Dujotiekio statyba startuoja – „Amber Grid“ pasirašė rangos darbų sutartį

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ pasirašė sutartį dėl dujotiekio jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos GIPL statybos darbų. Ji sudaryta su viešame konkurse ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusiu bendrovės „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“ įmonių konsorciumu.

Pirmoji GIPL projekto sutartis, numatanti plieninių vamzdžių, reikalingų dujotiekių jungčiai, pagaminimą ir įsigijimą buvo pasirašyta liepą.<br>Bendrovės nuotr.
Pirmoji GIPL projekto sutartis, numatanti plieninių vamzdžių, reikalingų dujotiekių jungčiai, pagaminimą ir įsigijimą buvo pasirašyta liepą.<br>Bendrovės nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 23, 2019, 4:39 PM, atnaujinta Dec 23, 2019, 4:41 PM

Pasirašytas 79,85 mln. eurų (be PVM) vertės sandoris leis pradėti šio visam regionui svarbaus projekto darbus jau sausio mėnesį.

„Dėl konkurencijos, kurią sudarė šiame pirkime dalyvavusios Lietuvos ir užsienio kompanijos, GIPL projekto įgyvendinimas kainuos 24 mln. eurų pigiau nei planavome.

Vietoje 136 mln. eurų investicijų projekto sąnaudos, įvertinus vamzdžių ir rangos darbų įsigijimą, sumažės iki 112 mln. eurų. Esame pasiruošę pradėti darbus ir atlikti juos iki tam skirto laiko – 2021 m. pabaigos“, – sakė laikinasis „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Pasak N. Bikniaus, sutartyje tam yra numatyti visi reikalingi saugikliai, tokie kaip banko garantijos ar finansinės sankcijos, projekto vėlavimo atveju.

Be to, rangovas reikalingą darbams techniką ir mechanizmus turi Lietuvoje. Sudėtingiems kryptinio gręžimo darbams pasitelktas patyręs ir Europoje žinomas subrangovas LMR Drilling. Valdymo sistemos darbus atlikti pasitelkta patikimą reputaciją turinti bendrovė „Elsis“.

Siekiant užtikrinti projekto kokybę ir jo įgyvendinimą pagal numatytą laiką, jau yra parengtas aiškus ir konkretus darbų grafikas, numatant kiekvienos savaites darbus. Jame itin daug dėmesio skiriama darbuotojų saugai, projekto valdymo kokybei ir techninei priežiūrai.

Po poros metų, 2021 m. pabaigoje pradėjus Lietuvą su Vakarais sujungsiančio dujotiekio ekslploataciją, Lietuva kartu su Baltijos šalimis taps didžiulės Europos rinkos dalimi.

Nuo naujųjų metų pradėjus veikti Estiją ir Suomiją jungiančiam dujotiekiui „Balticconnector“, GIPL jungtis atvers galimybę Baltijos šalių ir Suomijos vartotojams pirkti ir parduoti dujas konkurencijos sąlygomis geriausia kaina, o taip pat dar efektyviau išnaudoti SGD terminalo pajėgumus transportuojant dujas naujuoju Šiaurės-Pietų koridoriumi.

Šiuo dujotiekiu bus dar labiau įtvirtinta Lietuvos energetinio pasirinkimo laisvė: sumažinta tiekėjo iš Rytų dominavimo jėga. Atvėrus naują šaltinį, Vakaruose vyraujanti mažesnė dujų kaina atsispindės ir Baltijos šalių rinkoje.

Daugiau kaip metus trukęs GIPL dujotiekio rangos darbų konkursas yra vienas didžiausių pastarojo meto konkursų dujų sektoriuje. Jis pasižymėjo sudėtingumu tiek pasiruošimo fazėje, tiek ir išrenkant galutinį laimėtoją.

Vykdant šį pirkimą „Amber Grid“ dėjo daug pastangų skatinti rangovų konkurenciją, taip pat ir iš užsienio, siekiant ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo atlikti darbus kokybiškai ir laiku. Pastangos sukurti prielaidas didesnei konkurencijai ir pritraukti kuo daugiau dalyvių buvo sėkmingos – konkurse dalyvavo 6 dalyviai įskaitant įmones iš Ispanijos, Graikijos, Izraelio.

Ekonomiškai naudingiausią pateiktą pasiūlymą vertino Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija dėl rangovo atitikimo nacionalinio saugumo interesams.

Pirmoji GIPL projekto sutartis, numatanti plieninių vamzdžių, reikalingų dujotiekių jungčiai, pagaminimą ir įsigijimą buvo pasirašyta liepos 25 d. „Amber Grid“ 26,4 mln. Eur (be PVM) vertės sutartį pasirašė su tarptautinį konkursą laimėjusia Lenkijos bendrove „Izostal“.

Sausį rangovas darbus pradės nuo GIPL dujotiekio pradžios taško, esančio Širvintų rajone, greta Jauniūnų kompresorių stoties. Per dvejus metus nuo Širvintų iki Lietuvos-Lenkijos sienos Lazdijų rajone išsiraizgys 165 km ilgio dujų vamzdynas, įrengtas po žeme, taip pat bus įrengta pasienio dujų apskaitos stotis. Lenkijos teritorijoje dujotiekis tęsis daugiau kaip 340 km. Rugsėjo pradžioje GIPL jungties partneris, Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatorius „Gaz-System“ pradėjo dalies dujotiekio Lenkijos teritorijoje rangos konkursą, įmonė taip pat yra užsitikrinusi vamzdžių tiekimo sutartis.

Visa GIPL projekto vertė – apie 500 mln. eurų, investicijos Lietuvos pusėje sieks iki 112 mln. eurų. Daugiau kaip 60 proc. lėšų šio projekto įgyvendinimui skyrė Europos Komisija. Prie projekto finansavimo prisidės ir Latvijos bei Estijos dujų perdavimo sistemos operatoriai.

Planuojama, kad GIPL dujotiekio statyba bus baigta ir jungtis pradės veikti 2021 m. pabaigoje. Pastačius dujotiekių jungtį bus sukurti pajėgumai, leisiantys Baltijos šalių kryptimi transportuoti iki 27 teravatvalandžių (TWh) gamtinių dujų per metus, Lenkijos kryptimi – iki 21 TWh per metus, o Baltijos šalių dujų rinkos taps bendros ES dujų rinkos dalimi.

Europos Sąjungos bendrojo intereso projektą „Dujotiekių jungtis tarp Lenkijos ir Lietuvos“ (GIPL) „Amber Grid“ įgyvendina kartu su Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatoriumi „Gaz-System“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.