Atmintinė verslui: kaip pasirinkti dujų tiekėją ir sutaupyti?

Verslo įmonėms jau įprasta elektros energiją pirkti laisvojoje rinkoje – pasirinkti priimtiniausią tiekėją, palankiausią kainą ir taip valdyti išlaidas. Jau kurį laiką tokiu pat principu jos gali rinktis ir gamtinių dujų tiekėją bei jo siūlomą kainą. Nepaisant to, dujas laisvojoje rinkoje kol kas perka reta įmonė, tad ekspertai atkreipia dėmesį, jog vasara – patogus metas žvalgytis tiekėjo ir priimti sprendimą. Nuo jo priklausys, ar pavyks kitąmet gamtinėms dujoms išleisti mažiau, o sutaupytas lėšas paskirti kitoms svarbioms reikmėms. Ką apie dujų tiekėjo pasirinkimą turi žinoti smulkusis ir vidutinis verslas?

  Vienas pirmųjų aspektų, kuriuos verslo įmonės įvertina priimdamos bet kokį sprendimą, – kaina. Ypatingai tai aktualu smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms, kurių sėkmė dažnai priklauso nuo lėšų srautų optimizavimo – kiekvienas sutaupytas euras yra svarbus. Dujų rinkoje įprasta, kad vieni tiekėjai klientams siūlo kintamas kainas, o kiti – fiksuotas.  <br>V.Ščiavinsko nuotr.
  Vienas pirmųjų aspektų, kuriuos verslo įmonės įvertina priimdamos bet kokį sprendimą, – kaina. Ypatingai tai aktualu smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms, kurių sėkmė dažnai priklauso nuo lėšų srautų optimizavimo – kiekvienas sutaupytas euras yra svarbus. Dujų rinkoje įprasta, kad vieni tiekėjai klientams siūlo kintamas kainas, o kiti – fiksuotas.  <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 27, 2019, 10:15 AM

„Elektrum Lietuva“ skaičiavimais, šiandien Lietuvoje yra apie 7200 smulkiųjų ir vidutinių įmonių, perkančių ir vartojančių gamtines dujas. Didžioji dalis – net 98 proc. jų – yra nepasirinkusios nepriklausomo dujų tiekėjo, nors atviroje rinkoje turėtų galimybę įvertinti joms svarbiausius aspektus (tokius kaip dujų kaina, tiekėjo patikimumas, klientų aptarnavimo kokybė ir pan.) ir taip strategiškai svarbų sprendimą dėl partnerystės priimti iš tiesų apgalvotai.

Kainos pasirinkimas: kintanti ir fiksuota

Vienas pirmųjų aspektų, kuriuos verslo įmonės įvertina priimdamos bet kokį sprendimą, – kaina. Ypatingai tai aktualu smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms, kurių sėkmė dažnai priklauso nuo lėšų srautų optimizavimo – kiekvienas sutaupytas euras yra svarbus. Dujų rinkoje įprasta, kad vieni tiekėjai klientams siūlo kintamas kainas, o kiti – fiksuotas.

Kintama kaina gali svyruoti, pavyzdžiui, kas mėnesį. Ji įprastai nustatoma sumuojant ataskaitiniu laikotarpiu gamtinių dujų biržoje užfiksuotą kainą bei pastovią dedamąją, priklausančią nuo suvartojamo kiekio ir sezoniškumo. Kai kurie dujų tiekėjai, nustatydami gamtinių dujų kainas verslo įmonėms, remiasi gamtinių dujų biržos „GET Baltic“ Lietuvos prekybos aikštelės BGSI indeksu. Pavyzdžiui, praėjusių metų vasarį indeksas siekė 18,72, o spalį 28,53. Šių metų gegužę indeksas buvo 15,83, tačiau dar sausį siekė 24,30. Tokie skirtumai iliustruoja reikšmingus kainų šuolius. Vadinasi, pasirinkusi kintamą kainą, įmonė atitinkamai turi prisiimti ir biržos kainų svyravimo riziką.

„Kitas pasirinkimas – fiksuota kaina. Tai – tiekėjo ir vartotojo sutarta kaina konkrečiam laikotarpiui. Ši kaina per sutarties laikotarpį jau nebekinta, todėl atsiranda galimybių planuoti savo išlaidas iš anksto. Pastebime, kad stabilumas ir galimybė prognozuoti išlaidų srautus yra aktuali ne tik stambiosioms, bet ir smulkioms bei vidutinėms įmonėms“, – sako „Elektrum Lietuva“ verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Vieno langelio principo privalumai

Kitas svarbus aspektas, į kurį vis dažniau dėmesį atkreipia prekių ar paslaugų teikėjus besirenkančios verslo įmonės – galimybė viską, ko reikia, įsigyti iš vienų rankų. Tai reiškia, kad jos tikisi kompleksiškų ir individualiai jų poreikiams pritaikytų sprendimų bei konsultacijų iš vieno tiekėjo. Ne išimtis ir energetikos sektorius, kuriame taip pat vis svarbesnis tampa vadinamasis vieno langelio principas, kuomet norima tiek elektros energiją, tiek ir gamtines dujas įsigyti iš vieno tiekėjo.

„Vienas didžiausių atviros elektros energijos ir dujų rinkų pranašumų – galimybė rinktis, o tokių sprendimų pasekmė dažnai būna sutaupytos lėšos: tiek sąskaitų, tiek ir jų administravimo atžvilgiu. Taip pat tai ir galimybė užmegzti ilgalaikę strateginę partnerystę, atrasti ne tik paslaugos teikėją, bet ir konsultantą, galintį patarti visais aktualiais energetikos klausimais“, – sako A. Zatulinas.

Naujas dujų tiekėjas – per kelis žingsnius

Siekiant atrasti patikimą partnerį bei konsultantą energetikos klausimais svarbu pasikalbėti ir išsiaiškinti visus aspektus. Tiesa, prieš tai rekomenduojama nuosekliai atlikti kelis žingsnius. Visų pirma, pasiskaičiuoti ar pasitikslinti, koks dujų kiekis yra suvartojamas per metus. Turimuose dokumentuose galima rasti kitus reikalingus duomenis: dujų slėgį, vartojimo paskirtį ir kitą informaciją. Galiausiai, pradedant bendradarbiauti su nepriklausomu dujų tiekėju, verta pasitikslinti ir perdavimo pajėgumus, kuriuos galima rasti gaunamoje sąskaitoje už dujas.

„Pateikus šią informaciją, klientui tereikia pasiteirauti pasiūlymo ir, jeigu jis tinka, daugiau nieko daryti nebereikės – tik pasirašyti sutartį. Visus dokumentus parengia, susisiekia ir susijusias šalis apie kliento sprendimą informuoja pasirinkta kompanija. Tad viskas, ką verslo įmonei reikia padaryti – išsirinkti sau tinkamiausią ir labiausiai lūkesčius atitinkantį dujų tiekėją“, – teigia A. Zatulinas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.