Kurjerių asociacijos nariai nori būti pripažinti „būtiniausiais darbuotojais“, įtraukti į ankstyvų skiepų programą ir apdrausti

Kurjerių asociacija, vienijanti „Bolt Food“, „Wolt“ ir kitų platformų kurjerius, kreipėsi į Vyriausybę bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) su prašymu išaiškinti kurjerių darbo sąlygų traktavimą itin griežto karantino metu.

A.Srėbalienės nuotr.
A.Srėbalienės nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas siuntos siuntinys<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas siuntos siuntinys<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
lietuvos paštas darbas siuntos laiškai<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Dec 17, 2020, 8:18 AM, atnaujinta Dec 18, 2020, 1:10 PM

Penkių punktų užklausoje kurjeriai kelia klausimus dėl jų pripažinimo „būtiniausiais darbuotojais“, įtraukimo į ankstyvų skiepų programą, saugių darbo sąlygų per karantiną užtikrinimo bei draudimo nuo nelaimingų atsitikimų.

„Maistą į namus pristatantys kurjeriai – viena iš darbuotojų grupių, kuriai darbo per karantiną tik gausės. Vis dėlto jų darbo sąlygos ir saugumo užtikrinimas lieka itin neaiškūs. Ar kurjeriai bus laikomi „būtiniausiais darbuotojais“, o jų darbas pandemijos sąlygomis – pavojingu sveikatai?

Jei taip, ar jie bus įtraukti į ankstyvo skiepijimo programas bei apdrausti nuo ligų ir nelaimingų atsitikimų? Kviečiame Vyriausybę nedelsiant atsakyti į šiuos klausimus ir pradėti trišales derybas tarp kurjerių, platformų ir valstybės atstovų“, – užklausos esmę pristatė Kurjerių asociacijos atstovas Vuk Vukotić.

Kurjerių darbas, asociacijos manymu, kelia pavojų sveikatai ne tik dėl kontaktų su kitais žmonėmis gausos, bet ir dėl poreikio skubėti pasipylus užsakymams. Be to, jų darbas padeda maitinimo sektoriaus verslams išgyventi šį sunkų laikotarpį, tad turėtų būti įtrauktas tarp būtiniausiųjų.

Kadangi kurjeriai dirba su individualios veiklos pažymomis ir yra laikomi ne platformų darbuotojais, o „partneriais“, susirgus ar susižalojus jiems nekompensuojamos prarastos pajamos. Kurjerių asociacija prašo SADM pateikti tokių darbo sąlygų vertinimą bei įpareigoti platformas apdrausti kurjerius nuo nelaimingų atsitikimų.

Rašte Vyriausybei kurjeriai pabrėžia, kad per internetines platformas kasmet dirba vis daugiau Lietuvos gyventojų. Asociacijos įsitikinimu, šis skaičius per karantiną augs dar sparčiau – daug žmonių išeis į prastovas ar neteks darbo, o išaugusi maisto pristatymo į namus paklausa vers platformas ieškoti naujų darbuotojų.

„Gegužės 1-osios“ profesinės sąjungos (G1PS), kurios padalinys yra Kurjerių asociacija, pirmininkas Jurgis Valiukevičius teigia, kad Vyriausybė neturėtų tikėtis, jog šios problemos išsispręs pačios.

„Apskritai spręsti „platformų ekonomikos“ klausimus Lietuvoje smarkiai vėluojama, o per karantiną jie taps tik aktualesni. Dabartinė situacija, kai platformos savo kurjerius pavadina „partneriais“ ar „antrepreneriais“ ir nusiplauna rankas nuo bet kokio rūpesčio jų gerove ir sveikata, negali tęstis“, – sako J. Valiukevičius.

Kurjerių asociacija įkurta 2020 m. spalį kaip G1PS padalinys. Tai – pirma ir kol kas vienintelė organizacija Lietuvoje, vienijanti per elektronines platformas dirbančius žmones.

Tuo metu „Wolt“ vadovė Baltijos šalims Liis Ristal teigia, kad „Wolt“ pavasarį startavo partnerių paramos programa „Covid-19“, kuri suteikia iki dviejų savaičių trukmės laikotarpio finansinę paramą „Wolt“ kurjeriams-partneriams, jei jiems diagnozuotas COVID-19 arba tais atvejais, kuomet jie po kontakto su užsikrėtusiais asmenimis turi privaloma tvarka izoliuotis. Be to, ji žada, kad įmonė netrukus pasiūlys ir draudimą nuo nelaimingų atsitikimų darbo metu visiems kurjeriams Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.