Už tarą „Lidl“ taromatuose surinkti pinigai atiteks vaikams

Šiuo metu dienos centrus Lietuvoje lanko 8 tūkstančiai vaikų. Kiekvienas iš jų čia ieško maisto, šilumos, dėmesio ir paguodos. Deja, dienos centrai išgyvena tik iš minimalios valstybės paramos ir labdaros.

 Pernai gruodį bendrovė „Lidl Lietuva“ pasiūlė galimybę gyventojams aukoti vaikų dienos centrams, skiriant už pakuotes gaunamą depozitą.<br>„Lidl“ nuotr.
 Pernai gruodį bendrovė „Lidl Lietuva“ pasiūlė galimybę gyventojams aukoti vaikų dienos centrams, skiriant už pakuotes gaunamą depozitą.<br>„Lidl“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 30, 2018, 4:28 PM

Prekybos tinklas „Lidl“ pernai gruodį pasiūlė pirkėjams vaikų dienos centrams aukoti depozitą, gautą už tarą jų parduotuvių taromatuose.

Per nepilnus metus gyventojai vaikams suaukojo įspūdingą 19 tūkst. eurų sumą, kurią „Lidl“ padvigubino iki 38 tūkstančių. Parama lygiomis dalimis išdalinta trims nevyriausybinėms organizacijoms, kuruojančioms dienos centrų veiklą, viena iš jų – Maltos ordino pagalbos tarnyba (MOPT).

Vaikų dienos centrai vaikams tampa ne tik saugia vieta leisti laiką po pamokų ar nemokamai gauti šilto maisto, bet ir vieta, kurioje jie ugdo savo vertybes ir gebėjimus, mokosi bendrauti, gauna psichologinę pagalbą ir visokeriopą suaugusiųjų – auklėtojų – palaikymą.

„Taip pat vaikų dienos centrai dažnai sprendžia ne tik vaiko, bet ir visos šeimos bėdas, kuomet finansų stygį kenčiančiose šeimose patenkinami būtiniausi vaikų poreikiai. Neretai pedagogai konsultuoja tėvus dėl šeimyninių problemų, padeda išbristi iš alkoholizmo liūno ir pakeisti savo gyvenimo būdą dėl vaikų gerovės“, – pasakoja viena iš MOPT dienos centrų socialinių pedagogių Vida Tamošauskienė.

Išgelbėjo nuo globos namų

„Vaikų dienos centrai dažnai tampa paskutiniu laipteliu, apsaugančiu vaikus nuo gyvenimo globos namuose, todėl šių centrų gyvavimas nepaprastai svarbus, – sako V. Tamošauskienė. „Čia vaikams saugu – jie nemato jų namų aplinkoje esančių barnių, kivirčų, o dažnai – ir smurto bei girtavimo“.

Štai šiuo metu vieną iš MOPT dienos centrų lanko keturi broliai iš girtaujančių tėvų šeimos.

Dienos centro pedagogė pasakoja, kad nors vyresnieji broliai nuo mažens turėjo elgesio problemų, rūkė, o mokykloje buvo skundžiamasi jų prastais pažymiais, pradėjus lankyti dienos centrą situacija pasikeitė iš esmės.

Ilgainiui vaikai įgijo būtinų socialinių ir bendravimo įgūdžių, įprato ruošti namų darbus ir sugebėjo pasitempti mokykloje.

Anot pedagogės, šiai šeimai grėsė rizika netekti vaikų globos teisių, tačiau daug bendraujant su visa šeima, sprendžiant girtavimo problemas ir, paskatinus tėvus kreiptis į gydytojus, pavyko padėti šiai šeimai atsitiesti.

„Šiuo metu vaikų mama jau kurį laiką dirba gamykloje, o tėtis užsiima įvairiais ūkio darbais, abu nebevartoja alkoholio. O ir patys vaikai dabar jaučiasi kitaip, ėmė labiau gerbti savo tėvus.

Džiaugiuosi, kad nors jų gyvenimas ir nėra lengvas, vaikai į jį žiūri džiugiai ir optimistiškai, tikėdami šviesia ateitimi. Ir viena išgelbėta šeima jau yra pasiekimas“.

Dienos centre – kaip šeimoje

Vaikai, ateinantys į dienos centrus, yra itin pažeidžiami – jiems reikia skirti daug laiko, kol jie prisileidžia tiek auklėtojas, tiek kitus vaikus.

Vieno iš MOPT vaikų dienos centrų vadovė pastebi, kad daugumos čia ateinančių vaikų tėvai neturi reikalingų socialinių gebėjimų auginti vaikus, todėl pedagogai dažnai tampa it antraisiais tėvais.

Ji pasakojo, kad nuo šešerių metukų šį dienos centrą lankantis Tomas iki tol visai nekalbėjo. Jis kilęs iš neįgalių, išsiskyrusių ir vien iš paramų gyvenančių tėvų šeimos. Taip pat berniukas lanko ir specialiųjų poreikių mokyklą.

Dienos centro vadovė prisimena, kad tik atėjęs Tomas buvo labai nedrąsus ir išsigandęs, tačiau nuolatinė jo globa, paskatinimas ir bendravimas su kitais vaikais greitai davė rezultatų. Jau po metų jis pradėjo tarti savo pirmuosius žodžius, o šiandien jau geba sudėti ir nesudėtingus sakinius.

„Dienos centre jis turi jaukią ir šiltą aplinką, čia ir kiti vaikai jį puikiai priima bei supranta. Nuo pat pirmų dienų aiškinome vaikams Tomo negalią, daug apie tai kalbėjomės, tad vaikai niekada iš jo nesijuokė ir nežemino – vaikų pasaulis daug gailestingesnis ir atviresnis.

Čia mes rūpinamės vieni kitais ir priimame visus tokius, kokie jie yra, kaip šeimoje“.

Dienos centro auklėtojos bijo net pagalvoti, kas nutiktų su šiais vaikais, jei ne dienos centras: „Čia jie pamato kitą pasaulį, išvyksta į stovyklas, praplečia savo pasaulėžiūrą, mato neatlygintinai dirbančius savanorius ir supranta, kad jų ateitis gali būti kitokia“.

Vienam vaikui – 50 centų per dieną

Vaikų dienos centrai iš valstybės gauna tik minimalias lėšas, kurių toli gražu neužtenka.

„Valstybės skiriama parama vienam vaikui siekia apie 0,5 euro per dieną. Be verslo ir geros valios žmonių paramos vaikų dienos centrai šiandien neišgyventų, – sako V. Tamošauskienė. – Tad kiekvienas paaukotas centas yra labai vertinamas“.

Pernai gruodį bendrovė „Lidl Lietuva“ pasiūliusi galimybę gyventojams aukoti vaikų dienos centrams, skiriant už pakuotes gaunamą depozitą savo parduotuvių taromatuose, kas ketvirtį dvigubino aukų sumą ir paskirstė ją projekto partneriams.

Per nepilnus metus kiekvienai iš nevyriausybinių organizacijų – „Gelbėkit vaikus“, „Caritas“ ir Maltos ordino pagalbos tarnybai atiteko po 12 686 eurus.

Apšiltinti langai ir sutvarkyta šildymo sistema

MOPT programų direktorė Rasa Stukienė sako, kad gautą paramą organizacija panaudojo keturių vaikų dienos centrų regionuose reikmėms: „Didelę dalį paramos skyrėme Telšių maltiečių dienos centro patalpų atnaujinimui – iki žiemos norėjome sutvarkyti šildymo sistemą, apšiltinti langus.

Taip pat taisomos sulūžusios grindys, remontuojama itin prastos būklės virtuvė. Įvairiems remonto darbams pinigų skyrėme ir Marijampolės, Viduklės bei Alytaus vaikų dienos centrams“.

R. Stukienė džiaugiasi, kad prekybos tinklo „Lidl“ ir jos pirkėjų paaukoti pinigai padeda užtikrinti dienos centrų veiklos tęstinumą ir leidžia sukaupti rezervą, reikalingą finansinėms spragoms užpildyti, kuris ypač reikalingas tuomet, kai metų pradžioje nutrūksta finansavimas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir kelis mėnesius organizacija negauna net minimalių pinigų iš valstybės.

„Dėkojame visiems mūsų pirkėjams, kurie lieka neabejingi, ir džiaugiamės galėdami prisidėti prie geresnės vaikų kasdienybės.

Nėra per mažos aukojamos sumos – kiekvienas centas čia yra be galo svarbus, o mūsų visų bendras indėlis padeda vienai svarbiausių šalies misijų – apsaugoti pačius mažiausius ir padėti jiems užaugti“, – teigia prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovas Valdas Lopeta.

Lietuvoje šiuo metu yra daugiau nei 9 tūkst. sunkiai besiverčiančių šeimų. Jose auga beveik 20 tūkst. vaikų, iš kurių tik 8 tūkst. turi galimybę lankyti dienos centrus.

Dažnam iš jų čia tiekiami nemokami pietūs yra vienintelis per dieną gaunamas maistas. Šiuo metu Lietuvoje veikia apie 310 vaikų dienos centrų, o poreikis steigti naujas tokio tipo įstaigas yra didžiulis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.
Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.