Išbandykite nepaprasto skonio pagardus – tai nesudėtingai paruošiamas tikras delikatesas

Jeigu uogienės ar džemai pabodo, išbandykite egzotiškąjį čatnį. Čatnis – įmantraus skonio, iš vaisių ar daržovių pagamintas padažas, plačiai naudojamas Indijoje ir kitose Rytų šalyse.

Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius.<br>123rf nuotr.
Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius.<br>123rf nuotr.
Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius.<br>123rf nuotr.
Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius.<br>123rf nuotr.
Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius. <br>123rf nuotr.
Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius. <br>123rf nuotr.
Aitrus mangų čatnis.<br>„Ant medinės lentelės“ nuotr.
Aitrus mangų čatnis.<br>„Ant medinės lentelės“ nuotr.
Pomidorų čatnis su obuoliais ir saulėje džiovintais pomidorais.<br>„Ant medinės lentelės“ nuotr.
Pomidorų čatnis su obuoliais ir saulėje džiovintais pomidorais.<br>„Ant medinės lentelės“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Sep 25, 2021, 4:33 PM

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad čatnis – puikus priedas ir prie ledų, ir prie mėsos patiekalų, o jį pasigaminti nėra sudėtinga, tereikia pasirinkti tinkamus ingredientus.

„Čatnį paruošti nesudėtinga. Tereikia atsirinkti kokybiškus ir tam tinkamus produktus, o ruduo čatnių gamybai – geriausias metas. Šiuo metu gausu pačių įvairiausių sezoninių gėrybių: nuo saldžiarūgščių obuolių, saldžiųjų kriaušių ar slyvų iki pomidorų, moliūgų, aitriųjų pipirų, cukinijų ar patisonų“, – teigia V.Juodkazienė.

Ir aštrūs, ir saldūs

Čatniai skirstomi į kelias grupes: saldžiuosius ir aštriuosius. Gaminant čatnius naudojami aštrūs prieskoniai, įvairūs vaisiai ir daržovės: mangai, pomidorai, ananasai, papajos, svogūnai, kokosai. Jie taip pat gardinami įvairiomis prieskoninės žolelėmis, pavyzdžiui, mėtomis. 

Dažniausiai pasirinkti ingredientai yra troškinami ir paskaninami cukrumi, druska, imbieru, taip pat prieskoniais, tokiais kaip kalendra ar kuminas. Jų saldumas ar aštrumas reguliuojamas ne tik pasirenkant tam tikrus ingredientus, bet ir prieskonius – aštriuose čatniuose jie naudojami gausiai, saldesniuose – subtiliau.

Kaip pasakoja V.Juodkazienė, šio delikateso istorija siekia 500 metus. Jis užgimė tolimojoje Indijoje. Čatniai buvo gaminami vaisių ir daržovių pertekliui išsaugoti. Todėl galima sakyti, kad Indijoje čatnis buvo ruošiamas panašiai, kaip gaminami konservai.

Vėliau šio pagardo receptas pasiekė Romą, o dar vėliau ir Jungtinę Karalystę. Britai šį konservavimo metodą ėmė gardinti prieskoniais ir laikyti nedideliuose indeliuose, kad nedidelį jų kiekį būtų galima suvalgyti prie įvairiausių patiekalų, o pertekliaus nereiktų išmesti.

Praturtina įvairių patiekalų skonį

Čatnis ypač tinka prie minkštų sūrių, duonos ar įvairiausių mėsos patiekalų arba rūkyto, vytinto kumpio, dešrų.

Obuolių čatnis puikiai dera su kumpiu, o slyvų – su stipraus skonio čederio sūriu ar antiena. Svogūnų čatnis – naudojamas ruošiant itin daug įvairiausių patiekalų: juo gardinami sumuštiniai, mėsainiai, įvairiausi pikantiški pyragaičiai ar pyragai. Jis taip pat derinamas ir prie sūrių arba naudojamas kaip pagardas prie mėsos.

Iš mango pagamintas čatnis ypač dera su ledais, be to, juo galima pagardinti įvairiausius padažus, jis praturtina ir ryžių arba vištienos patiekalus.

Tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė ir prekybos tinklo „Iki“ ambasadorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė, gamindama čatnius, derina pačius netikėčiausius ingredientus. Pasak jos, čatniai jai primena energingą šokį.

„Salsa, džaivas, rumba ar bačata geriausiai apibūdina, kaip šauniai skirtingų čatnių receptuose „susišoka“ aitrioji paprika su mangu ir česnaku, obuoliai – su pomidorais, aitriąja paprika, česnaku, svogūnu“, – teigia ji.

Pasak žinomos tinklaraštininkės, čatniuose puikiai dera lietuviškos rudens gėrybės ir egzotiškieji mangai bei kitais įmantresni ingredientai. Čatnių K.Pišniukaitė-Šimkienė siūlo pasigaminti namuose, todėl dalijasi nesudėtingais, tačiau abejingų nepaliksiančiais receptais.

Aitrus mangų čatnis

Reikės:

  • 2 didelių prinokusių mangų
  • 1 aitriosios paprikos
  • 1 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 2 skiltelių česnako
  • 2 cm imbiero šaknies
  • 3 v. š. medaus
  • 3 v. š obuolių sidro acto
  • 1/2 a. š. druskos
  • 1/4 a. š. cinamono
  • 1 v. š. juodųjų sezamų sėklų

Kaip gaminti

Supjaustykite mangus nedideliais kubeliais. Išimkite aitriosios paprikos sėklytes ir ją taip pat supjaustykite nedideliais gabalėliais.

Į įkaitintą keptuvę su aliejumi suberkite smulkintą aitriąją papriką, įtarkuokite česnaką, imbierą ir viską maišydami kepinkite apie minutę. Tada į keptuvę sudėkite smulkintus mangus, medų, actą, suberkite druską, cinamoną ir sezamo sėklas. Viską išmaišykite ir kaitinkite ant vidutinės kaitros 10 minučių.

Pomidorų čatnis su obuoliais ir saulėje džiovintais pomidorais

Reikės:

  • 500 g pomidorų
  • 80 g saulėje džiovintų pomidorų
  • 1 didelio obuolio
  • 1 aitriosios paprikos
  • 1 svogūno
  • 2 skiltelių česnako
  • 1 v. š. alyvuogių aliejaus
  • 3 v. š rudojo cukraus
  • 3 v. š obuolių sidro acto
  • 1/2 a. š. druskos
  • žiupsnelio maltų juodųjų pipirų

Kaip gaminti

Pomidorus nuplaukite, panardinkite juos į verdantį vandenį. Praėjus minutei perliekite šaltu vandeniu, peiliu įpjaukite pomidorų odeles ir pašalinkite jas.

Nuluptus pomidorus, saulėje džiovintus pomidorus ir obuolį supjaustykite nedideliais kubeliais. Išimkite aitriosios paprikos sėklytes, supjaustykite ją nedideliais gabalėliais, susmulkinkite svogūną ir česnaką.

Keptuvėje ar troškintuve įkaitinkite aliejų, suberkite smulkintą aitriąją papriką, svogūną, česnaką ir maišydami kepkite kelias minutes.

Į keptuvę suberkite abiejų rūšių pomidorus, obuolį, cukrų, actą, druską ir pipirus. Viską išmaišykite. Kai čatnis užvirs, sumažinkite kaitrą, kad vos burbuliuotų, ir troškinkite atidengtame puode apie pusantros valandos arba kol didžioji skysčio dalis išgaruos ir čatnis sutirštės. Skanaus!

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.