Lietuvoje steigiama Elono Musko „Starlink“

JAV verslo magnato, elektromobilių bendrovės „Tesla“ įkūrėjo Elono Musko kosminių technologijų įmonė „SpaceX“ steigiasi Lietuvoje.

Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje. <br> 123rf iliustr., lrytas.lt mont.
Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje. <br> 123rf iliustr., lrytas.lt mont.
Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje. <br>„Scanpix“ nuotr.
Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje. <br>„Scanpix“ nuotr.
Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje.<br>„Scanpix/Reuters“ nuotr.
Elono Musko kosminių technologijų įmonės „SpaceX“ padalinys steigiamas Lietuvoje.<br>„Scanpix/Reuters“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Paulius Viluckas, BNS

Jun 4, 2021, 10:43 AM, atnaujinta Jun 4, 2021, 3:44 PM

Registrų centro duomenimis, birželio 2-ąją įregistruota bendrovė „Starlink Lithuania“. „Starlink“ yra „SpaceX“ dirbtinių žemės palydovų sistemos projektas.

Vienintelė „Starlink Lithuania“ akcininkė yra Nyderlandų „Starlink Holdings Netherlands“, o jos vadovė – „SpaceX“ žmogiškųjų išteklių vadovė Lauren Dreyer.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis vasarį su „SpaceX“ atstovais aptarė palydovinio interneto technologijų plėtros galimybes Lietuvoje ir Baltijos regione.

Tuomet M. Skuodis sakė, kad Lietuva galėtų būti tiltu palydovinio interneto plėtrai Baltijos šalių ir viso regiono rinkose.

Ministerija tuomet skelbė, kad palydovinė ryšio plėtra Lietuvai leistų ne tik pasivyti, bet ir gerokai greičiau įgyvendinti ES tikslą, kad iki 2025 metų visiems gyventojams būtų suteikta galimybė naudotis ne mažesnės kaip 100 mbps spartos internetu.

Palydovinis plačiajuostis ryšys, kurį teikia „Starlink“ technologija, ypač vertingas regionuose, kur nepakanka antžeminės infrastruktūros.

Šiuo metu Žemės orbitoje yra daugiau kaip 1,1 tūkst. „Starlink“ palydovų. Planuojama, kad kosminio interneto ryšio tinklas ilgainiui padidės iki 12 tūkst. palydovų.

„SpaceX“ yra viena didžiausių privačių inovacijų kūrėjų pasaulyje. Gegužę bendrovės kuriamo erdvėlaivio „Starship“ prototipas buvo pirmąkart sėkmingai nutupdytas bazėje Teksase, po nesėkmingų trijų ankstesnių bandymų.

Naudinga ir gyventojams 

Kompanijos „SpaceX“ žingsnis į Lietuvą su palydovinio interneto technologija „Starlink“ kol kas nėra didelis, tačiau jis bus naudingas tiek gyventojams, tiek verslui, sako vienas „SpaceX“ pritraukimo iniciatorių, verslininkas Vladas Lašas.

„Kol kas žingsnis nėra didelis investicijų prasme, bet jis atveria geras galimybes ateičiai. Žemės stočių jiems irgi reikia, nežinau, ar mūsų teritorija bus jiems įdomi ir reikalinga“, – BNS sakė V. Lašas.

Anot jo, kol kas konkretūs „SpaceX“ investicijų planai Lietuvoje nėra aiškūs, tačiau „Starlink“ interneto atsiradimas bus naudingas gyventojams ir startuoliams.

„Šiandien, kai mes visi mėgstame dirbti nuotoliniu būdu, iš miško, ežero, sodybos, labai svarbu, kad turėtume dar vieną patikimą ryšį. Kiekvienam iš mūsų asmeniškai, kartu ir verslo konkurencingumui ir verslo saugumui“, – teigė V. Lašas.

„Būdami vieni iš pirmųjų, turinčių „Starlink“ ryšį, mes galime kurti technologijas, naudodamiesi šia platforma. Tai yra didelis dalykas. Manau, kad mažai šaliai tai labai gera galimybė šioje srityje lyderiauti“, – pabrėžė verslininkas.

Politinis palaikymas 

Buvęs užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas sako manantis, kad „SpaceX“ sprendimas ateiti į Lietuvą gali būti susijęs su valstybės reguliavimo aplinka ir politiniu palaikymu.

Anot jo, inovatyvios kompanijos iš valstybių, kuriose investuoja, nori palankaus požiūrio ir mažai biurokratinių kliūčių.

„Iš esmės tikrai Lietuva jau ne pirmą kartą ta strategija naudojasi, stengiasi labai lanksčiai inovatyvioms kompanijoms tam tikrus sprendimus testuotis, ir tai gali būti vienu iš esminių mūsų privalumų“, – BNS sakė M. Katinas.

Tačiau tuo pat metu jis atkreipė dėmesį, kad nežinant konkrečių „SpaceX“ planų, sunku kalbėti apie tai, kokio dydžio ir masto tai yra sprendimas.

„Bent „Investuok Lietuvoje“ traktuodavome, kad jei kompanija neeksportuoja savo paslaugų, tai yra kiek kitokio tipo investicija, ne tas pats, kas ateiti, samdyti daug žmonių, kurti sprendimus, aptarnauti rinkas“, – sakė M. Katinas.

Laiku pakvietė 

Anot ministro Mariaus Skuodžio, bendrovė į Lietuvą buvo pakviesta per susitikimą vasarį, su ja susisiekti padėjo šalies verslo bendruomenė.

„Susitikę pakvietėme „SpaceX“ kuo greičiau atvykti į Lietuvą. Džiaugiuosi, kad pataikėme į kompanijos plėtros strategiją. Jie rinkosi, į kurią lokaciją keliauti ir plėstis. Tie sprendimai per keletą mėnesių realizavosi į tai, ką turime šiandien, įsteigtą kompaniją“, – feisbuke transliuotame komentare sakė M. Skuodis.

Anot jo, „SpaceX“ palydovinio interneto paslaugos „Starlink“ pritraukimas į Lietuvą prisideda prie inovatyvių paslaugų plėtros, ateityje iš „SpaceX“ Lietuvoje „galime tikėtis kažko daugiau“.

„Kalbame apie kompanijos atidarymą, natūralu – kuo daugiau Amerikos kompanijų Lietuvoje, tuo mums visiems geriau“, – teigė jis.

„Antras dalykas, ar galime tikėtis kažko daugiau? Taip, galime, bet tuos sprendimus priims kompanija, ir tai priklausys nuo mūsų aktyvumo ir to, ką galime pasiūlyti“, – tvirtino M. Skuodis.

Anot jo, tikimasi, kad „Starlink“ Lietuvoje atsiras kuo greičiau, tačiau ministras pabrėžė, kad palydovinis ryšys tikrai nepakeis 4G ir 5G mobiliojo ryšio, nes „Starlink“ yra labiau į atokias vietoves orientuota technologija.

„Faktas, kad technologijos greitai vystosi ir galbūt mes turėsime visiškai kitokias paslaugas iš „Starlinko“, apie kurias dar šiandien nekalbame“, – sakė ministerijos vadovas.

„Jeigu ta kompanija bus orientuota tik į labai mažą spektrą, galbūt tai nėra tokio dydžio ir mastelio sprendimas, kaip interpretuojame“, – pabrėžė jis.

 

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.