D. Trumpui uždarant Ameriką – galimybė kitai galybei: šio vaidmens laukia jau labai ilgai

2025 m. vasario 18 d. 22:01
Lrytas.lt
Donaldui Trumpui šalinant Jungtines Valstijas iš tarptautinių forumų, tikimasi, kad jų vietą gali užimti Kinija. Tačiau ar Pekinas pajėgus pakeisti JAV? Ir ar jis apskritai to nori?
Daugiau nuotraukų (10)
JAV viceprezidento J. D. Vance'o dalyvavimas šių metų Miuncheno saugumo konferencijoje sulaukė daug dėmesio ir tarptautinio susidomėjimo, ypač iš Europos lyderių.
JAV prezidento D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus privertė ES šalių vadovus gerokai sunerimti, o konferencijoje buvo juntamas netikrumo jausmas, todėl visų akys buvo nukreiptos į J. D. Vance'ą, tikitntis, kad jis išsklaidys šį nerimą.
Penktadienį J. D. Vance'o kalba Miuncheno saugumo konferencijoje tik pablogino padėtį, rašo Vokietijos naujienų portalas „Deutsche Welle“ (DW). Jo aštri kritika Europai papiktino daugelį dalyvių, o Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas pavadino jo pastabas „nepriimtinomis“.
JAV viceprezidento komentarai apie Rusijos ir Ukrainos karą paskatino Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį užsiminti, kad „dešimtmečius trukę santykiai tarp Europos ir Amerikos dabar baigiasi“.
Tuo tarpu Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi, kuris taip pat kalbėjo Miuncheno saugumo konferencijoje, kreipdamasis į europiečius naudojo palankesnį ir susitaikymą skatinantį toną. Jis sakė, kad jo šalis Europą laiko partnere, o ne varžove, ir pasiūlė atlikti „konstruktyvų vaidmenį“ Ukrainos ir Rusijos taikos derybose.
Wangas Yi Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui pasakė, kad Kinija yra pasirengusi gilinti „visokeriopą bendradarbiavimą“ su Vokietija, kuris būtų teigiamų dvišalių pastangų palaikyti taiką ir stabilumą pasaulyje dalis.
Galimybė Kinijai
Kol D. Trumpo vadovaujamos JAV vis labiau užsisklendžia savyje, pasitraukia iš tarptautinių forumų ir sutarčių ir grasina pasitraukti iš Europos, Kinija, regis, vis labiau įsitraukia į pasaulinius reikalus.
Ar tai reiškia, kad Pekinas gali pakeisti Vašingtoną kaip pasaulinį arbitrą?
„Mano nuomone, nėra abejonių, kad Kinija, kaip kylanti galybė, nori būti viskuo, kuo tik gali būti, – Miuncheno saugumo konferencijos kuluaruose interviu DW sakė Harvardo universiteto profesorius ir Kinijos ekspertas Grahamas Allisonas. – Jei JAV pasitrauks iš prekybos susitarimų, šį vakuumą užpildys šalys, kurios nori prekybos susitarimų, kad galėtų ekonomiškai augti, pavyzdžiui, Kinija.“
G. Allisonas pabrėžė, kad jei D. Trumpas ir toliau trauksis iš tarptautinių institucijų, „Kinija bus čempionė“.
„Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pastebėjo, kad atsivėrė daug galimybių, ir jei JAV blogai sužais, Pekinui bus lengviau pasiekti sėkmę“, – teigė ekspertas.
Kinija daug investuoja daugelyje pasaulio dalių, įskaitant Aziją ir Afriką, ir tai pastaraisiais dešimtmečiais padidino jos įtaką šiuose regionuose. Ar tai būtų Afganistanas, ar Artimieji Rytai, Pekinas pasinaudojo savo įtaka tarpininkaudamas ten vykstančiuose konfliktuose.
Ar Europa ir Kinija gali suartėti?
Pekino universiteto Kinijos ekonominių tyrimų centro direktorius Yao Yangas DW sakė, kad Europa, norėdama užmegzti glaudesnius ryšius su Kinija, turi vykdyti nepriklausomą politiką Kinijos atžvilgiu.
„Jei JAV (valdant D. Trumpui) nori teikti daugiau dėmesio savo vidaus klausimams, Europa turėtų daryti tą patį, – kalbėjo Yao Yangas. – Ji turėtų taip elgtis dėl savo gynybos, saugumo ir užsienio politikos. Yra didžiulė erdvė, kurioje Kinija ir Europa gali bendradarbiauti.“
Tačiau glaudūs Kinijos santykiai su Rusija šiuo atžvilgiu gali būti kliūtis, pažymi DW. Pekinas neseniai palankiai įvertino D. Trumpo žingsnį užmegzti ryšius su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu, kad būtų nutrauktas karas Ukrainoje, ir pareiškė esąs pasirengęs atlikti savo vaidmenį.
„Kinija nori prisistatyti kaip taikdarė, kad ji nepritaria karams ir kad nori dalyvauti juos nutraukiant“, – teigia G. Allisonas.
Yao Yangas mano, kad Rusijos karo Ukrainoje nutraukimas atitinka Kinijos ekonominius interesus. „Kinija prekiauja ir su Rusija, ir su Ukraina. Taigi Pekinas neabejotinai norėtų siekti taikos tame regione“, – pabrėžė jis.
Tačiau tam, kad Europa pasitikėtų Kinija, būtų labai svarbu, kad Xi Jinpingas nepritartų susitarimui, kuris prieštarautų jos pačios interesams.
Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi Miunchene bandė patikinti Europos vadovus, kad ja galima pasitikėti ir kad taiką Ukrainoje galima pasiekti, jei visos suinteresuotosios šalys dalyvaus derybose.
Parengta pagal „Deutsche Welle“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.