Mažo kaimelio sėkmės paslaptis – veikli bendruomenė

Palūšė – tai nedidelis kaimas, nutolęs 4 km nuo Ignalinos. Kaip ir visas šis kraštas, kaimas laikomas kurortine teritorija – į vakarus telkšo Lūšių ežeras, pats kaimas priklauso Aukštaitijos nacionaliniam parkui.

Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 22, 2017, 8:58 AM

Tačiau ne gamtos grožis yra šio kaimo gyventojų sėkmės paslaptis – tai jų vienybė ir iniciatyvumas. O pasiekti užsibrėžtus tikslus vieningai bendruomenei padeda parama pagal Lietuvos kaimo plėtros programos priemonę LEADER.

Nedidelė, bet stipri

Skaičiuojama, kad Palūšėje gyvena apie 100 žmonių. Kadangi aplink kaimą žemės nėra pačios derlingiausios ir tinkamiausios ūkinei veiklai, dauguma gyventojų išnaudoja gamtos privalumus – verčiasi turizmo veikla, dalis renkasi darbus aplinkiniuose miestuose. Svarbiausia, kad gyventojai gyvena draugiškai ir noriai prisideda prie projektų, kuriančių viso kaimo gerovę.

Kaimo bendruomenei ne vieną projektą įgyvendinti padėjo Ignalinos rajono vietos veiklos grupė (IRVVG). Tai yra asociacija, vienijanti Ignalinos rajono kaimo bendruomenes, visuomenines organizacijas, vietos valdžios ir verslo atstovus. Šiuo metu IRVVG turi 31 narį.

„Maži darbai – didelių pasiekimų pradžia. Būtent šiuo moto vadovaujamės įgyvendindami kiekvieną, net ir labai mažą, projektą. Mūsų misija – skatinti kaimo gyventojų ir vietos institucijų bendradarbiavimą tam, kad norai ir iniciatyvos virstų realiu rezultatu. Ne vienas įgyvendintas projektas parodė, kad tai neša realią naudą – kelia ekonominę ir socialinę gerovę, – sako IRVVG Vietos plėtros strategijos viešųjų ryšių specialistė Jelena Jusis. – Palūšės gyventojai ir jų noras bendradarbiauti yra įrodymas, kiek daug gali pasiekti maža, bet stipri ir vieninga bendruomenė.“

Įgyvendino ne vieną projektą

Pasinaudojus parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę LEADER, Palūšėje įgyvendintas ne vienas sėkmingas projektas, kuris vienaip ar kitaip prisidėjo prie kaimo gyventojų gerovės.

Palūšėje yra keli lankytini objektai, traukiantys į šį kaimą turistus. Tai gyventojams galimybė užsidirbti, todėl šių objektų būklė labai svarbi. Vienas tokių traukos centrų yra Šv. Juozapo bažnyčia – seniausia medinė bažnyčia Lietuvoje. Prieš keletą metų šios bažnyčios lankymui buvo iškilusi grėsmė – pūvančios grindys kėlė pavojų ne tik turistams, bet ir visam pastatui. Tačiau gavus daugiau nei 9 tūkst. Eur paramą, grindys buvo pakeistos ir lankytojai gali toliau džiaugtis šiuo kultūros paveldo objektu.

Pagal tą pačią programą buvo įrengtas ir Palūšės amatų centras. Jo finansavimui gauta parama siekė beveik 14,5 tūkst. Eur. Įgyvendinant projektą atnaujintas senas buvusios mokyklos ūkinis pastatas, kuris buvo apgriuvęs ir gadino kaimo įvaizdį. Įrengus šį amatų centrą, kaimo amatininkai gali gaminti įvairius dirbinius, juos pardavinėti atvykstantiems turistams. Palūšės amatų centre taip pat organizuojami įvairūs amatų mokymai, parodos, „Palūšinių turgeliai“. Šalia amatų centro kiekvieną rudenį vyksta „Palūšės kermošius“.

Pasinaudodama LEADER parama, kaimo bendruomenė investavo ir į kaimo aplinkos tvarkymą. Gavus daugiau nei 8 tūkst. Eur paramos, buvo surengtas medžio drožėjų pleneras, jo metu sukurtos skulptūros papuošė Palūšės viešąsias erdves. Taip pat įrengta šeimos poilsio zona: vaikų žaidimo aikštelė, lauko treniruokliai, krepšinio aikštelė.

Parama gali pasinaudoti ir kiti

Vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijas įgyvendins iki 2023 metų, todėl dabar pats laikas dėl galimų vietos projektų idėjų ir paramos joms įgyvendinti kreiptis į savo savivaldybės teritorijoje veikiančią vietos veiklos grupę.

LEADER – tai ES bendrijos iniciatyva, įgyvendinama bendruomenių inicijuotos vietos plėtros būdu (principu „iš apačios į viršų“), kuris skatina kaimo gyventojus ir organizacijas aktyviai dalyvauti gyvenamosios vietovės ir bendruomenės plėtros procese. LEADER vietos projektų iniciatyvos finansuojamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę LEADER.

Daugiau informacijos apie LEADER priemonę: www.leaderlietuva.lt, www.zum.lrv.lt, www.nma.lt, www.kaimotinklas.lt.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.