INVEGA 2020-aisiais daugiausia verslą gelbėjo paskolomis ir garantijomis

2020-ieji, pasaulinės pandemijos metai, nacionalinės plėtos įstaigai „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) buvo iššūkių ir tuo pačiu sparčios plėtros metai – rodo suskaičiuoti INVEGOS 2020 metų rezultatai.

 INVEGA 2020 metais daugiausia verslą gelbėjo paskolomis ir garantijomis.
 INVEGA 2020 metais daugiausia verslą gelbėjo paskolomis ir garantijomis.
 INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.
 INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Apr 7, 2021, 10:55 AM

Dalyvaudama Vyriausybės pagalbos verslui programose ir siekdama amortizuoti sumažėjusias verslo finansavimo iš kredito įstaigų apimtis, įmonė pradėjo teikti paslaugas, greitai ir smarkiai padidinusias verslo finansavimo apimtis.

Tai lėmė, kad 2020 m. įvairaus dydžio įmonėms per INVEGĄ suteikta net 598 mln. eurų finansavimo, o bendras INVEGOS investicijų portfelis metų pabaigoje sudarė daugiau kaip 641 mln. eurų.

„Vienos didžiausių valstybės valdomų finansinių paslaugų įstaigos užduotis – padėti verslui išsilaikyti ir paremti tolesnį jo vystymąsi. Todėl krizės metu tiesioginių lengvatinių paskolų teikimas INVEGAI buvo neišvengiamas ir būtinas.

Šiandien įmonei tenka didžiulė atsakomybė užtikrinti spartų ir kokybišką tiek kovidinio, tiek tvaraus ilgalaikio verslo plėtros finansavimo mechanizmą, tačiau mūsų valdomi investicijų portfeliai, kurie lenkia net kai kurių bankų portfelius, ir verslus pasiekusios sumos parodo, kad esame pakankamai patyrę ir stiprūs tai padaryti“, – sako INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

INVEGA tapo viena pamatinių institucijų, teikianti pagalbą nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui. Praėjusiais metais per itin trumpą laiką įmonė sukūrė net aštuonias naujas verslo finansavimo priemones, iš kurių šešios buvo skirtos kovai su COVID-19 ir tapo vienu iš pagrindinių valstybės įrankių teikiant pagalbą Lietuvos verslui.

Taip pat karantino laikotarpiu INVEGA adaptavo penkių ilgalaikių finansinių priemonių sąlygas taip, kad jos būtų pritaikytos labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams.

Daugeliui tradicinių finansuotojų sugriežtinus bendrus skolinimo įmonėms standartus, įmonė stipriai išjudino alternatyvių finansuotojų rinką ir suteikusi taip vadinamų „pigių pinigų“ pradėjo skatinti tvarią ir sąžiningą konkurenciją privačiame finansavimo sektoriuje.

2020 m. per INVEGĄ Lietuvos įmonėms buvo suteikta net 16 kartų daugiau (tai sudarė 300 mln. eurų) finansavimo paskolų forma nei 2019 m. Rizikos kapitalo priemonių pagalba INVEGA į verslą investavo 16 mln. eurų, tai yra 45 proc. daugiau nei 2019 m.

Valstybės per INVEGĄ teikiamos pagalbos pokytis per visuotinės dotacijos priemones ir garantuotas paskolas, palyginti su 2019 m., buvo atitinkamai 540 proc. (tai sudarė 64 mln. eurų) ir 153 proc. (tai sudarė 218 mln. eurų) didesnis.

Praėjusiais metais INVEGOS investicijos pritraukė į verslą 276 mln. eurų privačių finansuotojų lėšų, o tai yra 104 proc. daugiau nei 2019 m.

Pandemijos metai buvo kupini iššūkių ir reikalaujantys greitų sprendimų, todėl INVEGOJE buvo visiškai skaitmenizuotas paraiškų priėmimas, automatizuota klientų aptarnavimo sistema – visa tai padėjo kokybiškai aptarnauti ir suteikti paslaugas faktiškai padvigubėjusiam besikreipiančių klientų ratui: INVEGA aptarnavo 83 proc. daugiau skambučių ir 66 proc. daugiau klientų užklausų nei 2019 m, pasirašytų sutarčių skaičius išaugo net 438 proc.

Padidėjus darbo mastams, įmonėje 86 proc. išaugo ir darbuotojų skaičius.

Įmonės investicijų portfelis 2020 m. pabaigoje pasiekė 641,46 mln. eurų: paskolų portfelis metų pabaigoje buvo 314,56 mln. eurų, garantijų portfelis siekė 289,6 mln. eurų, o investicijos į rizikos kapitalą – 37,30 mln. eurų.

„Visa tai tik patvirtina, kad tiek iki krizės, tiek COVID-19 pandemijos aplinkoje, INVEGA geba priimti iššūkius ir susitvarkyti su didelėmis veiklos apimtimis. Bendrovės veikloje įvykę pokyčiai ženklina naują pradžią – per pandeminį laikotarpį sėkmingai pradėjus teikti skolinimo paslaugas tiesiogiai verslui, tokių paslaugų veiklos spektrą ketiname tik plėsti“, – teigia K.Motiejūnas.

Atsižvelgdama į sukauptą patirtį bei išliekantį tradicinių finansuotojų skolinimo verslui nepakankamumą, 2021 m. INVEGA planuoja tiesiogines paskolas tvariam jaunam verslui, ruošiamos tiesioginės INVEGA paskolos mokslinių tyrimų eksperimentinės plėtros ir inovacinės veiklos projektams, taip pat bus pasiūlyta tvarių finansinių–investicinių priemonių.

Rengiamasi įgyvendinti naują Gynybos investicijų fondo finansinę priemonę „MilInvest“, bei naują akceleravimo fondų priemonę. Įmonės planuose ir nauja skolos fondų finansavimo priemonė, garantijos investuotojams į įmonių obligacijas.

Iš viso įmonė planuoja vien per ateinančius 12 mėnesių skirti 320 mln. eurų naujoms verslo finansavimo priemonėms diegti.

Nepaisydama pandemijos iššūkių, INVEGA 2020 m. uždirbo 360 tūkst. eurų grynojo pelno ir išlaikė aukštus valdysenos standartus – įmonė antrus metus iš eilės Valdymo koordinavimo centro buvo pripažinta gerosios valdysenos lydere tarp mažųjų valstybės valdomų Lietuvos įmonių.

Tvarkantis su didžiaisiais pagalbos verslui teikimo iššūkiais, buvo peržiūrėtos įmonės padalinių funkcijos, pakeista įmonės struktūra, o darbuotojų įsitraukimo indeksas mušė visus rekordus ir siekė net 84 proc.

Praėję metai INVEGAI buvo sėkmingi ir tarptautiniu mastu. Rizikos kapitalo priemonė „Ko-investicinis fondas II“ Europos tarpregioninio bendradarbiavimo programos „Interreg Europe“ projekte INNOVA-FI buvo pripažinta sėkmės pavyzdžiu.

Nacionaliniu mastu įmonės verslumo skatinimo kampanija „Pradėk dirbti sau“ pelnė geriausios viešojo sektoriaus komunikacijos kampanijos titulą.

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams gauti reikiamą finansavimą.

Institucijos misija yra skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos ir tiesiogiai teikiamos lengvatinės paskolos, visuotinės dotacijos bei rizikos kapitalo priemonės palengvina finansavimo gavimą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių šimtmečio minėjimas