Vienam garsiausių Biržų aludarių – rimti įtarimai, vadovas sulaikytas

Kriminalistai paviešino vieno iš tyrimų duomenis. Teigiama, kad organizuota bendrininkų grupė vykdė akcizinės prekės – alaus produkcijos – „šešėlinę“ gamybą bei prekybą. Joje – vienas, nuo seno žinomas, Biržų miesto aludaris.

Kriminalistai įmonėje aptiko ir grynųjų pinigų: apie 20 000 eurų ir 7 000 JAV dolerių.<br>Kriminalistų nuotr.
Kriminalistai įmonėje aptiko ir grynųjų pinigų: apie 20 000 eurų ir 7 000 JAV dolerių.<br>Kriminalistų nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Audrė Srėbalienė

2016-12-15 12:20, atnaujinta 2018-02-09 22:29

Įtariama, kad jis sukūrė „mokestinę“ sukčiavimo schemą ir, panaudojant konspiracinius metodus, įvairioms įmonėms „dvigubos“ buhalterinės apskaitos principu realizuodavo produkciją, klastojo apskaitos dokumentus bei apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą.

Tyrė slapta

Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, bendradarbiaudami su Valstybine mokesčių inspekcija, neviešo tyrimo metu surinko pakankamai duomenų, jog minėtas aludaris slėpė tikrąjį bendrovės turtą, pajamas, išlaidas, pelną.

Jis vengė didelės vertės turtinės prievolės – valstybei privalomų sumokėti mokesčių. Pirminiais duomenims, iš viso neapskaityto alaus parduota apie 300 tūkst. litrų.

Atlikta daugybė kratų

Kriminalinė policija, kartu su kitomis teisėsaugos institucijomis, atliko policijos operaciją, kurios metu trijuose ūkio subjektų buveinėse, didmeninės prekybos sandėliuose, prekyvietėse, atsakingų asmenų gyvenamosiose vietose ir kitose patalpose vienu metu atliko 36 kratas.

Jų metu surasti tyrimui svarbūs  “juodosios buhalterijos“ bei suklastoti dokumentai, užrašai, laikmenos, kiti su tiriama neteisėta veikla susiję duomenys, taip pat ir galimai nusikalstamu būdu įgyti grynieji pinigai: apie 20 000 eurų ir 7 000 JAV dolerių.

Šiai policijos operacijai atlikti Lietuvos kriminalinės policijos biuras pasitelkė Panevėžio ir Vilniaus apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pareigūnus, Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojus, Generalinės prokuratūros ir Panevėžio apygardos prokurorus. Bendrai operacijoje dalyvavo virš 60 policijos ir mokesčių administratoriaus pareigūnų.

Nebuvo paslaptis

Pasak Lietuvos aludarių gildijos vadovo Sauliaus Galadausko, šis kriminalistų su Mokesčių inspekcija atliktas tyrimas – ypač naudingas.

„Gerai, kad ir policija, ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ėmėsi veiklos. Mes, gildijos nariai, dar prieš keletą metų kalbėjome apie tai su VMI, kad būtina kažko griebtis, nes gaudavome sąžiningų aludarių nusiskundimų, kad, vengdamos mokesčių,  kai kurios įmonės iškraipo konkurencijos sąlygas.   

Nesąžininga veikla padeda pasididinti pajamas. Negalima to toleruoti“, – kalbėjo S.Galadauskas.

Jo nuomone, Seimas pagaliau turėtų uždrausti juridinių asmenų atsiskaitymą grynaisiais pinigais. Nes tai – viena iš landų, paliktų nesąžiningai veiklai.   

„Iš aludarių gaudavau skundų, kad vyksta grobstymai. Net Seime esu apie tai kalbėjęs – tai nebuvo paslaptis“, – užsiminė S.Galadauskas. Bankrutavus Astravo alaus daryklai, Biržų krašte liko du didesni alaus virėjai: „Biržų alus“ ir Rinkuškių alaus darykla. Pastaroji maždaug trigubai didesnė už pirmąją.   

Taikinys – į vieną iš dviejų

  Rinkuškių alaus daryklos bendraturtis Sigitas Kalkys patikino, kad nei kriminalistai, nei mokesčių inspektoriai jo įmonės nepurtė.

„Sunku pasakyti, ar tai, kas įvyko, buvo staigmena.

Esame už sąžiningą verslą – laikomės tokios nuostatos nuo pat veiklos pradžios. Tokie dalykai, kurie greta vyksta,  iškraipo konkurenciją ir kainodarą. Tačiau, tai -- ne Biržų krašto, bet visos Lietuvos problema“, – sakė S.Kalkys.   

Jei nemokami mokesčiai – akcizų, pridėtinės vertės, kaina lentynoje nebegali būti ta pati, kaip jos sumokėjus.

„Ko gero, žmonės, kurie linkę rizikuoti, turbūt turi įvairių motyvų. Galbūt vienas jų – sunku išgyventi“, – svarstė S.Kalkys.

Aludarių konkurencija yra ypač didelė. Vienas iš veiksnių – alaus daryklos Baltarusijoje, kur sąlygos – palankesnės: ir energija daug pigesnė, ir darbo jėga – taip pat.

„Ne paslaptis, kad baltarusiai verda alų lietuviškams prekės ženklams. Vartotojai juk nežino, ką perka“, – užsiminė S.Kalkys.

Kratos – antradienio rytą

Biržų krašto laikraščio “Šiaurės rytai“ teigimu, jau gruodžio 13-osios rytą miesto Rotušės gatvėje esančiose bendrovės “Biržų alus“ gamyklos administracinėse ir gamybinėse patalpose dirbo Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ir Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai.

Buvo atliekama krata, skaičiuojama produkcija, renkami dokumentai ir atliekami kiti tyrimo veiksmai.

Įmonės direktorius ir pagrindinis akcininkas Juozas Narinkevičius buvo sulaikytas. 

Anot „Šiaurės rytų“, “Biržų alus“ yra viena seniausių alaus daryklų Lietuvoje. Ji įkurta 1686 metais.

Šioje darykloje atsitiktinai buvo atrastas senas rūsys, kuris 2004 metais restauruotas. Jame priimami lankytojai, kurie gali čia pat paragauti vietoje gaminamo alaus. UAB „Biržų alus“ priklauso Biržų turizmo klasteriui bei Mažųjų alaus daryklų asociacijai. Įmonė yra viena iš pagrindinių mieste vykstančių renginių rėmėjų. 

Įmonės vadovu J. Narinkevičius dirba daugiau nei penkiolika metų. 

Įtariamųjų daugėja

Įtariamųjų ratas gali plėstis. Pranešimai apie įtarimą įteikti devyniems asmenims. Dar keli asmenys apklausti specialaus liudytojo statusu. Vienam sulaikytam įtariamajam teismas skyrė kardomąją priemonę – suėmimą dešimčiai dienų.

Siekiant atlyginti žalą valstybei, galimam civilinio ieškinio, turto konfiskavimo užtikrinimui, įtariamiesiems apribota jų nuosavybės teisė į turtą, kurio bendra vertė yra didesnė nei 250 000 eurų ir jie turės pasiaiškinti dėl piniginių lėšų, už kurias buvo įgyta dalis turto, kilmės. Įtariamųjų ratas gali plėstis.

Gresia baudžiamoji atsakomybė. Nesąžiningais komerciniais ryšiais siejami asmenys įtariami padarę nusikaltimus, numatytus LR Baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d. „Sukčiavimas“, 222 str. „Apgaulingas apskaitos tvarkymas“, 300 str. „Dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas“, 220 str. 1d. „Neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas“.

Tolimesnį ikiteisminį tyrimą atlieka Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimų valdyba, tyrimui vadovauja ir tolimesnius tyrimo veiksmus organizuoja Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.