Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš „homofobišką“ įstatymą

Vengrijos pilietinės organizacijos protestavo prieš ketvirtadienį šalyje įsigaliojusį „homofobišką“ kovos su pedofilija įstatymą, dėl kurio nepasitenkinimą išreiškė ir Europos Sąjunga.

 Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš „homofobišką“ įstatymą.<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Vengrijos pilietinės grupės protestuoja prieš „homofobišką“ įstatymą.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 8, 2021, 6:23 PM, atnaujinta Jul 8, 2021, 6:24 PM

Ministro pirmininko Viktoro Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ inicijuotu įstatymu iš pradžių buvo siekta sugriežtinti bausmes už vaikų išnaudojimą.

Tačiau vėliau į jį įtrauktais pakeitimais uždraustas homoseksualumo ir lyties keitimo „propagavimas“ jaunesniems nei 18 metų žmonėms; jame sakoma, kad tik vyriausybės patvirtintiems instruktoriams leidžiama vesti lytinio švietimo pamokas mokyklose, taip pat taikomi apribojimai žiniasklaidos turiniui ir reklamai, kurie gali paveikti nepilnamečius.

„Šis įstatymas nedorai ir apgaulingai susieja nusikaltimus prieš vaikus su LGBT bendruomene“, – sakė tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ skyriaus Vengrijoje direktorius Davidas Vigas, kalbėdamas su žurnalistais prie simboliškos 10 metrų aukščio vaivorykštės spalvų širdies Budapešte.

„Mes nekeisime jokių savo LGBT šveitimo programų ar kampanijų dėl kažkokio homofobiško ar transfobiško įstatymo“, – sakė jis.

Luca Dudits, LGBT teises ginančios grupės „Hatter Society“ tarybos narė, kaltino V. Orbaną „atėmus teises“ iš savo piliečių, nors užsienyje jis esą dedasi „kovotoju už laisvę“.

„Gėda“

Praėjusį mėnesį 17 ES valstybių lyderiai taip pat pasmerkė šį įstatymą kaip diskriminuojantį lytinės orientacijos pagrindu. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį vykusių Europos Parlamento debatų metu pavadino jį „gėda“.

Jis „prieštarauja Europos Sąjungos vertybėms“, sakė U. von der Leyen ir perspėjo Budapeštą, kad šis privalo „pataisyti“ šį teisės aktą, jei nenori sulaukti pasekmių.

V. Orbanas šį įstatymą pristato kaip užtikrinantį „vaikų apsaugą“. Pasak jo, ES Sutartis nenumato Briuseliui teisės kištis į Vengrijos vaikų auklėjimą.

„Europos Parlamentas ir Europos Komisija nori, kad LGBT aktyvistai būtų įleidžiami į mokyklas ir vaikų darželius, bet mes to nenorime“, – sakė jis ketvirtadienį.

Nors šis Vengrijos įstatymas yra lyginamas su 2013 metais Rusijos priimtu teisės aktu, draudžiančiu „gėjų propagandą“ nepilnamečiams, teisininkai sako, kad jiems lieka neaišku, kokios nuobaudos numatytos už šio įstatymo pažeidimą.

Televizijos kanalas „RTL Klub“ jau uždengė gėjų porą vaizduojančius plakatus viešajame transporte, reklamuojančius populiarią muilo operą.

„Mes esame susirūpinę, kad šis įstatymas rimtai pažeidžia žodžio laisvę ir diskriminuoja ne heteroseksualius visuomenės narius“, – sakoma lipduke, uždengiančiame originalią serialo reklamą.

„Mokytojai dabar bijos mus kviesti į mokyklas“, – naujienų agentūrai AFP sakė LGBT aktyvistė Dorottya Redai, rengianti diskusijas apie homofobiją ir psichologinį priekabiavimą.

Nuo praėjusio mėnesio, kai buvo priimtas šis įstatymas, vietos žiniasklaida taip pat pranešė apie keletą homofobiškų išpuolių, verčiančių LGBT lyderius baimintis dėl fizinio ir žodinio smurto atvejų, skaičiaus augimo.

Europos Parlamentas griežtai smerkia prieš LGBTIQ nukreiptą Vengrijos įstatymą

Europos Parlamentas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, kuria griežtai pasmerkė LGBT bendruomenės teises Vengrijoje ribojantį įstatymą ir išreiškė susirūpinimą dėl šalyje smarkiai prastėjančios demokratijos ir teisės viršenybės padėties.

Rezoliucijoje, priimtoje 459 europarlamentarų balsais prieš 147, dar 58 deputatams susilaikius, pažymima, kad birželio 15 dieną priimti Vengrijos įstatymų pakeitimai, draudžiantys nepilnamečiams suteikti prieigą prie bet kokios medžiagos LGBT tema, pažeidžia Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje ir ES Sutartyje apibrėžtas pagrindines žmogaus teises.

Europarlamentarai pabrėžė įsipareigojimą ginti vaikų teises ir atkreipė dėmesį, kad tam svarbu remtis tolerancijos ir įvairovės puoselėjimo principu. Jie kartu nuogąstauja, kad naujosios nuostatos primena 2013 metais Rusijoje priimtas „LGBT propagandos draudimo taisykles“, ir ragina Europos Komisiją įvertinti prieš LGBT nukreiptų kampanijų Europoje finansavimo mastą.

EP nariai priminė, kad minėto įstatymo priėmimas yra dar vienas sąmoningas pagrindinių teisių Vengrijoje ribojimo ir valstybės remiamos kampanijos prieš LGBTIQ asmenis pavyzdys. Tai įrodo ir neseniai priimti šalies Konstitucijos pakeitimai, nustatantys, kad „mama yra moteris, o tėvas – vyras“, bei draudimas Vengrijos piliečiams teisiškai pakeisti savo lytį.

Rezoliucijoje europarlamentarai ragina Europos Komisiją nedelsiant pradėti prieš Vengriją pažeidimo procedūrą ir panaudoti visas turimas priemones ES Teisingumo Teisme, pavyzdžiui, sankcijas. Savo ruožtu ES valstybės raginamos kreiptis į ES Teisingumo Teismą, jei Komisija atsisakytų iškelti pažeidimo bylą Vengrijai, o taip pat ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Be to, Europos Parlamentas reiškia susirūpinimą, kad Vengrijos pateiktas ekonomikos gaivinimo ir atsparumo planas gali prieštarauti ES teisei, ir ragina Europos Komisiją pasitelkti ES lėšų panaudojimo šalyje apsaugos taisykles.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį, kad Parlamentas jau anksčiau pasmerkė piktnaudžiavimą įstatymais ES šalyse, tarp jų Lietuvoje ir Latvijoje, dėl nepilnamečiams teikiamos informacijos, ypač švietimo ir žiniasklaidos srityje, siekiant cenzūruoti su LGBT asmenimis susijusį turinį ir medžiagą. EP nariai ragina ES Tarybą ir Europos Komisiją grįžti prie ES kovos su diskriminavimu taisyklių derinimo ir atsižvelgti į EP siūlymą įdiegti vieningą ES vertybių apsaugos mechanizmą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.