikantas netruko įsilieti į Čikagos sceną, o ilgainiui užsitarnauti pagarbą Šiaurės Amerikos bei Europos avangardinės muzikos sluoksniuose. Kenas šiuo metu laikomas vienu savičiausiu ir ryškiausiu savo kartos saksofonininkų pasaulyje.

Per savo karjerą jis yra dirbęs su visomis pagrindinėmis improvizacinės bei džiazo muzikos asmenybėmis: Peteriu Brötzmannu, Timu Daisy, Hamidu Drake'u, Matsu Gustafssonu, Elisabeth Harnik, Paulu Lyttonu, Joe McpHee, Andy Mooru, Pallu Nilssenu Love, Nate Wooley ir daugeliu kitų.

Šiuo metu K. Vandermarkas aktyviai dirba su kolektyviais „Made To Break“, „Lean Left“, „Shelter“, „DEK“, „The DKV Trio“, „Fire Room, groja duetuose ir rengia solo programas. Taip pat yra įkūręs savo įrašų leidybos kompaniją „Audiographic Records“ bei kuruoja Čikagos scenos vyksmu besidomintiems puikiai žinomą koncertų ciklą „Option“.

Keno kompanionas Terrie Ex – nemažiau spalvinga asmenybė. Gitarą į rankas jis paėmė 1979 m., kuomet kartu su draugais įkūrę kultinę Nyderlandų pankroko grupę „The Ex“, su kuria ne tik išleido daugiau nei dvidešimt albumų, bet ir sugrojo per 2000 koncertų.

Nuo karjeros pradžios Terrie buvo linkęs į improvizacija ir į gitarą žiūrėjo kitaip nei daugelis grojančiųjų šiuo instrumentu. Pankrokiškas protestas ir polinkis į eksperimentus Terrie Ex atvedė į improvizacinės muzikos lauką. Gitaristas ėmė turuoti su vienu esmingiausių Europinio laisvojo džiazo būgnininku Hanu Benninku, groti su grupėmis „Offonoff“ ar „Lean Left“.

Šis džiazuojantis pankas gali pasigirti labai margu scenos partneriu sąrašu. Terrie Ex yra grojęs su noise roko korifėjais „Sonic Youth“, pop rokeriais „Chumbawamba“ bei tokiais nekanoninio skambesio grandais kaip P. Brötzmannas, H. Dreikas, M. Gustafssonas, N. Wooley, Akira Sakata, Peteris Evansas, Colinas Stetsonas ir daugybę kitų.

2014 m. debiutavęs K. Vandermarko ir Terrie Ex duetas apjungia protestu alsuojantį pankroką bei jokių kanonų nepaisančią improvizacinę muziką. Tai tiktų tikriausia garsinė bomba, kurios sprogimą išgyvenusieji liudija apie gyvenimą pakeitusias patirtis. Negana to, papildomą driokstelėjimą lapkričio 27 d. atliks jaunosios kartos kontrabosininkas Gediminas Steponavičius, su solo programa pasirodysiantis pirmojoje vakaro dalyje.

Šiaurės Europos talentų desantas

Improvizacinės muzikos maratoną paskutiniąją 30-ąją lapkričio dieną užbaigs garbingas svečias iš Suomijos Mikko Innanenas, kurio vardas pastaruosius du dešimtmečius Europos scenoje skamba ypač garsiai.

Prestižinės Sibelijaus akademijos auklėtinis yra laikomas vienu unikaliausių Suomijos saksofonininku. Jam būdingas pakankamai lyriškas cool jazz eros jausmingumas, spiritualistinio Johno Coltrane laikotarpio komtempliatyvumas bei sporadiškai prasiveržiančios asbtrakčios Europinio laisvojo džiazo formos.

Šis muzikantas vertinamas ne tik kaip puikus instrumentininkas, bet ir kaip kompozitorius bei grupių lyderis. Per savo karjerą yra prikišęs nagus prie daugiau nei pusės šimto albumų, yra grojęs ryškiausiuose Suomijos muzikantų vedamuose kolektyvuose, tokiuose kaip „Nuijamiehet“, „Gourmet“, „Mikko Innanen & Innkvisitio“, „Delirium“, „PLOP“ , o scenoje saksofoną pūtė kartu su aukščiausio kalibro asmenybėmis, tarp kurių: Hanas Benninkas, John Tchikai, Barry Guy, Tim Hagans ir kt.

Lapkričio 30-osios vakarą M. Innanenas Lietuvos publikai pristatys savo naujausią kolektyvą „Autonomus“, kuriame groja ilgamečiai Mikko bičiuliai ir nemažiau kūrybingos asmenybės – būgnininkas Peteris Bruunas, kontrabosininkas Antti Lötjönenas ir pianistas Håvardas Wiikas. Šis Šiaurės Europos šalių talentus subūręs kvartetas atlieka paties Mikko parašytus kūrinius, tačiau juos kiekvienąsyk perinterpretuoja savaip. Verta pažymėti, kad „Autonomus“ pasižymi ryškiomis melodijomis ir itin lyriška atmosfera.

Prieš į sceną žengiant suomio suburtam kolektyvui, publiką pasitiks jaunosios kartos saksofoninko Adomo Bitino ir ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje vertinamo pianisto Dmitrijaus Golovanovo duetas. Duetas atliks Adomo Bitino komponuotas miniatiūras, kurios taps atspirties tašku muzikantų laisve persmelktoms improvizacijoms.

Koncertus iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba. Bilietus platina „PaySera“.

Įėjimas į renginius tik su galimybių pasu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.