Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui

Rusijos teismas penktadienį skyrė amerikiečiui investuotojui Michaelui Calvey ir prancūzų bankininkui Philippe'ui Delpaliui lygtines laisvės atėmimo bausmes, pripažinęs juos kaltais dėl lėšų grobstymo didelio dėmesio sulaukusioje byloje, sukėlusioje nerimą šalies verslo bendruomenei.

Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>„Scanpix“ nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>„Scanpix“ nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>M.Patašiaus nuotr.
Rusija skyrė lygtines bausmes amerikiečiui investuotojui ir prancūzų bankininkui.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Aug 7, 2021, 1:31 PM

Nors jiems neteks ilgiau būti kalėjime, M.Calvey ir Ph.Delpalis pasmerkė „piktinamą“ ir „sukrečiantį“ nuosprendį, padėjusį tašką verslo ginče, kuris labiau pakenkė investiciniam klimatui Rusijoje ir paskatino užsienio kapitalo traukimąsi.

M.Calvey, invesiticinio fondo „Baring Vostok“ įkūrėjas, beveik dvejus metus praleido areštinėje ir namų arešte. Teismas jam skyrė pusšeštų metų laisvės atėmimo lygtinai už nusikaltimą, kurio verslininkas teigia neįvykdęs.

M.Delpalis, šešis mėnesius praleidęs areštinėje, kol buvo perkeltas į namų areštą, gavo puspenktų metų bausmę, sakė naujienų agentūros AFP reporteris, stebėjęs teismo posėdį Maskvoje.

Jis taip pat tvirtino niekuo nenusikaltęs.

Šioje byloje apkaltintiems penkiems Rusijos piliečiams, taip pat neigiantiems savo kaltę, buvo skirtos nuo pusketvirtų iki penkerių metų lygtinės laisvės atėmimo bausmės.

„Teismas priėjo išvadą, kad kaltinamieji gali pasitaisyti nebūdami izoliuoti nuo visuomenės“, – sakė Meščiansko rajono teismo teisėja Ana Sokova, nuosprendį skaičiusi ketvirtadienį ir penktadienį – iš viso 15 valandų.

Visiems septyniems skirtas penkerių metų bandomasis laikotarpis.

Ketvirtadienį teismas paskelbė nutartį, kurioje sakoma, kad M. Calvey subūrė nusikalstamą grupę, kurios tikslas buvo „lėšų grobstymas itin stambiu mastu“.

53 metų M.Calvey ir 48 metų Ph.Delpalis buvo suimti 2019 metų vasarį su dar keliais partneriais ir apkaltinti pasisavinę 2,5 mlrd. rublių (28,8 mln. eurų) iš Rusijos banko „Vostočnyj“.

M.Calvey iš namų arešto buvo paleistas pernai lapkritį.

„Tiesiog piktinama“

Tiek M.Calvey, tiek Ph.Delpalis pasmerkė teismo sprendimą.

„Laikau šią nutartį nevykusia ir itin nesąžininga“, – žurnalistams sakė M.Calvey ir pridūrė, kad sprendimas nuteisti jį už lėšų grobstymą yra „giliai įžeidžiamas“.

„Palyginus su dauguma bylų, gauti lygtinę bausmę jau yra beveik pergalė. Kita vertus, tiesiog piktinama būti nuteistam už nusikaltimą, kurio niekada nebuvo“, – verslininkas sakė anglų kalba.

Amerikietis pridūrė planuojantis pasitarti su savo teisininkais ir ateinančią savaitę nuspręsti dėl tolesnių žingsnių.

Ph.Delpalis savo ruožtu sakė teiksiantis apeliaciją.

„Jeigu tai – teisingumas, aš jo nesuprantu. Esu sukrėstas“, – žurnalistams kalbėjo prancūzas. Jis pridūrė, kad šis nuosprendis yra „liūdna“ žinia visiems verslininkams Rusijoje.

Ph.Delpalis skundėsi, kad teisėja atmetė visus gynybos argumentus ir palaikė prokurorus.

„Teismas nenorėjo arba negalėjo suprasti, kad šioje byloje nėra jokių nukentėjusiųjų arba žalos ir kad niekas negavo naudos iš potencialaus lėšų grobstymo“, – pridūrė jis.

Byla prieš M.Calvey, dirbusį Rusijoje ilgiau kaip du dešimtmečius, sukrėtė verslo bendruomenę ir paskatino užsienio kapitalą trauktis iš šios šalies.

„Baring Vostok“ buvo investavusi į kai kurias stambias Rusijos įmones, įskaitant IT milžinę „Yandex“ ir pirmaujantį elektroninės prekybos tinklą „Ozon“.

„Baring Vostok“ anksčiau buvo stambus banko „Vostočnyj“ akcininkas. Kaltinamieji tvirtina, kad byla buvo sufabrikuota smulkiesiems akcininkams siekiant visiškai perimti banko kontrolę.

Penktadienį paskelbtame „Baring Vostok“ pranešime rašoma: „Mūsų kolegos nekalti.“

„Bankas „Vostočnyj“ buvo visų transakcijų vienintelis naudos gavėjas, kaip liudija prie bylos pridėti finansiniai dokumentai ir visų liudininkų parodymai“, – pridūrė fondas.

Įtakingi Rusijos verslo bendruomenės atstovai viešai išreiškė palaikymą M.Calvey ir Ph.Delpaliui, tvirtindami, kad ši byla yra komercinis ginčas ir neturėtų būti nagrinėjama baudžiamųjų bylų teismo.

Prancūzijos ir Rusijos prekybos ir pramonės rūmų pirmininkas Emmanuelis Quidet penktadienį sakė, kad jam teismo nuosprendis atrodo „itin sukrečiamas“ ir kad tai gali pakenkti Rusijos įvaizdžiui.

Rusijoje verslininkų areštai ir jiems keliamos baudžiamosios bylos vietos valdžios arba konkurentų iniciatyva yra įprastas dalykas, bet veiksmų prieš užsienio investuotojus imamasi retai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.