Trys idėjos ir ekspertų patarimai, ką dėti į mokyklinuko priešpiečių dėžutę

Kiekvienas, auginantis atžalas, sutiks, jog apie vaikų mitybą tenka galvoti ne tik sėdant prie bendro stalo, bet ir kas rytą išleidžiant vaiką į mokyklą. Norisi, kad mažųjų racionas būtų turtingas maistine prasme, skanus ir įdomus.

Vaikai mėgsta valgyti akimis, todėl tėvai turėtų pasistengti, kad maistas būtų ne tik sveikas, bet ir įdomus.<br>123rf nuotr.
Vaikai mėgsta valgyti akimis, todėl tėvai turėtų pasistengti, kad maistas būtų ne tik sveikas, bet ir įdomus.<br>123rf nuotr.
Pietų dėžučių turinys – laisvė fantazijai.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžučių turinys – laisvė fantazijai.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su speltų blyneliais, riešutais ir vaisiais.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su speltų blyneliais, riešutais ir vaisiais.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su tortilija ir vaisiais.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su tortilija ir vaisiais.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su visagrūdės duonos sumuštiniais ir šviežiais vaisiais bei daržovėmis.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Pietų dėžutė su visagrūdės duonos sumuštiniais ir šviežiais vaisiais bei daržovėmis.<br>Leidinio „IKI Skanaus“ nuotr.
Vaikų psichiatras Linas Slušnys.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Vaikų psichiatras Linas Slušnys.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Sep 5, 2019, 1:47 PM

Tačiau tai, kas patinka tėvams, ne visuomet priimtina vaikams. Specialistai dalijasi mintimis, kodėl mokyklinukams verta suruošti priešpiečių dėžutę ir kas turėtų joje atsidurti.

Vaikų mityba mokykloje – namuose valgomo maisto atspindys

Kaip pasakoja vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys, pirmiausiai tėvai turėtų nurimti ir suprasti, kad ritmas, kuris vasarą išsibalansuoja, prasidėjus mokslams savaime grįš į vėžes.

„Pamokų tvarkaraščiai ir vėl atsiradusi dienotvarkė padiktuos pusryčių, pietų ir vakarienės laiką. Kitas klausimas – ką vaikai valgys, o tai priklauso tiek nuo tėvų, tiek nuo mokyklos.

Aš esu tos nuomonės, jog šiuo metu mitybos klausimas mokyklose yra pakankamai išspręstas ir piktnaudžiauti ten nėra didelės galimybės, tačiau tėvai, kurie yra suinteresuoti sveika vaiko mityba, turėtų pasirūpinti jų priešpiečiais ir užkandžiais. Pasaulinės tendencijos liudija, jog priešpiečių dėžutės yra idealiausia išeitis“, – įsitikinęs psichiatras.

L.Slušnys tikina, kad tai, ką mokykloje valgys vaikai, priklauso nuo to, kokias valgymo tradicijas puoselėja šeima.

„Vieni į dėžutę gali prikrauti daržovių, kiti – saldžių batonėlių. Pas mus dar yra gajus mitas, kad vaikas visuomet turi būti pavalgęs „į priekį“. Aš manau priešingai ir tėvams sakau, kad verčiau vaikas šiek tiek išalktų. Dėl to nereikia nerimauti. Puiku, kai atžala, pajutusi alkį, po ranka gali rasti šį tą sveiko: obuolį, riešutų, duonos riekę, sūrio griežinėlį ar daržovių. Dar geriau, kai tėvai su vaikais patys aptaria, kas į dėžutę papuls kitą dieną, ko vaikas norėtų“, – mintimis dalijasi L.Slušnys.

Pašnekovas priduria, kad vaikams suteikti laisvę ir vietoj priešpiečių įdėti pinigų nėra pati geriausia mintis: „Vaikus veikia tiek išorinė reklama, tiek bendraamžių elgesys ir kiti veiksniai, todėl, tikėtina, valgykloje jis pirmiau pagalvos apie tai, kas skanu, o ne tai, kas sveika.“

Ruošiant vaisius ir daržoves siūlo neprarasti fantazijos

Prekybos tinklo IKI ekspertė Vilma Juodkazienė, kalbėdama apie priešpiečių dėžutės turinį, siūlo neprarasti žaismingumo: „Vaikai mėgsta valgyti akimis, todėl tėvai turėtų pasistengti, kad maistas būtų ne tik sveikas, bet ir įdomus. Pirmiausia siūlau pasitarti su vaiku, galbūt net susirašyti savaitės meniu. Vieną dieną gali dominuoti daržovės, kitą – vaisiai ar pieno produktai, sveiki sumuštiniai ir t.t. Taip bus atsižvelgiama į vaiko norus, o priešpiečių dėžutės ruošimas taps malonia bendra tėvų ir vaikų veikla, per kurią nuo mažens bus ugdomi teisingi mitybos įpročiai.“

V.Juodkazienės įsitikinimu, jei vaikas atsisako valgyti daržoves, galbūt jas išmėginti jį paskatintų originalesnis pateikimas: „Supjaustykite morkas pinigėliais, agurkus plonomis juostelėmis, cukinijas ir salierus šiaudeliais, šalia įdėkite humuso indelį, ir tai bus nuostabus užkandis. Įsitikinkite, kad pasirinktos daržovės nepakeis spalvos, nesioksiduos. Ši taisyklė ypač galioja kalbant apie avokadus, tad juos geriau pjauti per pusę iš ryto, o išėmus kauliuką patepti abi puseles citrinų sultimis – tai apsaugos nuo pajuodavimo. Taip patiektą avokadą, jei pastarasis gerai sunokęs, vaikas gali valgyti šaukšteliu“.

Vaisius, maisto ekspertės siūlymu, kartais galima dėti ne pilnus, o pjaustyti ir iš jų gaminti salotas, pagardintas, pavyzdžiui, medaus ar natūralaus jogurto padažu.

Kalbant apie pieno produktus, V.Juodkazienė siūlo nevengti natūralų jogurtą gardinti įvairiais priedais: džiovintais vaisiais, medumi, ispaninių šalavijų ar moliūgų sėklomis bei kitais sveikais pagardais. Toks užkandis bus maistingas ir sotus, taip pat patraukliai atrodys. Jei vaikai labai mėgsta sumuštinius, ekspertė rekomenduoja rinktis visagrūdės baltos ar juodos duonos riekę, aptepti ją varške arba avokadų užtepu bei gardinti pasirinktomis daržovėmis, griežinėliu kumpio ar sūrio.

IKI maisto ekspertė V.Juodkazienė dalinasi kūrybingomis receptų idėjomis priešpiečių dėžutei.

Pietų dėžutė su tortilija ir vaisiais

Reikės:

1 visagrūdės tortilijos;

2 griežinėlių varškės sūrio;

5 g virto kumpio;

2 salotų lapų;

4 griežinėlių šviežio agurko;

ketvirtadalio šviežios paprikos;

2-3 alyvuogių;

saujos braškių, aviečių ir mėlynių;

1 valg. šaukšt. migdolų drožlių.

Gaminimas

Per visą tortilijos plotą paskirstykite varškės sūrį, per vidurį įkomponuokite kumpį, salotų lapus, pjaustytą papriką ir agurkus. Perlenkite tortiliją pusiau ir užlankstykite kraštus. Paruoštą tortiliją papuoškite suformuodami veidelį: agurkų griežinėliuose išpjaukite skylutes ir jas užpildykite alyvuogės puselėmis – taip suformuosite akis. Nosį sukurkite iš dar vienos alyvuogės puselės, o šypseną – iš paprikos griežinėlio. Šalia tortilijos patiekite braškes, avietes, mėlynes ir migdolų drožles.

Pietų dėžutė su speltų blyneliais, riešutais ir vaisiais

Reikės:

1 valg. šaukšt. graikinių riešutų;

1 kivio;

1 ridikėlio;

2 salotų lapų;

pusės raudonosios paprikos;

1–2 alyvuogių;

2–3 šviežių morkų griežinėlių;

5 mažų mocarelos rutuliukų.

Blyneliams:

100 g speltų miltų;

1 arbat. šaukšt. rudojo cukraus;

pusės arbat. šaukšt. kepimo miltelių;

žiupsnelio druskos;

80 ml pieno;

1 kiaušinio;

1 valg. šaukšt. išlydyto sviesto;

1 arbat. šaukšt. aliejaus kepimui.

Gaminimas

Sumaišykite sausus blynelių ingredientus dubenyje. Puodelyje išplakite kiaušinį su pienu, supilkite išlydytą sviestą ir visą turinį įmaišykite į dubenį su sausais ingredientais. Maišykite, kol masė taps vientisa. Keptuvėje įkaitinkite kelis lašus aliejaus ir iškepkite mažus blynelius. Iš pradžių kepkite vieną pusę ir apverskite tik tada, kai tešlos krašteliuose iškils burbuliukai.

Iškeptus blynelius papuoškite suformuodami veidelius: akis padarykite iš ridikėlių ir alyvuogių, nosį – iš mocarelos ir alyvuogių, o burną iš šviežių morkų. Patiekite blynelius su salotų lapais, ridikėliais ir morkomis. Desertui pridėkite graikinių riešutų ir kivių.

Pietų dėžutė su visagrūdės duonos sumuštiniais ir šviežiais vaisiais bei daržovėmis

Reikės:

2 riekelių visagrūdės duonos;

100 g kalakutienos filė;

žiupsnelio druskos;

1 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;

50 g gaudos sūrio;

2 griežinėlių gaudos sūrio;

1 kiaušinio;

2 vyšninių pomidorų;

3 alyvuogių;

4 juostelių šviežios raudonosios paprikos;

1 nedidelės kekės mėgstamų vynuogių.

Gaminimas

Kietai išvirkite kiaušinį, leiskite jam atvėsti, nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų. Kalakutienos filė apibarstykite druska ir 1 minutę kepkite aukštoje temperatūroje, tuomet apverskite, sumažinkite kaitrą, uždenkite keptuvę dangčiu ir kepkite apie 7–8 minutes. Kai mėsa iškeps, įdėkite ją į lėkštę ir leiskite šiek tiek atvėsti.

Praaušusią kalakutieną dėkite ant duonos riekės, užklokite sūrio griežinėliais, uždėkite raudonųjų paprikų griežinėlius, kiaušinį ir uždenkite antrąja duonos rieke.

Papuoškite sumuštinį suformuodami veidelį: iš kiaušinių griežinėlių suformuokite akis, iš alyvuogės – nosį, o šypseną – iš raudonosios paprikos bei pomidoro. Šalia sumuštinio patiekite sūrio lazdeles, vyšninius pomidorus bei vynuoges. Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.