Dėl prekybos cigaretėmis „iš po prekystalio“ labiausiai skundžiasi smulkieji prekybininkai

Praėjusį ketvirtadienį Seime buvo pritarta Aurelijaus Verygos siūlymui pradėti Tabako kontrolės įstatymo svarstymo procedūrą, kuria būtų įvesta prekyba tabako gaminiais „iš po prekystalio“ – nematomu būdu.

 Prekyba cigaretėmis „iš po prekystalio“ neseniai buvo įvesta ir Latvijoje bei Estijoje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
 Prekyba cigaretėmis „iš po prekystalio“ neseniai buvo įvesta ir Latvijoje bei Estijoje.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 18, 2019, 10:25 AM

Nors pateikiant projektą Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministras teigė, kad įstatymo projektui pritaria net verslas, dalis smulkiųjų verslininkų su tuo nesutinka – skundžiasi, kad per pastaruosius tris metus ir taip reikėjo prisitaikyti prie daugybės naujovių, o dabar paskubomis įvedama dar viena. 

„Skaičiavom, kad nuo 2019 metų pradžios iki 2021 metų naujovių cigaretėms buvo net aštuonios. Du kartus ant pakelių bus keičiami paveiksliukai, vieną kartą buvo keičiama tų paveiksliukų vieta ant pakelių, prasidėjo atsekamumo sistemos pradžia, tris kartus bus didinami akcizai, taigi ant pakelių – ir naujos banderolės. Kitais metais dar bus uždraustos ir mėtinės cigaretės, tai turim nuolat rūpintis, kad parduotume visą šitą turimą produkciją iš savo sandėlių“ – sakė smulkusis prekybininkas iš Jurbarko Gintaris Stoškus. 

Smulkieji prekybininkai skundžiasi ir papildoma administracine našta, susijusia su prekybos vietų įrengimu, darbuotojų apmokymu. 

„Nors valdžia sako, kad reikalavimai įrengimui bus paprasti, vienos prekybos vietos pritaikymas vis tiek kainuos nuo 400 iki 1200 eurų – labai smulkiam verslui tai yra pinigai. Papildomai dar reikės papildomai apmokyti darbuotojus, sulėtės pats pirkimo – pardavimo procesas, ypatingai mažose parduotuvėse, kur yra tik viena kasa“ – sakė G. Stoškus. 

Skaičiuojama, kad Lietuvoje šiandien yra apie 4800 prekybos vietų, iš jų – tik 800 priklauso prekybos tinklams, visa kita – smulkios parduotuvės, kioskai. 

Kaimynai naujovei ruošėsi pusę dešimtmečio, Lietuvoje – skuba

Prekyba cigaretėmis „iš po prekystalio“ neseniai buvo įvesta ir Latvijoje bei Estijoje. Šiose šalyse nelegali tabako rinka yra mažesnė nei Lietuvoje (atitinkamai Lietuvoje ji sudaro 19,3 proc, Latvijoje – 16,2 proc., Estijoje – 12,3 proc. visos rinkos).  

Tiek Latvijoje, tiek Estijoje diskusijos apie šio įstatymo priėmimą prasidėjo beveik prieš 5 m., smulkiesiems prekybininkams tarp įstatymo pakeitimo priėmimo ir įsigaliojimo buvo duoti 1,5 m. pasiruošti.  

Lietuvoje įstatymo projektas užregistruotas 2019 m. birželio 25 d., numatoma jį priimti iki 2019 m. lapkričio 1 d., o įsigaliojimas numatytas 2020 m. gegužės 1 d. Tik vieną dieną prieš – 2020 m. balandžio 30 d. bus priimti įstatymo įgyvendinamieji aktai. Tai – beprecedentis atvejis Baltijos šalyse, neleisiantis pasiruošti naujovei smulkiesiems prekybininkams iš anksto. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.