Fotelis, kai reikia septynių minučių tylos

Lietuvos nekilnojamojo turto ekspertai nemirksėdami patvirtintų, jog jau keletą metų paklausiausi rinkoje yra varnėno inkilo dydžio dviejų trijų kambarių butai. Jų bendras plotas svyruoja nuo 50 iki 70 kv. metrų. Jei tokio buto gyventojų mąstymas toks pat standartinis kaip ir jo išplanavimas, jame bus atskiras vonios kambarys, dar miegamasis ir bendra svetainė virtuvės zona.

Daugiau nuotraukų (1)

Vaidotas Norkus (dizainika.lt)

Aug 24, 2012, 12:23 PM, atnaujinta Mar 17, 2018, 4:35 AM

Tačiau namuose norisi pabūti ne tik su artimaisiais, svečiais, naminiais gyvūnais, bet ir savimi. Vedę, turintys vaikų ir dar laikantys įkyriuosius vėžlius ar akvariumines žuvytes tokio dydžio ir išplanavimo butuose atsiriboti nuo aplinkos ir pailsėti praktiškai gali tik dviem būdais - miegodami arba užsirakinę vonios kambaryje.

Žinoma, yra sugebančių nekreipti į nieką dėmesio gamindami maistą, plaudami grindis ar vairuodami automobilį. Tačiau užtektų namuose tiesiog pasistatyti minkštą baldą, kuris aplinkiniams pasiųstų labai aiškią žinutę kurį laiką nelįsti jums į akis.

Mobili pertvara ar širma šią subtilią problema sprendžia gana tiesmukiškai – kam šautų į galvą dvidešimties kvadratų svetainėje demonstratyviai atsitverti kažkokia tvora, kai vietos ir taip trūksta.

Tokiam atvejui nieko geriau nesugalvosi nei fotelis ar sofa su itin aukštomis atkaltėmis iš visų pusių.

Greičiausiai išgirdus tokį pasiūlymą jūsų veido išraiška taps lyg gavus per didelę botulino dozę - pernelyg nustebusi. Taip, tokius minkštus baldus greičiau pamatysi viešose erdvėse – viešbučių vestibiuliuose, oro uostuose ar prekybos centrų poilsio zonose, o ne svetainėje.

Viešose erdvėse juos stato tam, kad žmonių jūroje būtų galima ramiausiai užsiimti atpalaiduojančiomis nosies krapštymo procedūromis, žudyti laiką vartant vyrišką žurnalą ar pranešti mylimajai džiugią naujieną, kad nusprendėte skirtis su žmona.

Šiuolaikiniai dizaineriai mėgsta pafetišuoti fotelio su atkaltės viršuje užlenktais šonais tema. Tos vos įžiūrimos krėslo atlošo auselės prieš porą šimtmečių lyg ir turėjo aiškią funkciją - saugoti prie atvirų ugniakurų sėdinčių džentelmenų ausis nuo skersvėjo.

Tačiau kyla rimtų abejonių, ar šiuolaikinių džentelmenų ausis jos gali taip pat sėkmingai apsaugoti nuo gręžiančio klausimo, kada bus išneštos šiukšlės.

Tad dar vienas minkštojo baldo su itin aukštomis atkaltėmis privalumas - jame sėdėdami įgyjate išskirtinę teisę atsakinėti į įvairius klausimus ir prašymus kai pats norite ar turite ką pasakyti, nes jūsų praktiškai nesimato. Sveiko proto žmogus tikrai nepalaikys to kurtumu, storžieviškumu ar ignoravimu.

Protingai pasirinkus tinkamą tokio fotelio ar sofos modelį, ir namuose nesijausi lyg Frankfurto oro uosto pirmajame terminale. Tokiems krėslamas itin tinka sferinė forma, bet ji tikrai neprivaloma.

Prieš pusę amžiaus sferinę krėslo forma itin išpopuliarino suomių dizianeris Eero Aarnio, 1966 metais sukūręs krėslą „Ball Chair“.

Septintojo dešimtmečio baldų pramonėje visiška naujovė buvo ne tik šio baldo forma, bet ir gamybai panaudotas stiklo pluoštas. Vis dėlto į „Ball Chair” vidų patekdavo per mažai natūralios šviesos. Po kelių metų pasirodė pakabinama „Ball Chair“ versija „Bubble Chair“, dar vadinama „Bing Bong“ iš skaidraus plastiko.

Tada iškilo kita problema. Natūralios šviesos vidun patekdavo pakankamai, tačiau jame sėdintis žmogus atrodė lyg įkalintas muilo burbule. O juk visiems įdomu spoksoti į muilo burbule įkalinta žmogų, net šuniui. Taigi baldas, skirtas pasislėpti nuo pašalinių žvilgsnių, juos tiesiog prikausto. Tvirtinimas prie lubų – dar vienas šio krėslo trūkumas gyvenant daugiabutyje.

Renkantis tokį baldą svarbiausia nepersistengti. Švedų kompanija „Bla Station“ gamina dizainerio Stefano Borselius krėslą „Peekaboo“ (2005). Yra sukurtos kelios šio modelio versijos. Viena labiau skirta prie ugniakurų sėdintiems džentelmenams ir neapsaugos nei nuo skersvėjo, nei nuo žmonos klausimų.

Kita „Peekaboo“ turi specialų veltinio gaubtą, kuris nusileidžia tarsi motociklinko šalmo antveidis. Lyg ir demonstratyviam atsiribojimui, lyg ir kažkokiems labai slaptiems pokalbiams telefonu. Kad sėdėdamas šiame krėsle atrodai lyg spręstum gyvybės ir mirties klausimą, ne pati didžiausia blogybė.

Savo kailiu patyriau, jog sėdint viduje išties nelengva atsipalaiduoti – neapleidžia keistas jausmas, jog kažkas nuolat spokso į tarpkojį, net jei kambaryje esi vienas. Nebent esate pasiryžęs pakentėti, kol žaliems žmogeliukams saugiai perduosite visas Pentagono paslaptis, arba paprasčiausiai priprasite ir nustosite dėl to jaudintis.

Prancūzų dizaineriai Ronano ir Erwano Bouroullecai kompanijai „Vitra“ sukūrė itin elegantišką ir nepretenzingą minkštų baldų kolekciją „Alcove“, kurioje ne tik sofos, bet ir krėslo versija su integruotu staleliu.

„Alcove“ bene geriausiai atspindi pagrindinį visiems panašiems baldams keliamą reikalavimą – sugebėti mandagiai ir nekeliant balso aplinkiniams pasakyti, kad jame patogiai įsitaisiusiam žmogui vietoj penkiolikos minučių šlovės dabar reikia septynių minučių tylos.

dizainika.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.