Prekyba talentu: kiek pasaulis nepagaili už lietuvių kūrinius

Pavasariniai meno aukcionai prasidėjo efektingai: vienas garsiausių Pablo Picasso darbų – portretas „Marija Teresė Valter“ – Londono „Sotheby‘s“ aukcione buvo parduotas už 55,7 mln. eurų. Tai – antra didžiausia Europoje kada nors parduoto meno kūrinio kaina. Pirmoje vietoje išlieka Alberto Giacometti darbas „L‘homme qui marche“, 2010 m. parduotas už 64,9 mln. eurų. O kaip vertinami su Lietuva susijusių menininkų darbai?

 E.Kazimierovskio „Madzia“.
 E.Kazimierovskio „Madzia“.
 Ch.Sutino „Femme a la poupee“.
 Ch.Sutino „Femme a la poupee“.
 Ch.Sutino „Femme a la poupee“.
 Ch.Sutino „Femme a la poupee“.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 14, 2018, 4:23 PM, atnaujinta Mar 14, 2018, 4:42 PM

Aukciono namų „ARS VIA“ vadovo Algirdo Petraičio nuomone, sezono pradžia – intriguojanti. Iš Lietuvos kilusio Chaimo Sutino darbas „Moteris su lėlėmis“ (pranc. Femme a la poupee) tame pačiame „Sotheby‘s“ parduotas už 1,15 mln. eurų. Ch.Sutinas padarė didelę įtaką ekspresionistų judėjimui: įkvėptas klasikinės europietiškos tapybos tradicijų, jis išvystė individualų stilių, pirmenybę teikdamas formai, spalvai bei tekstūrai, o ne tam, kas vaizduojama, tokiu būdu padėdamas pamatus abstrakčiam ekspresionizmui. Dar du Ch.Sutino darbai tą pačią dieną įsigyti „Christies“ aukcione už milijoną eurų ir už 251 tūkst. eurų.

Kito iš Lietuvos kilusio pasaulinio garso menininko Žako Lipšico skulptūra „Pusiau stovinti figūra“ (angl. Half standing figure) „Sotheby‘s“ aukcione parduota už 346 tūkst. eurų. Deja, tame pačiame aukcione už 13,4 tūkst. eurų išstatytas vėlyvojo kūrybos periodo darbas liko be savininko.

„Garsiausiuose pasaulio aukcionuose vasario 28 – kovo 1 d. buvo parduoti ir klasikiniai dviejų litvakų darbai: Theo Tobiasse'o kūriniai įvertinti 13,3 tūkst. ir 14 tūkst. eurų, o Samuelio Bako drobė – kone 10 tūkst. eurų“, – sakė A.Petraitis.

Šių metų sandūroje JAV „Clars“ aukcione už beveik 10 tūkst. eurų nupirktas tapytojo Adomo Galdiko „Rudens peizažas“. A.Petraičio teigimu, dailininkas gamtos paslaptingumą, mistiškumą išreikšdavo per ypatingą spalvos pajautimą: itin ryškių spalvų potėpiais pasižymi ir parduotasis darbas.

Artimiausias dvi savaites įvairiuose Europos aukcionuose bus pardavinėjami dar šeši iš Lietuvos kilusių autorių kūriniai.

Štai kovo 15 d. Vilniuje, „ARS VIA“ aukcione, bus galima įsigyti subtiliai romantišką XIX a. dailininko Vladislovo Dmachausko darbą „Auštant“, sukurtą 1879 metais. Pradinė darbo, kuriame iš prietemos išsiskiria besiganančių arklių grupė ir laužo liepsnų nušviestos piemenų figūros, pardavimo kaina siekia 16 tūkst. eurų.

Kovo 25 d. Lenkijoje, aukcione „Agra Art“, puikuosis net keli lietuviški darbai. Tai – reprezentacinis Kazimiero Alchimavičiaus paveikslas „Milda“ (1890 m.), eksponuotas įvairiose nacionalinėse ir tarptautinėse parodose. Nors itin jausmingu ir saldžiu laikomas K.Alchimavičiaus kūrinys yra su defektais (paveikslo šonuose trūksta po 40 cm), jo įvertinimas siekia 112,5 tūkst. eurų. Lenkijoje bus parduodamas ir Ferdinando Ruščico 1911 m. sukurtas „Obelų sodas“. Mistiškas, tamsių potėpių nestokojantis paveikslas įvertintas 17,5–22,5 tūkst. eurų.

„ARS VIA“ vadovo teigimu, dar reikėtų paminėti mažai kam Lietuvoje žinomo dailininko Eugenijaus Kazimierovskio, nemažą laiko dalį gyvenusio Vilniuje, 1908 m. meistriškai atliktą darbą „Madzia“, kurio kaina turėtų svyruoti nuo 35 iki 50 tūkst. eurų. E.Kazimierovskis daugiausiai tapė realistinius peizažus, portretus ir natiurmortus. Realistiški jo kūriniai atspindi simbolizmo įtaką ir pasižymi tendencija stilizuoti. Deja, dauguma darbų po dailininko mirties buvo prarasti.

„E.Kazimierovskis – žinomiausio pasaulyje paveikslo iš Lietuvos –„Jėzus gailestingasis“ (1934 m.) – autorius. Šio paveikslo reprodukcijoms meldžiasi milijonai katalikų visame pasaulyje, tačiau jo originalas kabo Vilniuje, Dievo gailestingumo šventovėje“, – dėmesį atkreipė A.Petraitis.

Kiek anksčiau, kovo 23 d., Vilniaus aukcione už 14 tūkst. eurų bus parduodamas Ivano Trutnevo gyvenimo saulėlydyje nutapytas darbas „Rastinukas“ ir lyriškas Antano Žmuidzinavičiaus 1929 m. peizažas „Puntukas“, kurio pradinė kaina – 12,5 tūkst. eurų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.