Vaistininkė įspėjo: kepdami kepsnius virš žarijų nedarykite vienos klaidos

Vasara džiugina šiltu ir maloniu oru, tad vis dažniau pietus perkeliame į gamtą – kepame kespnius lauke. 

Kai kurie mano, kad marinuota mėsa lygu iškeptai, tačiau taip nėra.<br> 123rf nuotr.
Kai kurie mano, kad marinuota mėsa lygu iškeptai, tačiau taip nėra.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 4, 2019, 4:34 PM

Sveikatos specialistai sako, kad kepimo ant grotelių ir kepsninių sezono metu į vaistines paprastai plūsteli daugiau besiskundžiančių apsinuodijimu ar skrandžio skausmais, nes daugelis tiesiog pamiršta svarbiausias maisto paruošimo taisykles. 

Pasirūpinti šviežumu

„Pirmas ir svarbiausias patarimas – pasirūpinti maisto šviežumu. Jei mėsą kepimui marinuojate ar kitus patiekalus namuose ruošiate patys, šviežumą kontroliuoti lengviau, tačiau perkant pusiau paruoštą maistą, mišraines ar marinuotus gaminius iš parduotuvių, būtinai gerai įvertinti tiek galiojimo laiką tiek ir paties maisto išvaizdą, kvapą. Pasenęs maistas – viena dažniausių apsinuodijimo priežasčių“, – bene dažniausią klaidą, kuri atgina žmones į vaistines, pastebi „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė.

Pasak jos, norint išvengti apsinuodijimų, svarbu įvertinti visus maisto paruošimo etapus: pirkimą, saugojimą, paruošimą, atšildymą ir vartojimą.

Lygiai  taip pat svarbu laiku pagamintą maistą suvalgyti ir laikyti jį tik tinkamomis sąlygomis. Ilgai laikant maisto produktus kambario temperatūroje apsinuodijimo maistu rizika padidėja. 

„Šaldytuve ar šaldiklyje laikomų produktų nereikėtų kambario temperatūroje palikti ilgiau nei dviem valandoms, o virtų ar keptų produktų nereikėtų laikyti šaldytuve ilgiau nei keturias paras“, – pataria vaistininkė.

Salmoneliozės rizika

Antra taisyklė, kuri itin aktuali gaminant maistą lauke – neragauti žalios termiškai neapdorotos mėsos, ypač vištienos ir kiaulienos.

„Atrodo – akivaizdu, tačiau daugelis vis tiek stengiasi paragauti vos kąsnį, pažiūrėti, kaip išsimarinavo šašlykas ar vištiena, ar užtenka prieskonių. Tenka girdėti sakančių, kad marinuota mėsa lygu iškeptai, tačiau taip nėra. Žalia vištiena ir kiauliena – didelė rizika užsikrėsti salmonelioze. Salmonelės bakterijos žūsta tik didelėje temperatūroje,  tik kepant ar verdant žalią maistą“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.

„Tinkama higiena labai svarbi ruošiant visą žalią mėsą, paukštieną, kiaušinius. Svarbu ne tik plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, bet ir tinkamai nuplauti panaudotus stalo įrankius, peilius, pjaustymo lenteles, vengti termiškai neapdoroto maisto sąlyčio su kitu maistu“, – svarbiausiais patarimais dalinasi specialistė.

„Eurovaistinės“ vaistininkė primena, kad jei pasireiškia apsinuodijimo požymiai – pykinimas, vėmimas, viduriavimas – reikėtų išgerti aktyvintos anglies tablečių, o jei simptomai itin intensyvūs ir stiprūs, patariama nedelsiant kreiptis į sveikatos specialistus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.