Dėl vėžio pašalinta Linos krūtis buvo atkurta: „Vėl galiu pasitikėti savimi“

Kauno klinikų pacientė Lina reguliariai tikrindavosi dėl pakitimų krūtyje. Prieš daugiau kaip pusę metų moteris netyčia užčiuopė keistus darinius kairėje krūtyje. „Kadangi visada rūpinausi savo sveikata, nedelsiau ir nuvykau pas šeimos gydytoją patikrai, – prisimena ji. – Gydytoja apžiūrėjo ir rekomendavo apsilankyti Kauno klinikose.“

Lina po gydytojų rekomendacijos priėmė sprendimą šalinti krūtį.<br>123rf nuotr.
Lina po gydytojų rekomendacijos priėmė sprendimą šalinti krūtį.<br>123rf nuotr.
medicininė operacija.<br>Kauno klinikų asociatyvinė nuotr.
medicininė operacija.<br>Kauno klinikų asociatyvinė nuotr.
Loreta Pilipaitytė<br>Kauno klinikų nuotr.
Loreta Pilipaitytė<br>Kauno klinikų nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Kauno klinikų inf.

Apr 10, 2022, 2:38 PM

Atvykus į Kauno klinikas, Linai atlikti sveikatos būklės tyrimai ir diagnozuota kairės krūties karcinoma. Krūties navikai dažniausiai diagnozuojami vyresnėms nei 50 metų moterims. Ši liga gydoma taikant kompleksinį gydymą: chemoterapiją, spindulinį, hormoninį gydymą, biologinę taikinių terapiją, radioterapiją arba chirurginį gydymą.

„Gydytojai apžiūrėjo ir rekomendavo krūties šalinimą, – pasakoja moteris. – Nors sprendimas – sudėtingas, visgi pasiryžau krūties šalinimui, nes pasitikėjau medikų profesionalumu. Be to, pasikonsultavus su jais, sužinojau, kad pašalintą krūtį įmanoma atstatyti.“

Įvertinus pacientės sveikatos būklę ir fizines kūno galimybes, daugiadalykio gydytojų susirinkimo metu nuspręsta, kad pašalinus krūtį, moteriai bus atlikta krūties atkuriamoji operacija, panaudojant pačios pacientės pilvo apatinės dalies audinius.

Pasak Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovės dr. Loretos Pilipaitytės, krūties rekonstrukcijos būdų yra ne vienas: galima krūtį ar prarastą jos dalį atkurti savaisiais audiniais (audinių lopais, riebalais) arba panaudojant individualiai parinktą implantą.

„Šių procedūrų tikslas – atkurti krūtį iš karto, vos tik ji pašalinama, kad moteris kuo mažiau patirtų išgyvenimų. Esant poreikiui, galima rekonstruoti abi krūtis vienu metu, – sako dr. L. Pilipaitytė. – Pacientėms, sergančioms sunkiomis gretutinėmis plaučių, širdies, jungiamojo audinio ligomis, turinčioms antsvorį, rekomenduoja rekonstrukciją atlikti ne audinių lopais, o implantais.“

Linai po buvusių nėštumų susiformavo pilvo sienos odos-poodžio perteklius, kurio užteko pašalintai krūčiai atkurti. Taip pat įvertinta, kad jungtims tinkamos kraujagyslės, todėl atstatymui panaudotas pilvo sienos apatinės dalies audinių (DIEP) mikrochirurginis lopas, kurio kraujotaką užtikrina smulkios odą ir poodį maitinančios kraujagyslės.

„Operacijos metu audinių lopas ir kraujagyslinė kojytė, maitinanti lopą, atskirti iš aplinkinių audinių. Dar neatjungus lopo nuo kraujotakos iš pilvo audinių, suformuota panašaus tūrio ir formos krūtis“, – apie atliktą procedūrą aiškina klinikos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Domantas Rainys.

Atjungus suformuotą lopą nuo kraujotakos, jis perkeltas į krūties vietą. „Lopo kraujotaka užtikrinta mikrochirurginėmis kraujagyslių jungtimis: audinių lopą maitinančios kraujagyslės mikrochirurgine technika prijungtos prie kraujagyslių krūtinės sienoje“, – pasakoja dr. D. Rainys.

DIEP audinių lopo privalumas – naudojant jį, nesusilpnėja pilvo siena. „Krūčiai sutvirtinti nereikalingi tinkleliai, pasireiškia mažiau komplikacijų, lengvesnė pooperacinė eiga, – teigia gydytojas rezidentas Adas Čepas. – DIEP lopas yra panašus į krūties audinį, todėl leidžia sukurti natūralią formą ir pojūtį. Po tokio tipo operacijų rečiau tenka atlikti korekcines operacijas. Taip pat pašalinus perteklinius pilvo odos-poodžio audinius, paryškėja liemuo, pilvas tampa plokštesnis.“

Klinikos vadovė pažymi, kad krūties rekonstrukcija savaisiais audiniais yra sudėtingesnė operacija, lyginant su rekonstrukcija implantu. „Šioms rekonstrukcijoms reikalinga mikrochirurginė įranga, puikūs įgūdžiai, erdvinės vizualizacijos gebėjimai, profesionali medikų komanda, – pastebi dr. L. Pilipaitytė. – Todėl defektų rekonstrukcijos mikrochirurginiais audinių lopais atliekamos specializuotuose centruose, teikiančiuose aukščiausio – tretinio, lygio paslaugas.“

Šiuo metu Lina džiaugiasi puikia savijauta. „Žinojau, kad bus sudėtinga operacija, bet tiek ją, tiek pooperacinį laikotarpį padėjo išgyventi rūpestinga medikų komanda: Chirurgijos klinikos gydytoja chirurgė dr. Ieva Ceslevičienė, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai dr. L. Pilipaitytė, dr. D. Rainys, gydytojai rezidentai A. Čepas ir Karolis Varkalys ir slaugytojos, – šypsosi moteris. – Dėka jų, Kauno klinikose jaučiausi drąsiai ir saugiai. Taip pat vėl galiu pasitikėti savimi.“

„Dažnai iš pacienčių, po ligos netekusių krūties, išgirstame, kad jos nežinojo apie rekonstrukcijos galimybę. Konsultuodami jas, visada pabrėžiame, kad labai svarbus ligos gydymas, bet taip pat svarbu, kaip moteris jaučiasi, pati sau atrodo. Todėl plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai yra pasirengę būti krūties vėžio gydymo komandos dalimi ir padėti pacientėms“, – priduria dr. L. Pilipaitytė.

Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikoje atliekamos sudėtingos rekonstrukcinės operacijos pacientams, turintiems ir minkštųjų audinių defektų. Bendradarbiaujant su kitomis klinikomis, gydomi pacientai, sergantys odos ir minkštųjų audinių onkologiniais susirgimais, operuojami veido, burnos, nosies, ausų defektai. Moterims po krūtų operacijų rekonstruojamos krūtys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.