Obuolių, burokėlių ir imbierų sultys: receptas, stiprinantis imunitetą

Rudenį parduotuvių lentynose kaip niekada gausu skirtingų rūšių daržovių, tarp kurių ir burokėliai – vieni iš daugelio vėlyvų rudens sezono gėrybių.

Burokėlių ir obuolių sultys.<br>123rf nuotr.
Burokėlių ir obuolių sultys.<br>123rf nuotr.
Burokėliai.<br>123rf nuotr.
Burokėliai.<br>123rf nuotr.
Burokėliai.<br>123rf nuotr.
Burokėliai.<br>123rf nuotr.
Burokėlių sultys.<br>123rf nuotr.
Burokėlių sultys.<br>123rf nuotr.
E.Gavelienė.
E.Gavelienė.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Nov 21, 2021, 3:30 PM

Anot mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių kategorijos vadovės Olgos Suchočevos, nors dažniausiai iš burokėlių gaminamos sriubos, įvairiausios mišrainės ar patiekalai su silke, šių daržovių panaudojimas virtuvėje yra gerokai platesnis.

Burokėlius galima valgyti tiek termiškai apdorotus, tiek žalius – jų lapais gardinant salotas, iš minkštimo spaudžiant sultis ar į kepinius dėti burokėlių miltelių. Todėl specialistė rekomenduoja drąsiai eksperimentuoti su šia rudens derliaus daržove ir atrasti naujus bei netikėtus receptus.

Nors burokėliai yra viena iš nedaugelio daržovių, kuri prekybos centruose randama ištisus metus, jos skonį ar išvaizdą mėgsta toli gražu ne visi. O.Suchočevos teigimu, ilgai šios daržovės panaudojimas kulinarijoje buvo išties siauras, tačiau pastaruoju metu tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje ji išgyvena tikrą atgimimą.

„Lietuvoje nuo seno buvo įprasta valgyti termiškai apruoštus burokėlius. Iš jų gaminti šaltibarščius arba šiltą barščių sriubą, virtais burokėliais gardinti mišraines ar Kūčių vakarienės simboliu tapusią silkę pataluose, o taip pat patiekti kaip garnyrą prie mėsos patiekalų.

Visgi šios daržovės panaudojimo galimybės virtuvėje yra gerokai platesnės. 

Jau senokai nieko nestebina picos su burokėliais ar įvairūs desertai, tad ši daržovė įvairiais pavidalais atranda savo vietą kulinarijoje. Mūsų pirkėjai taip pat vis dažniau eksperimentuoja su šia rudens sezono gėrybe“, – sako O.Suchočeva.

Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ruduo – puikus metas į savo mitybos racioną įtraukti daugiau sezoninių daržovių, o tarp jų nepamišti ir burokėlių.

„Vėstant orams reikėtų prisiminti visas šakniavaisines daržoves – ropes, ridikus, pastarnokus, saliero šaknis, morkas ar burokėlius. Tiek skonių patyrimo, tiek naudos sveikatai atžvilgiu šios daržovės yra nepamainomas naudingų medžiagų šaltinis ir turėtų rasti savo vietą kasdienėje žmogaus mityboje“, – teigia gydytoja dietologė.

Burokėliai – ne tik spalvingai lėkštėje atrodanti ar savo skoniu išskirianti daržovė, bet ir žmogaus organizmui reikalingų medžiagų šaltinis.

„Burokėliuose gausu sveikatai palankių kompleksinių angliavandenių ir tokių mikroelementų, kaip kalis ar magnis, yra ir šiek tiek geležies. Juose taip pat gausu vandenyje tirpių skaidulų, reikalingų tinkamai žarnyno veiklai palaikyti. Be to, ši daržovė yra puikus folio rūgšties šaltinis.

Burokėliai iš tiesų praturtina mūsų racioną ir gerokai jį nuskurdintų, jei šią daržovę tiesiog išbrauktume iš savo maitinimosi plano. Todėl jie įvairiais pavidalais turėtų atsidurti mūsų mitybos racione“, – įsitikinusi sveikatai palankios mitybos specialistė E.Gavelienė.

Be to, į mitybos racioną rekomenduojama įtraukti ne tik burokėlių šakniagumbį, bet ir jų lapus: „Iš šviežių burokėlių lapų galima pasigaminti puikias ir išties maistingas salotas. Visos tamsiai žalios spalvos daržovės, taip pat ir burokėlių lapai turi žmogaus organizmui būtinų fitochemikalų, kurie ne tik nudažo daržoves vienokia ar kitokia spalva, bet ir veikia mūsų organizmą kaip antioksidantai: skatina imuninės sistemos veiklą, kovoja su bakterijomis ir virusais bei slopina uždegimus“, – vardija gydytoja dietologė.

Ji priduria, kad dar vienas būdas į mitybos racioną įtraukti burokėlius – gerti jų sultis.

„Koncentruotos daržovių sultys turi labai daug biologiškai aktyvių medžiagų, tačiau rekomenduojama jas maišyti su kitomis ar šiek tiek praskiesti vandeniu. Burokėlių sultis galima drąsiai maišyti su morkų, salierų, obuolių, citrinų ar imbiero sultimis. Taip organizmas gaus dar daugiau naudingų maistinių medžiagų.

Kita vertus, sultys yra geras pasirinkimas tiems, kuriems per dieną įprastai nepavyksta suvalgyti rekomenduojamos daržovių paros normos, todėl išgėręs daržovių sulčių stiklinaitę, žmogus gaus daug naudingų maistinių medžiagų“, – sako E.Gavelienė.

„Rimi“ kviečia panaudoti rudens derliaus gėrybes ir išsispausti šviežių, maistingų bei imunitetą stiprinančių burokėlių sulčių.

Obuolių ir šviežių burokėlių sultys

2 porcijoms reikės:

  • 2 burokėlių
  • 2 obuolių
  • 2 morkų
  • 2 salierų stiebų
  • 1 žaliosios citrinos
  • 50 g šviežio imbiero
  • 50 ml vandens

Kaip gaminti

Nuplaukite daržoves ir nulupkite žaliosios citrinos žievelę. Išspauskite sultis iš visų sudedamųjų dalių (imbiero naudoti 0,5 cm šaknį). Galiausiai įpilkite šiek tiek vandens.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.