Lietuviai Kalėdas norėtų švęsti kaip popiežius ir viena Lietuvos įžymybė

Vokiečiams, britams ir austrams pinigų stygius prieš Kalėdas – didesnė bėda nei kad lietuviams ar kitiems Rytų europiečiams. Tokį paradoksą atskleidė pirkėjų apklausa. Lietuviams kur kas didesnis galvos skausmas – išrinkti ir nupirkti dovanas bei paruošti valgius. Tačiau prieškalėdinis nerimas kamuoja visas tautas. Kur kas stipriau stresas kausto moteris nei vyrus.

Prekybos tinklas „Lidl“ nuo lapkričio vidurio siūlo šventinių produktų.
Prekybos tinklas „Lidl“ nuo lapkričio vidurio siūlo šventinių produktų.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 1, 2016, 11:19 PM, atnaujinta Feb 10, 2018, 1:17 AM

47 proc. apklaustų lietuvių Kalėdas mielai švęstų keliaudami ar atostogaudami. Į atvirą klausimą, kaip koks žymus žmogus norėtų sutikti Kalėdas, daugiausia lietuvių atsakė – kaip popiežius (2 proc.), kaip Kalėdų Senelis (2 proc.) arba kaip Marijonas Mikutavičius (2 proc.).

Lidl“ užsakymu „Nielsen“ atliko detalią apklausą apie Kalėdas, apklausdami 20 800 žmonių iš 25 Europos šalių ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

Apklausos Lietuvoje rezultatai parodė, kad dauguma lietuvių Kalėdas švenčia su tėvais (60 proc.), su partneriu ar sutuoktiniu (54 proc.) bei su vaikais (52 proc.) ir tik 2 proc. tautiečių Kalėdas pasitinka vieni. Į klausimą, kokie Kalėdų atributai jiems mieliausi, lietuviai vardino: didelė kompanija (71 proc.), Kalėdų eglė (96 proc.), kalėdinės dekoracijos (96 proc.) ir tradiciniai Kalėdų patiekalai (69 proc.).

Ne tik džiaugsmas, bet ir stresas

Apklausa parodė, kad nepaisant šalies, kurioje gyvena, visi respondentai sutinka: Kalėdos reiškia būti kartu su artimiausiais, mėgautis skaniu maistu ir keistis dovanomis. Bet apklausa atskleidė ir tai, ką daugelis žmonių seniai įtarė: visose šalyse ruošimasis ir planavimas Kalėdoms pirmiausia yra moterų rankose, nors atskiri darbai skirtingose šalyse gali būti patikėti ir vyrams.

66 proc. apklaustų moterų sakė, jog jos organizuoja žiemos šventes, 75 proc. moterų perka dovanas ir net 78 proc. moterų yra atsakingos už Kalėdų dekoracijas. Tai nulemia moterų požiūrį į Kalėdas ir paaiškina, kodėl jos jaučia švenčių stresą gerokai stipriau nei vyrai. 46 proc. moterų ir tik 37 proc. vyrų atsakė „taip“, kai buvo užduotas klausimas „Ar Kalėdos jums asocijuojasi su stresu?“.

„Kalėdų tema sužadina daug pakilių jausmų. Šiaip ar taip, daugeliui žmonių Kalėdos – gražiausia metų šventė. Todėl „Lidl“, kaip tarptautinė, 30-yje valstybių veikianti kompanija, siekė išsiaiškinti, kaip jos klientai visame pasaulyje iš tiesų švenčia Kalėdas. Kas jiems svarbu? Kas kelia stresą? Kur Kalėdų šurmulyje žmonėms reikėtų daugiau pagalbos?

Klausiame, nes norime, jog mūsų produktų asortimentas padėtų šią šventę kiekvienuose namuose paversti lengvesne ir sėkminga“, – kalbėjo „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovė Agnė Gaižauskienė.

Prieššventinė įtampa – skirtinga

Moterys beveik visada pačios susikuria stresą, stengdamosi užtikrinti, kad šventė visiems išliktų džiaugsmingu prisiminimu. Tačiau drauge daugelis jų jaučiasi labiau įpareigotos tas kelias savaites iki Kalėdų. Bet skirtingose šalyse „prieškalėdinės įtampos lygis“ skiriasi.

Pavyzdžiui, streso lygis tokiose valstybėse kaip Vokietija, Didžioji Britanija, JAV, Austrija ir Airija vidutiniškai yra 55 proc., tai yra – 12 procentinių punktų didesnis nei 25-ose apklausos šalyse (viso tyrimo vidurkis – 43 proc. respondentų patiria prieškalėdinį stresą).

Prieškalėdinis laikotarpis taip pat labai įtemptai išgyvenamas Švedijoje, Danijoje ir Suomijoje (vidurkis – 53 proc.), Čekijoje (67 proc.) ir Slovakijoje (59 proc.). Moterys pietryčių Europoje pasiruošimo Kalėdoms klausimu yra labiau atsipalaidavusios: tik 28 proc. jų apibūdino prieškalėdinį periodą kaip įtemptą.

Nori pačios viskuo pasirūpinti

Nuomonės apie Kalėdas Rytų Europoje smarkiai skiriasi. Maždaug pusė Čekijos, Lietuvos ir Slovakijos moterų norėtų daugiau pagalbos ir galimybės atsipūsti. Apie 65 proc. lenkių, 60 proc. slovakių ir apie 66 proc. lietuvių laikosi nuomonės, kad Kalėdos nebūtų tikros, jei jos negalėtų visko suruošti pačios.

Daugiausiai streso Kalėdos sukelia Slovakijoje ir Slovėnijoje. Apie pusė respondentų Čekijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje sutiko, kad prieš Kalėdas suintensyvėję darbai bei būtinybė visur suspėti – tikra našta. O štai Lietuvoje pagrindinis streso šaltinis – išrinkti ir nupirkti dovanas (42 proc. apklaustųjų) bei pasiruošimo darbai planuojant šventę ir gaminant valgius (41 proc.).

Zalcburgo universiteto psichologijos profesorė Tuulia Ortner rekomenduoja: „Yra trys paprasti būdai, kaip sumažinti stresą per Kalėdas. Pirmiausia, reikia „susimažinti“ savo lūkesčius apie tai, kas yra sėkminga šventė.

Pavyzdžiui, suplanuokite paprastesnę vakarienę užuot gaminę sudėtingą trijų patiekalų meniu. Antra, pradėkite pasirengimą šventėms anksčiau nei įprastai ir iš anksto aptarkite galimybes pasidalinti darbais su šeimos nariais. Trečia, pakeiskite savo požiūrį – būsimas užduotis priimkite kaip galimybes augti, o ne kaip baimes, pripildytas nuogąstavimų, jog gali nepasisekti.“

„Lidl“, remdamasis tyrimo rezultatais, parodančiais, kokia našta gula ant gležnų moteriškų pečių, sukūrė ir Kalėdų filmuką, kuris, anot prekybos tinklo atstovų, padės apie tai susimąstyti vyrams.

Anot „Lidl“, lapkričio 23-iąją internete pasirodęs dainos #santaclara vaizdo klipas yra „Lidl“ padėka ir padrąsinimas, skirtas visoms mamoms, močiutėms, tetoms, seserims bei draugėms, kurias žiemos švenčių įkarštyje kasmet įsuka dovanų pirkimas, namų ruoša ir puošyba, šventinės vakarienės gaminimas bei kiti sezoniniai rūpesčiai.

Šis straipsnis yra projekto „Lidl iš arti“ dalis

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.