Lietuvos fechtuotojoms – sidabras Šiaurės šalių čempionate

Spalio 4–9 d. Kariku (Estija) vyko Šiaurės šalių fechtavimo festivalis. Varžybose sportininkai dalyvavo šešiose amžiaus grupėse, asmeninėse ir komandinėse rungtyse, kovėsi trimis ginklais – špaga, kardu ir rapyra. Lietuvą tarp Šiaurės šalių atstovavo beveik pusšimtis špagistų.

Spalio 4–9 d. Kariku (Estija) vyko Šiaurės šalių fechtavimo festivalis.<br>M.Kikaitės nuotr.

Oct 10, 2023, 9:54 AM

Čempionatą pradėjo jaunių vaikinų grupė. Geriausiai sekėsi Ryčiui Raukčiui, kuris pogrupyje laimėjo 5 iš 6 kovų ir atkrintamosiose iš karto pateko tarp 32 geriausiųjų. Prasibrauti į 16-uką nepavyko pralaimėjus bronzos medalį laimėjusiam estui Juri Khudobkin 15:8. Patekti tarp 32 geriausiųjų pavyko ir Kajui Gasčiauskui. 3 pergales pogrupyje laimėjęs sportininkas, atkrintamosiose 15:10 įveikė švedą Tor Lonnert, bet 15:7 nusileido čempionato sidabrą laimėjusiam švedui Filip Zimmerman. Lietuviai atitinkamai užėmė 20 ir 26 vietas tarp 68 fechtuotojų.

Kitiems jaunių grupės atstovams prasibrauti tarp 32 nepavyko. Mantas Kriaučiūnas užėmė 37 vietą, Dominykas Gavrinas – 40-ą, Daniel Volkov – 46-ą, Adomas Bielskis – 49-ą, Benas Šimkevičius – 54ą, Ignas Radzevičius – 59-ą.

Jaunių merginų grupėje Beatričė Žilionytė buvo per plauką nuo medalio. 5 pergales iš 6 iškovojusi sportininkė, atkrintamosiose iš karto pateko tarp 32 geriausiųjų. 15:14 įveikusi estę Mia Maemurd ir tokiu pat rezultatu nugalėjusi estę Evelin Poder, lietuvė užsitikrino vietą geriausiųjų 8-uke, tačiau 15:13 turėjo pripažinti švedės Mira Hommik pranašumą. Galutinėje įskaitoje užimta 7 vieta tarp 64 dalyvių.

Visas pergales pogrupyje turėjusi Urtė Kasparavičiūtė į 16-uką pateko 13:12 nugalėjusi estę Valeria Krupenina, bet dėl 8-uko pralaimėjo danei Fenjai Redlich 15:8 ir užėmė 10-ą vietą. Tarp 32 geriausiųjų pavyko prasibrauti Vestinai Vegytei – 26 vieta ir Mildai Stojanaitei – 28-a. Kitos Lietuvos atstovės neperlipo pirmo atkrintamųjų barjero – Liepa Osipauskaitė – 34-a vieta, Justė Tamošuitytė – 42-a, Neida Maziliauskaitė – 45-a, Sati Kasperovičiūtė – 47-a, Grytė Stoškutė – 51-a, Danielė Marcinkevičiūtė – 57-a ir Patricija Vitonė – 58-a.

Jaunimo vaikinų grupėje du lietuviai – Matas Medišauskas ir Mindaugas Sipavičius pateko tarp 64 geriausiųjų. Po tris pergales pogrupiuose turėję sportininkai, atkrintamosiose suklupo ties antru barjeru. M. Medišauskas 15:14 pralaimėjo latviui Nikita Anisko, o M. Sipavičius 15:10 nusileido švedui Hugo Brandberg. Galutinėje įskaitoje atitinkamai užimtos 41 ir 52 vietos tarp 98 dalyvių.

Daniel Volkov atkrintamosiose 15:14 nusileido švedui Georg Andersson, o Daniel Sosna 15:12 turėjo pripažinti suomio Renar Viidik pranašumą. Atitinkamai užimtos 68 ir 69 vietos.

Jaunimo merginų kategorijoje trys Lietuvos fechtuotojos prasibrovė tarp 32 geriausiųjų. Po 4 pergales pogrupiuose turėjusios sportininkės, suklupo ties patekimo į 16-uką riba. Galutinėje įskaitoje – Sofija Zavjalova – 20-a, Kamila Jonynaitė 21-a, Karina Prokopovič – 24-a, tarp 69 dalyvių.

Kitos dvi lietuvės suklupo ties pirmuoju atkirtamųjų ratu, Monika Narbutaitė 15:10 pralaimėjo norvegei Mie Selinger, o Emilė Mikailaitė 15:12 nusileido Sofijai Zavjalovai. Atitinkamai užimtos 44 ir 48 vietos.

U15 berniukų grupėje per plauką nuo medalio buvo Kyras Lialys. 4 iš 5 kovų porgupyje laimėjęs sportininkas, iš karto pateko tarp 32 geriausiųjų, dėl 16-uko įveikė estą Rico Ojamu 15:11, į 8-uką – 15:12 nugalėjęs latvį Edgars Savickis. Kovoje dėl medalio 15:12 turėjo pripažinti norvego Philip Saele-Meyer pranašumą. Galutinėje įskaitoje užimta 7 vieta tarp 38 sportininkų.

Vos vieną pralaimėjimą pogrupiuose turėjęs Algirdas Palčinskas, atkrintamosiose 15:11 pralaimėjo pirmą rato kovą estui Paul Laugesaar ir užėmė 17 vietą.

U15 mergaičių grupėje Lietuvą atstovavo net 10 sportininkių. Neida Maziliauskaitė ir Beatričė Žilionytė buvo per žingsnį nuo medalių ir atitinkamai užėmė 5-ą ir 6-ą vietas iš 65 dalyvių. N. Maziliauskaitė pogrupyje patyrusi vieną pralaimėjimą, atkrintamosiose 15:7 įveikė estę Ksenia Sergejeva, 15:11 – estę Sade Lindma, 15:13 – estę Johanna Pukson, bet kovoje dėl medalio 15:7 nusileido švedei Moa Brolin. B. Žilionytė 15:11 nugalėjo estę Mia Maemurd, 15:13 – švedę Alicia Gonzalez, 15:11 – estę Maria Vares ir pralaimėjo 15:12 varžybų čempione tapusiai estei Aleksandrai Nikolajevai.

Grytei Stoškutei ir Jorei Davidonytei pavyko prasibrauti į geriausiųjų 16-uką ir atitinkamai užimti 11-ą ir 16-ą vietas. Tarp geriausiųjų 32 pateko Patricija Vitonė – 18-a vieta, Vestina Vegytė – 21-a, Danielė Marcinkevičiūtė – 28-a. Ties pirmuoju atkrintamųjų barjeru suklupo Evita Puidokaitė – 42-a vieta, Sofija Sosna – 45-a, Veronika Klivytė – 48-a vieta.

U13 berniukų grupėje, per plauką nuo medalio buvo Mantas Girkontas. Pogrupyje įveikęs 4 varžovus iš 6, atkrintamosiose 10:3 nugalėjo estą Ikhsan Sidagulov, 10:6 įveikė estą Lev Kotshka, bet 10:5 turėjo pripažinti varžybų čempionu tapusio esto Georgi Romanko pranašumą. Galutinėje įskaitoje lietuvis užėmė 7-ą vietą tarp 25 sportininkų.

Ivan Lozenko pogrupyje laimėjo 2 kovas iš 5, atkrintamosiose neįveikė pirmojo barjero, 10:4 nusileido estui Artemi Vojevodin ir užėmė 18-ą vietą.

Suaugusių vyrų grupėje geriausiai sekėsi Mindaugui Tamošiūnui. Pogrupyje laimėjęs 3 kovas iš 6, atkrintamasias pradėjo iš 36-os reitingo pozicijos. 15:11 įveikęs švedą Jakob Fagerstedt ir 15:9 nusileidęs estui Nikita Doronin, galutinėje įskaitoje lietuvis užėmė 28 vietą tarp 77 dalyvių.

Makar Lozenko 15:5 pralaimėjo švedui Francesco Pelletta, o Daniel Sosna 15:6 nusileido estui Sten Priinits, galutinėje įskaitoje atininkamai užimtos 47 ir 56 vietos.

Suaugusių moterų grupėje Olivija Mašalo ir Viktė Ažukaitė buvo per žingsnį nuo medalių. Pogrupiuose pralaimėjusios po vieną kovą, sportininkės iš karto pateko tarp 32 geriausiųjų. O. Mašalo dėl patekimo į 16-uką 15:8 įveikė estę Anneli Proosvali, V. Ažukaitė 15:4 nepaliko šansų švedei Eden Rose Rendai. Sportininkėms ruošiantis kovoti dėl patekimo į 8-uką, visame Kariku rajone dingo elektra, ko pasekoje varžybos buvo perkeltos į sekmadienio rytą. Po įspūdingos ir labai įtemptos kovos O. Mašalo 11:10 įveikė Estijos fechtavimo žvaigždę, Olimpinės bronzos laimėtoją ir Europos čempionę Katheriną Lehis, tuo tarpu V. Ažukaitė 15:11 nugalėjo estę Eliisa Kikerpill. Kovoje dėl medalių O. Mašalo 15:8 nusileido varžybų favorite buvusiai estei Veronikai Zuikovai, o V. Ažukaitė 15:12 pralaimėjo Šiaurės šalių čempionato nugalėtoja tapusiai estei Nelli Differt. Lietuvės atitinkamai užėmė 6 ir 7 vietas tarp 66 sportininkių.

Lurdė Grabovskytė pogrupyje patyrusi vieną pralaimėjimą, 15:7 nugalėjo danę Fenja Redlich ir pateko tarp 16 geriausiųjų. Dėl patekimo į 8-uką 15:7 pralaimėjo estei Juliai Beljajevai ir užėmė 12-ą vietą. Paulina Bajorūnaitė – Stauskė pogrupyje įveikusi visas varžoves ir gavusi 4-ą varžybų reitingą, pralaimėjo kovoje dėl 16-uko, 15:9 nusileido norvegei, jaunimo grupės sidabro laimėtojai Vildei Tengesdal ir užėmė 17-ą vietą. Karina Prokopovič pogrupyje pralaimėjusi vieną kovą, 15:14 nusileido estei Kristiin Nilisk ir užėmė 19 vietą. Aušrinė Šimkutė laimėjusi 2 kovas pogrupyje, 15:13 įveikė estę Maria Embrich, bet 15:4 nusileido estei Juliai Beljajevai ir užėmė 30 vietą. Mildai Kikaitei nepavyko įveikti atkrintamųjų barjero.

Suaugusių moterų komadinėse špagos varžybose dalyvavo dvi Lietuvos komandos, kurios tarpusavyje turėjo kautis dėl patekimo į finalą. Lietuva-1 komanda (Viktė Ažukaitė, Olivija Mašalo ir Paulina Bajorūnaitė-Stauskė) nugalėjo Lietuva-2 komandą (Lurdė Grabovskytė, Aušrinė Šimkutė ir Karina Prokopovič) rezultatu 45:40. Finalinėje kovoje Lietuva-1 komanda 45:30 nusileido Estijos rinktinei ir pasipuošė Šiaurės Šalių čempionato sidabro medaliais.

Lietuva-2 komanda mažajame finale dėl bronzos kovėsi su Švedijos sportininkėmis, tačiau pralaimėjo 45:24 rezultatu ir užėmė 4-ą vietą.