Statybose trūksta darbuotojų, dingstis statyboms pabrangti – jau ne viena

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius sakė, kad būsto kainų augimas šiemet išliks panašus. Jis taip pat pridūrė, kad dėl sudėtingos situacijos darbo rinkoje gali išaugti statybų sąnaudos, o tai darys padidins ir kainas. 

Vis dėlto iššūkių NT vystytojams kelia darbo jėgos mažėjimas. Pasak M. Statulevičiaus, dėl to gali išaugti statybų sąnaudos.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
Vis dėlto iššūkių NT vystytojams kelia darbo jėgos mažėjimas. Pasak M. Statulevičiaus, dėl to gali išaugti statybų sąnaudos.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
Vis dėlto iššūkių NT vystytojams kelia darbo jėgos mažėjimas. Pasak M. Statulevičiaus, dėl to gali išaugti statybų sąnaudos.<br> T.Bauro nuotr.
Vis dėlto iššūkių NT vystytojams kelia darbo jėgos mažėjimas. Pasak M. Statulevičiaus, dėl to gali išaugti statybų sąnaudos.<br> T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lukas Blekaitis, ELTA

Dec 18, 2020, 12:57 PM, atnaujinta Dec 19, 2020, 9:05 AM

„Sulėtėjimo nefiksuojame. Kaip tik matome, kad statybų kainos nuosekliai, po porą ar kelis procentus kas ketvirtį augo visus šiuos metus. Matome tai pagal statomo NT rezervacijų, skelbimų kainas. 

Kažkokių ypatingų priežasčių kainoms mažėti nebuvo.

Matome, kad pamažu statybose ima trūkti darbuotojų, darbai brangsta, medžiagų kaina – auga. Kitąmet tai bus dar labiau pastebima, ir statybų kainos toliau didės. Išliks panašus metinis jų augimas, kuris buvo iki šiol – apie 5-6 proc.“, –  sakė M.Statulevičius.

Anot jo, kol kas nepastebima situacijų, kai potencialūs būsto pirkėjai dėl šalyje paskelbto karantino atidėtų sprendimą jį įsigyti.

„Kadangi karantinas prasidėjo tik lapkričio pradžioje, tai pajausti tikrą efektą reikėtų bent jau ketvirtį pastebėti duomenis. O lapkritį gana aktyvus buvo domėjimasis.

Paprastai dėl cikliškumo gruodžio pradžioje susidomėjimas ir rezervacijos šiek tiek sumažėja, bet tai būna kasmet.

Šiemet, matyt, tai irgi lėmė, bet nesame girdėję apie tai, kad būtų persigalvojama. Jei žmonės gali, kaip tik stengiasi užsitvirtinti rezervaciją, nes nežino, kas bus kitais metais.

Panašu, kad rinka irgi išliks aktyvi ir pasirinkimas būsto gali sumažėti, nes iš ko rinktis, gali būti mažiau“, – teigė LNTPA prezidentas.

Vis dėlto iššūkių NT vystytojams kelia darbo jėgos mažėjimas. Pasak M. Statulevičiaus, dėl to gali išaugti statybų sąnaudos.

„Iššūkis yra surasti darbuotojų už tinkamą kainą, nes, kaip žinoma, daug ukrainiečių, baltarusių dirbo statybose, dalis išvykusių nebegrįžo, nauji atvyksta irgi gana lėtu tempu, todėl didesnis spaudimas vietinei darbo jėgai.

Ji irgi buvo išvykusi į Vokietiją, Skandinaviją, vieni grįžo, pasiliko, kiti planuoja atgal išvykti.

Visa tai atsiliepia statybos darbų apimtims, kaštams. Palyginti su metų pradžia, kai turėjome didesnį pasirinkimą darbo jėgos, dabar tikrai jos mažėja. Tai irgi šiek tiek kelia nerimo. Kaštų dedamoji bus didesnė, statybos bendrą kainą kels. Tai nebus labai didelė problema, bet reikia šiek tiek laiko stebėti“, – kalbėjo jis.

Registrų centrui prognozuojant, kad metus NT rinka pagal pirkimo-pardavimo sandorių skaičių užbaigs keliais procentais žemiau nei pernai, M. Statulevičius teigė, kad tam daugiausiai įtakos padarė šalyje įvestas karantinas.

„Matome, kad apie šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. naujų būstų bent jau Vilniuje bus parduota.

Tai mažiau nei praeitais metais, bet tai buvo tikėtina, nes praktiškai turėjome iškritusius du su puse mėnesio pavasario pabaigoje. Ir atšokimas gan stiprus vasaros pabaigoje-rudens pradžioje, kai fiksavome rekordinius rugsėjį, spalį, jis to pilnai nekompensuoja. Bet tai yra natūralu“, – Eltai teigė M. Statulevičius.

Statistikos departamento duomenimis, trečiąjį ketvirtį per metus būsto kainos padidėjo 6,4 proc.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.