Konservatoriai apie vengrų išrinktą ir ryšius su Rusiją palaikantį V. Orbaną: ši draugystė tikrai nepatvari

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkė Laima Liucija Andrikienė ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas apgailestauja dėl vengrų sprendimo nekeisti politinės krypties ir perrinkti artimus ryšius su Rusija palaikančio premjero Viktoro Orbano partiją „Fidesz“.

 Konservatoriai apgailestauja, kad vengrai pasirinko V. Orbaną: sunku tai priimti kaip normą.<br> Lrytas.lt koliažas
 Konservatoriai apgailestauja, kad vengrai pasirinko V. Orbaną: sunku tai priimti kaip normą.<br> Lrytas.lt koliažas
Laima Liucija Andrikienė.<br>D.Labučio nuotr.
Laima Liucija Andrikienė.<br>D.Labučio nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>T.Bauro nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>T.Bauro nuotr.
Laima Liucija Andrikienė<br>T.Bauro nuotr.
Laima Liucija Andrikienė<br>T.Bauro nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>T.Bauro nuotr.
Laurynas Kasčiūnas<br>T.Bauro nuotr.
L.Andrikienė:<br>T.Bauro nuotr.
L.Andrikienė:<br>T.Bauro nuotr.
V.Orbanas.<br>ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
V.Orbanas.<br>ZumaPress.com/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA

Apr 4, 2022, 2:29 PM

Politikai atkreipia dėmesį, kad toks Vengrijos sprendimas gali apsunkinti sankcijų Rusijai gilinimą.

L. L. Andrikienė apie V. Orbano perrinkimą: man sunku tai priimti kaip normą

„Man yra nuostabu, kad vengrai, kurie neabejotinai prisimena 1956 metus ir tai, ką Sovietų Sąjunga tuo metu darė Vengrijoje, kad jie šiuose rinkimuose reiškia paramą politinei jėgai ar lyderiui, kuris flirtuoja su Putinu“, – Eltai teigė L. L. Andrikienė.

Visgi politikė pripažįsta, kad Vengrijos gyventojų sprendimas perrinkti V. Orbano vadovaujamą partiją jai nebuvo netikėtas.

„Iš tikrųjų iškrinta iš viso ES konteksto kalbant apie paramą Ukrainai. Aš negaliu pasakyti, kad rinkimų rezultatai yra netikėti, todėl kad visuomenės nuomonės apklausos pastaruoju metu prognozavo pergalę V. Orbanui, bet man sunku tai priimti kaip normą“, – sakė ji.

Tačiau URK pirmininkė viliasi, kad vengrai Ukrainos karo kontekste dar praregės ir įvertins grėsmes, kurias kelia agresorė Rusija.

„Aš labai linkėčiau, kad vengrai įvertintų realybę tokią, kokia ji yra. Ir kokios pigios bebūtų dujos, kuriomis Rusija maitina Vengriją, bet ši draugystė tikrai nepatvari, ir pasitikėti agresoriumi ar apskritai dirbti su agresoriumi tokiu kaip Rusija, kokia ji dabar atsiskleidė, yra gėda. Ir vengrai turėtų padaryti atitinkamus sprendimus“, – pabrėžė L. L. Andrikienė.

„Labai jiems to linkėčiau dėl to, kad Vengrija ES valstybė narė, kaip mes sakome, mūsų sąjunga yra grįsta vertybėmis ir principais. Jeigu iš tikrųjų taip, tai kaip jie suderina šiuos dalykus, kaip jie suderina draugystę su fašistiniu režimu“, – pažymėjo ji.

L. Kasčiūnas: man labai gaila, kad Vengrijos pozicija yra tokia

Savo ruožtu Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas taip pat tikina nesuprantąs vengrų rinkėjų sprendimo perrinkti gan draugiškus santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu palaikančio V. Orbano partiją.

„Aš nesuprantu Vengrijos pozicijos, man labai gaila, kad ji yra tokia. Iš tikrųjų vien jau tai, kad nesuteikiamos galimybės karinei paramai ateiti per Vengriją yra ne tai, ko reikalautų europietiškos valstybės pozicija. Tikiu, kad galbūt po rinkimų gali atsibusti, norisi tuo tikėti“, – Eltai sėk L. Kasčiūnas.

Konservatorius nuogąstauja, kad valdžioje ir toliau išliekant V. Orbanui Vengrija gali stabdyti sankcijų Rusijai didinimą.

„Be abejo, kad Vengrija gali būti tas veiksnys, kuris gali stabdyti sankcijų gilinimą. Bet nesinorėtų to matyti ir tą liudyti. Norėtųsi, kad būtų kitaip. Aš savo ruožtu esu prieš gerą savaitę parašęs laišką Vengrijos draugystės su Lietuva Vengrijos grupės pirmininkui. Tokį draugišką laišką apie tai, kad galbūt reikėtų Vengrijai labiau prisidėti prie paramos ir Ukrainai“, – teigė jis.

„Tai, be abejo, mes norėtume kitokios Vengrijos pozicijos, čia neišvengiama, tai akivaizdu“, – pridūrė jis.

L. Kasčiūno teigimu, Vengrijos pozicija Rusijos atžvilgiu yra svarbi, nes, pasak politiko, ji dalyvauja priimant svarbius NATO ir ES sprendimus.

„Tai vis tiek yra ES ir NATO valstybė. Vadinasi, su ja reikia dirbti. Tai reiškia, kad Vengrai kontributuoja į mūsų NATO oro policiją, Vengrijos pozicija yra svarbi daugeliu klausimų. Todėl natūralu, turi būti kontaktas, turi būti kažkoks ryšys. Bet yra kaip yra. Šiandieną Vengrijos pozicija man yra nepriimtina ir nesuprantama“, – teigė politikas.

ELTA primena, kad Vengrijoje vykusius visuotinius rinkimus laimėjo premjero V. Orbano partija „Fidesz“.

Rusijos prezidentas V. Putinas pirmadienį pasveikino Vengrijos ministrą pirmininką V. Orbaną su pergale rinkimuose, jo partijai užsitikrinus ketvirtą kadenciją valdžioje, ir išreiškė viltį toliau plėtoti ryšius, pranešė Kremlius.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių šimtmečio minėjimas