G. Nausėda pasirašė patikslintą valstybės biudžetą – pažėrė kritikos valdantiesiems

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo patikslintą 2021 metų valstybės biudžetą.

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo patikslintą 2021 metų valstybės biudžetą.<br>T.Bauro nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo patikslintą 2021 metų valstybės biudžetą.<br>T.Bauro nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo patikslintą 2021 metų valstybės biudžetą.<br>T.Bauro nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė Seimo patikslintą 2021 metų valstybės biudžetą.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 30, 2021, 10:14 AM, atnaujinta Jun 30, 2021, 10:49 AM

Pasirašydamas biudžeto pakeitimus G.Nausėda pažymėjo, kad atnaujintas biudžetas didina šalies saugumą, tačiau Seimo valdančioji koalicija nepasinaudojo proga pristabdyti pandemijos metu augančios pajamų nelygybės tarp dirbančių Lietuvos žmonių, pranešė Prezidento komunikacijos grupė.

„Biudžeto korekcija dabar yra būtina, nes turime skirti didesnes lėšas sienos su Baltarusija apsaugai stiprinti ir krašto gynybai. Todėl nusprendžiau pasirašyti šį patikslintą biudžetą. Tačiau socialinės neteisybės mažinimo atidėliojimas rudeniui kompromituoja valdančiosios koalicijos įsipareigojimą kurti valstybę, kurioje visi jaustųsi vertinami ir svarbūs“, – pranešime teigė prezidentas.

G. Nausėda siūlė Seimui kartu su patikslintu biudžetu neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 50 eurų iki 450 eurų, taip siekiant padidinti mažiausiai uždirbančių asmenų pajamas, tačiau parlamentinis Biudžeto ir finansų komitetas šio klausimo nusprendė imtis tik rudenį.

Pasak G.Nausėdos, pozityvu tai, kad pakeistame valstybės biudžete suplanuotas viešųjų finansų deficitas sudaro 6,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) – mažiau, palyginti su gegužės mėnesį pateiktu pirminiu patikslinto biudžeto projektu (8,4 proc.), ir mažiau, nei tvirtinant biudžetą praėjusių metų pabaigoje (7 proc.).

Prezidentas vertina teigiamai, kad į pakeistą biudžetą įtrauktos pirmosios Europos Vadovų Taryboje suderėtos ES Gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo investicijos – 149 mln. eurų, kuriomis bus pradėta Lietuvos žalioji ir skaitmeninė transformacija link aukštesnės pridėtinės vertės ekonomikos.

Tačiau G.Nausėda kritikuoja tai, kad patikslintame biudžete pandemijos suvaldymui Vyriausybės rezervas padidintas daugiau nei du kartus ir sudaro 927 mln. eurų.

„Pandemijos grėsmė atslūgo, bet neišnyko, dėl to kova su virusu tęsis ir antrąjį šių metų pusmetį. Vis dėlto tokio masto lėšų planavimas Vyriausybės rezerve, bet ne ministerijų asignavimuose neatitinka gerosios biudžeto valdysenos praktikos, nes jau turime pakankamai duomenų apie epidemiologinę situaciją ir ekonominę padėtį valstybėje“, – pabrėžė prezidentas.

„Žemesniais teisės aktais skirstydama beveik 1 mlrd. eurų Vyriausybė privalės už kiekvieną jų atsiskaityti mokesčių mokėtojams“, – pridūrė jis.

G.Nausėdos vertinimu, pozityvu tai, kad valstybės biudžete papildomos lėšos skirtos universalioms vienišo žmogaus išmokoms mokėti, neįgaliųjų įdarbinimo priemonėms.

Patikslinus šių metų biudžetą, jo pajamos sieks 12,437 mlrd. eurų (įskaitant 2,777 mlrd. eurų Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų), išlaidos – 16,615 mlrd. eurų (3,180 mlrd. eurų). Biudžeto deficitas sieks 4,177 mlrd. eurų.

Biudžete numatyti papildomi 20,7 mln. eurų gynybai, dar 15,9 mln. eurų skirti pasienio apsaugai, išaugus nelegaliai migracijai iš Baltarusijos.

Vyriausybė biudžeto deficitui finansuoti ir kitoms reikmėms šiemet ketina pasiskolinti 5,7 mlrd. eurų – apie 0,4 mlrd. eurų daugiau nei buvo planuojama gruodį.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.