Baubai virtuvėje: ką reiškia modifikuotas produktas?

Kuo skiriasi modifikuotas produktas nuo genetiškai modifikuoto? Ką reiškia įrašas etiketėje „pakeistų savybių krakmolas“ arba „modifikuotas krakmolas“? Ir ką – „pagaminta iš genetiškai modifikuotų bulvių“?

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2014-04-01 17:19, atnaujinta 2018-02-14 23:08

Vartotojai rinkdamiesi maisto produktus ir etiketėje perskaitę „modifikuotas krakmolas“, dažnai suabejoja, ar verta rinktis tokį gaminį. Mat vyrauja nuomonė, kad tai produktas, kurio sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad modifikuotas arba pakeistas gaminys neturi nieko bendro su genetiškai modifikuotu produktu.

Iš modifikuotų produktų bene dažniausiai maisto pramonėje naudojamas krakmolas. Produktų etiketėje jis dar gal būti žymimas kaip pakeistų savybių krakmolas.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė pabrėžia, kad krakmolas – tai svarbiausias augalų angliavandenis, natūraliai jų kaupiama medžiaga, kuri pramonėje gali būti chemiškai modifikuojama, t.y. pakeičiama. Šio proceso metu krakmolo molekulėje pakeičiamos kelios jungtys, dėl to pakinta jo technologinės savybės. Tačiau krakmolo, kaip produkto, esmė nepasikeičia.

Modifikuotas gali būti kukurūzų, bulvių, ryžių krakmolas. Jo technologinės savybės keičiamos, kad greičiau tirštėtų, išliktų atsparus karščiui, šalčiui, rūgštims ir kitam poveikiui. Toks krakmolas naudojamas tirštinti, stabilizuoti maistui ir išlaikyti tam tikrą jo konsistenciją. Dažniausiai jis naudojamas greitai paruošiamiems ir suvartojamiems patiekalams gaminti. Modifikuoto krakmolo gali būti vaisių tyrelių, pramoniniu būdu pagamintų kruopų košių, skirtų kūdikiams ir mažiems vaikams, sudėtyje. Jo dedama į konditerijos ir kulinarijos gaminius, dešras, taip pat naudojamas įvairių padažų, kisieliaus sutirštinimui.

Beje, maisto pramonėje gali būti naudojami ir tokie maisto priedai kaip oksiduotasis krakmolas (E 1404), monokrakmolo fosfatas (E 1410), dikrakmolo fosfatas (E1412) ir kiti.

„Jeigu produkto sudėtyje yra modifikuoti krakmolo, jis ženklinimo etiketėje gali būti nurodytas kaip emulsiklis ar tirštiklis, pažymėtas E raide arba parašyta „modifikuotas krakmolas“, „pakeistų savybių krakmolas“. Jeigu ši sudedamoji dalis gali turėti glitimo, visada turi būti nurodyta jo specifinė augalinė kilmė. Tačiau jei krakmolas yra išgautas iš genetiškai modifikuotų bulvių ar kukurūzų, tai turi būti aiškiai nurodyta etiketėje, pavyzdžiui, „...pagaminta iš genetiškai modifikuotų bulvių“, – sako V.Jarošienė.

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė priduria, kad cheminiu būdu modifikuotų produktų (pavyzdžiui, krakmolo) nereikėtų painioti su genetiškai modifikuotais produktais, kurie sukurti naudojant genų inžineriją. Genetiškai modifikuoto maisto genetinė medžiaga yra pakeista ir įgijusi savybių, kurios negalėtų atsirasti natūraliu būdu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.