Kainų pokyčiai: atgal į ateitį

Paskutinį 2016-ųjų mėnesį kainos Lietuvoje augo sparčiausiai per pastaruosius kelerius metus. Nepaisant to, didelės dalies maisto prekių ar energetikos produktų kainų lygis šiuo metu siekia 2014-uosius ar net prieškrizinius 2008-uosius.

Paslaugų kainų augimas 2016-aisiais siekė 3,2 proc. ir buvo kur kas lėtesnis, palyginti su 13 proc. siekusiu augimu prieškriziniais metais.<br>V.Balkūno nuotr.
Paslaugų kainų augimas 2016-aisiais siekė 3,2 proc. ir buvo kur kas lėtesnis, palyginti su 13 proc. siekusiu augimu prieškriziniais metais.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Rokas Grajauskas

Jan 9, 2017, 1:02 PM, atnaujinta Apr 12, 2017, 12:44 PM

Kaip rodo naujausi Statistikos departamento duomenys, infliacija gruodį buvo aukščiausia nuo 2013-ųjų – kainų augimas siekė 1,7 proc. Vidutinė metinė infliacija paskutinį metų mėnesį sudarė 0,9 proc. ir leidžia teigti, kad bendras kainų lygis grįžo į 2014-uosius. Vis dėlto, situacija pamažu pradeda keistis.

Brangs benzinas ir šildymas

Bendrą kainų lygį ilgą laiką žemyn tempė kritusios energetikos produktų kainos, tačiau „Danske Bank“ prognozuoja, kad energetikos produktai šiemet vidutiniškai brangs 4-5 proc. Šį vidurkį gali dar labiau išpūsti numatomas pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui naikinimas.

Paaugusi naftos kaina gruodį lėmė 4 proc. paaugusią benzino kainą. Praėjusį mėnesį litras šių degalų atsiėjo vidutiniškai 1,10 euro, o dabar skaičiai degalinių švieslentėse jau pasiekė 1,15, tačiau likusiais metais neturėtų viršyti 1,20 euro už litrą. Prognozuojame, kad vidutinė benzino kaina 2017-aisiais bus maždaug 1,15 euro, palyginimui, praėjusiais metais litras benzino vidutiniškai kainavo 1,06 euro.

Elektra, dujos ir šildymas vis dar atsieina pigiau nei prieš metus, tačiau jų kainos toliau kristi neturėtų. Pirmiausia tai lems augančios kuro kainos, didelės įtakos gali turėti ir laukiamas pridėtinės vertės mokesčio lengvatos panaikinimas šildymui – priėmus tokį sprendimą jau vien dėl pasikeitusio apmokestinimo jis brangtų 11 proc. Be to, šiemet augant naftos kainai, turėtų nežymiai brangti ir dujos.

Paslaugos brangs, bet lėčiau

Paslaugų kainų augimas 2016-aisiais siekė 3,2 proc. ir buvo kur kas lėtesnis, palyginti su 13 proc. siekusiu augimu prieškriziniais metais. Vis dėlto, paslaugų kainas aukštyn toliau stumia augantys atlyginimai, kurie savo ruožtu augina darbo sąnaudas. 2017-aisiais metais, didėjant neapmokestinamajam pajamų dydžiui (NPD), atlyginimų augimas (atskaičius mokesčius) sieks beveik 9 proc., o tai bus vienas iš veiksnių, nulemsiančių dar sparčiau – 3,5 proc. – brangsiančias paslaugas.

Pastaruosius kelerius metus taip pat matėme nuolat kylančias būsto nuomos kainas. Per 2015 metus jos padidėjo 18 proc., tačiau praėjusių metų pabaigoje augimas išsikvėpė ir siekė vos keletą procentų. Tai reiškia, kad sparčiai į viršų šaunančios nuomos kainų kreivės šiemet matyti neturėtume. Vis dėlto, lyginant nuomos kainas Lietuvoje ir aplinkinėse valstybėse, matome, kad ateinančių kelių metų perspektyvoje erdvės augimui dar yra.

Pienas ir mėsa pigesni nei 2014-aisiais

Maisto kainos paskutinį praėjusių metų mėnesį vidutiniškai augo 3,7 proc. – toks rezultatas rodo, kad jų augimas įsibėgėja. Sparčiau nei vidurkis – 6 proc. – augo pieno produktų kainos, bet jie vis dar buvo pigesni nei 2014-aisiais. 2,6 proc. pabrangę mėsos produktai taip pat kainavo pigiau nei prieš kelerius metus.

Praėjusių metų pradžioje didelio pasipiktinimo sulaukė kilusios daržovių ir vaisių kainos, tačiau metų pabaigoje jos ėmė kristi. Pavyzdžiui, skandalų herojų kalafiorą jau buvo galima nusipirkti už mažiau nei 2 eurus vietoje 3,5.

„Danske Bank“ prognozuoja, kad infliacija Lietuvoje šiemet sieks 2,5 proc., o kitąmet – 2,4 proc.

Komentaro autorius – Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.