Stebisi, kad SWIFT sistemai skiriama keistai daug dėmesio – Kremlius turi alternatyvą

Rusijos atjungimas nuo tarptautinių tarpbankinių pavedimų sistemos SWIFT būtų efektyvus kirtis Vladimiro Putino režimui trumpuoju laikotarpiu, o ES ir JAV pasirinktos sankcijos yra judėjimas ilgalaikį rezultatą duodančia kryptimi, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jo nuomone, siekiant sustabdyti Rusijos agresiją, Vakarai turėjo imtis gerokai platesnės apimties priemonių, o SWIFT tiesiog yra būtinas įrankis Kremliui norint išlikti tarptautinių mokėjimų ir finansų sistemos dalyviu.

Ekonomistas įsitikinęs, kad JAV ir ES pasirinktos priemonės „kerta giliau“ nei SWIFT apribojimas, kuris yra itin efektyvus trumpalaikėje perspektyvoje.<br>photochur/pixabay.com nuotr.
Ekonomistas įsitikinęs, kad JAV ir ES pasirinktos priemonės „kerta giliau“ nei SWIFT apribojimas, kuris yra itin efektyvus trumpalaikėje perspektyvoje.<br>photochur/pixabay.com nuotr.
N.Mačiulis.<br>D.Umbraso nuotr.
N.Mačiulis.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Feb 25, 2022, 5:41 PM, atnaujinta Feb 25, 2022, 5:51 PM

„Tai tarpbankinės komunikacijos sistema, per kurią ir vyksta visi tarptautiniai mokėjimai. Pateikiami nurodymai pervesti ir priimti pinigus. Bet kurios valstybės išbraukimas iš tos sistemos labai apsunkina jos galimybes pirkti prekes tarptautinėje rinkoje, susimokėti už jas, parduoti savo gaminamas prekes ir gauti už jas pavedimus iš tarptautinių pirkėjų“, – naujienų agentūrai „Elta“ sakė N.Mačiulis.

Vis tik ekonomistas atkreipia dėmesį, kad Kremlius jau yra pasirengęs alternatyvą, kuri irgi leidžia naudotis tarpbankiniais pavedimais net ir esant atjungtam nuo SWIFT, todėl toks Vakarų sprendimas pirmiausiai nulemtų staigų trumpalaikį šoką Rusijos ekonomikai, o ne tiek ilgalaikius padarinius.

„Rusija tam scenarijui jau ruošiasi nuo 2014 metų, nuo Krymo aneksijos ji yra susikūrusi savo tarpbankinės komunikacijos sistemą, vadinamą SPFS, kurioje, aišku, dalyvauja daug mažiau bankų ir negali iš bet kurios valstybės, bet kurio banko gauti mokėjimą. Bet tą alternatyvą Rusija turi.

Turbūt išbraukimas iš SWIFT sistemos būtų skausmingas trumpuoju laikotarpiu. Iš pradžių tai būtų didelis šokas. Pirmą savaitę ar mėnesį visoms Rusijos įmonėms, visiems gyventojams būtų sunku atsiskaityti už pirkinius ne jos šalyje“, – sakė ekonomistas.

„Arba, aišku, naudotųsi ir Kinijos sistema, vadinamąja CIPS, kuri irgi leidžia atlikti tarptautinius mokėjimus. Čia nereikėtų galvoti, kad SWIFT yra toks instrumentas, kuris visiškai paralyžiuoja Rusiją“, – pridūrė jis.

Sprendimas turi būti bendras Vakarams

Tačiau ekspertas pažymi, kad pavienėms valstybėms priimti sprendimą dėl Kremliaus atjungimo nuo šios tarptautinių mokėjimų sistemos neįmanoma, kadangi SWIFT vadovybėje yra daugelio didžiųjų šalių atstovai, todėl šios idėjos realizavimui reikėtų vieningo Vakarų sutarimo.

Ekonomisto teigimu, JAV ir ES sankcijų paketuose įtrauktos kitos priemonės, kurios taip pat daro reikšmingą įtaką Rusijos ekonomikai, tačiau nepareikalaus didelių kaštų iš pačių Vakarų.

„Vakarų valstybės pasirinko kelią, kur nubaudžia Rusiją mažai pakenkdamos sau arba visiškai nepakenkdamos sau. Konkrečios sankcijos valstybiniams bankams ar konkrečių technologijų eksporto uždraudimas kenkia Rusijai, bet dėl to mažai nukenčia Vakarų valstybės. Dėl išbraukimo iš SWIFT sistemos nukentėtų ir Vakarų valstybės. Tokios, kurios labai priklausomos nuo rusiškų gamtinių dujų, tai Vokietija, Italija. Joms trumpuoju laikotarpiu tai būtų galimai skausminga“, – aiškino jis.

Pasirinktos priemonės, kurios mažins Rusijos augimo potencialą

Ekonomistas įsitikinęs, kad JAV ir ES pasirinktos priemonės „kerta giliau“ nei SWIFT apribojimas, kuris yra itin efektyvus trumpalaikėje perspektyvoje. Todėl, N.Mačiulio nuomone, būtent galimam Rusijos atjungimui nuo šios sistemos apskritai skiriama „keistai daug“ dėmesio.

„Dėl ko JAV ir ES valstybės pasirinko kitas priemones, tiesiogines sankcijas, nes jos neapima visų Rusijos gyventojų, įmonių, bankų, bet gali labai kryptingai pakirsti kažkuriuos bankus, kurie finansuoja Rusijos pramonę. Jos ne tokio plataus masto, bet kryptingai ir giliai nukreiptos į ten, kur labiausiai skauda“, – tikino jis.

„Kita efektyvi priemonė yra draudimas eksportuoti technologijas į Rusiją. Pasirinktos, atrodytų, ne tokios stambios priemonės, kaip kad uždraudimas dalyvauti SWIFT sistemoje, bet galimai netgi labiau efektyvios ilgesniu laikotarpiu. Nes išbraukimas iš SWIFT sistemos turėtų neigiamų pasekmių trumpuoju laikotarpiu, bet ilguoju laikotarpiu Rusija prisitaikytų. O tuo tarpu sankcijos konkretiems valstybiniams bankams, jų atkirtimas nuo tarptautinių finansų tikrai apsunkina ilgalaikį Rusijos augimo potencialą“, – mano „Swedbank“ ekonomistas.

Ekspertas pabrėžia, kad, jo asmeniniu vertinimu, tokios Vakarų šalių priemonės, kaip vizų išdavimo apribojimas Rusijos piliečiams, būtų vienas iš veiksmų, kuris leistų pasiekti reikšmingą rezultatą stabdant Kremliaus agresiją, kadangi tuomet šios šalies gyventojai, jiems apribojus turizmo, studijų ES ar JAV galimybes, imtų suvokti valdžios vykdomo karo pasekmes.

„Tuomet, kai visa Rusijos visuomenė pradės suprasti, kad Kremliaus režimo kariniai veiksmai jiems turi greitą tiesioginę neigiamą įtaką, tai galbūt ir Kremliui bus sunkiau vykdyti tokią karinę politiką. Aš manau, kad sankcijos tikrai turėjo būti didesnės, greitesnės, gilesnės ir Vakarai galėjo sukąsti dantis ir patirti kai kuriuos nuostolius, kad užkirstų kelią tolesnėms karinėms invazijoms ir agresijai“, – tvirtino N.Mačiulis.

Sankcijų sąrašuose Rusijos atjungimo nuo SWIFT kol kas nėra

Naujienų agentūra ELTA primena, kad ES lyderiai ketvirtadienį vykusiame nepaprastajame viršūnių susitikime susitarė dėl „didžiulių ir sunkių padarinių“ Rusijai už jos invaziją į Ukrainą, nusitaikydami į pagrindinius jos ekonomikos sektorius.

Sankcijos apima finansų, energetikos ir transporto sektorius, dvejopo naudojimo prekes, taip pat eksporto kontrolę ir eksporto finansavimą, vizų politiką, papildomų Rusijos asmenų įtraukimą į sąrašą ir naujus tokio įtraukimo kriterijus.

Sankcijos įsigalios, kai bus parengti ir oficialiai valstybių narių patvirtinti teisiniai dokumentai bus paskelbti oficialiame ES leidinyje. Tikimasi, kad tai įvyks jau penktadienį.

Tačiau naujajame sankcijų pakete nėra įtraukta priemonė atriboti Rusiją nuo tarptautinės tarpbankinių mokėjimų sistemos SWIFT.

Rusijos atkirtimą nuo šių tarptautinių mokėjimų sistemos, kaip vis dar galimą pasirinkimą, įvadino ir JAV prezidentas Joe Bidenas.

„Tokia galimybė visuomet yra, tačiau šiuo metu tai nėra ta pozicija, kurios nori laikytis Europa“, – sakė jis.

JAV ketvirtadienį Rusijai įvestos griežtos sankcijos apima platų spektrą ir nukreiptos sužlugdyti jos finansų ir technologijų sektorius, taip pat nubausti šalies elitą. Naujos sankcijos nukreiptos į du didžiausius Rusijos bankus, kurie bus atkirsti nuo sandorių JAV doleriais, o valstybinė energetikos milžinė „Gazprom“ ir kitos didžiosios bendrovės negalės pritraukti finansavimo Vakarų rinkose.

Be to, sąjungininkės įvedė aukštųjų technologijų prekių eksporto kontrolę, žlugdysiančią Rusijos gynybos ir kosmoso sektorių, Vašingtonas taip pat įtraukė daugiau pavardžių į Rusijos oligarchų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.