Mato spragų sprendime leisti dirbti sergantiems besimptome COVID-19 forma: kai kas teisiškai neįmanoma

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sureagavo į sveikatos apsaugos ministro penktadienį pasirašytą įstatymą, kuriuo numatoma, kad gyvybiškai svarbių sričių darbuotojai galės dirbti kontaktinį darbą net ir sirgdami besimptome COVID-19 forma ar po buvusio kontakto su sergančiaisiais. Anot I.Ruginienės, toks sprendimas pandemijos valdymui tik kenkia.

Anot I.Ruginienės, toks sprendimas pandemijos valdymui tik kenkia.<br>V.Balkūno nuotr.
Anot I.Ruginienės, toks sprendimas pandemijos valdymui tik kenkia.<br>V.Balkūno nuotr.
Anot I.Ruginienės, toks sprendimas pandemijos valdymui tik kenkia.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Anot I.Ruginienės, toks sprendimas pandemijos valdymui tik kenkia.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
A.Dulkys.<br>V.Skaraičio nuotr.
A.Dulkys.<br>V.Skaraičio nuotr.
I.Ruginienė.<br>V.Skaraičio nuotr.
I.Ruginienė.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Jan 22, 2022, 5:53 PM

„Darbuotojai, kontaktavę su žmonėmis, kuriems diagnozuota COVID-19, ar patys gavę teigiamą atsakymą dėl šios ligos, net ir esant besimptomei formai, saugodami savo ir aplinkinių sveikatą privalo izoliuotis, todėl gauna nedarbingumo pažymėjimą. Jau nekalbant apie tai, kad besimptomė forma bet kada gali virsti į vidutinę ar sunkią būklę.

Nedarbingumo pažymėjimą turintys darbuotojai negali eiti į darbą, jiems tai tiesiog draudžiama.

Dabar iš SAM komunikacijos susidaro toks vaizdas, kad darbdavys galės „atšaukti“ darbuotoją iš nedarbingumo, pavyzdžiui, iš atostogų. Čia reiktų suprasti, kad darbdavys galės priversti jus dirbti, nors ir turite nedarbingumo pažymėjimą?“ – feisbuke rašė I.Ruginienė, paminėdama, kad teisiškai darbdavys negali nutraukti nedarbingumo pažymėjimo ir iškviesti darbuotojo į darbą.

„Viskas turėtų atrodyti taip: darbdavys gali tartis su jumis dėl tam tikrų funkcijų atlikimo jūsų nedarbingumo laikotarpiu, ir tik jeigu jūs sutiksite ir dėl to neprieštaraus jūsų gydytojas, nedarbingumas bus nutrauktas“, – paaiškino I.Ruginienė.

Vis dėlto, jos nuomone, toks A.Dulkio sprendimas neturi nieko bendra su pandemijos valdymu ir net tam kenkia, nes taip gali būti sukeltas pavojus užsikrėsti sveikiems darbuotojams.

„Atrodo, kad dar vakar darbuotojai buvo kalami prie kryžiaus už neatsakingumą, buvo bandoma visus įtikinti, jog būtina apsaugoti jautriausias profesijas įteisinant privalomą skiepijimą... O šiandien jau kalbame apie tai, jog tam tikrais momentais galima ir nesilaikyti elementarių taisyklių“, – rašė ji.

I.Ruginienė „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ paminėjo, kad sergantys besimtome forma neturėtų dirbti kartu su sveikais darbuotojais. Tokiu atveju reikėtų formuoti atskiras komandas – iš sveikų ir sergančių kolegų.

Arūno Dulkio pasirašytu įsakymu nustatoma, kad nauja tvarka galios gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdantiems darbuotojams, kurie privalo dirbti nepertraukiamai fiziniu būdu, „jei dėl didelio gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių darbuotojų, sergančių COVID-19 liga skaičiaus neįmanoma užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų vykdymo“.

Šis įsakymas įsigalioja nuo pirmadienio.

Izoliacija nebus privaloma konkrečioms nustatytoms įmonėms ar organizacijoms energetikos, finansų, kelių ir susisiekimo, socialinės apsaugos, vidaus reikalų sistemos ir viešojo saugumo, krašto bei sveikatos apsaugos srityse, taip pat kai kurių kitų kritines funkcijas atliekančių įmonių ar įstaigų darbuotojams ar Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų atstovams.

Taip pat gyvybiškai svarbias funkcijas atliekantys darbuotojai darbe privalo dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 ar KN95 lygio respiratorius, jei jie neturi kontakto su trečiaisiais asmenimis, o bendrauja tik su kolegomis, respiratoriai yra tik rekomenduojami.

Minėtos išimtys bus taikomos daugiau nei 60-čiai įvairių subjektų energetikos, susisiekimo srityse, taip pat kai kuriems vidaus reikalų ir krašto apsaugos sistemų darbuotojams.

Sveikatos apsaugos srityje išimtys bus taikomos didžiajai daliai medikų – greitosios pagalbos, skubios pagalbos, COVID-19 skyrių, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiantys darbuotojai ir kt. Prie jų priskirti ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, laboratorijų ir kai kurie kiti darbuotojai.

Sprendimą dėl sergančiųjų darbo turės priimti darbdavys, kai susidarys toks darbuotojų trūkumas, jog nebegalęs būti užtikrinamos gyvybiškai svarbios funkcijos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.