M. Statulevičius: sparčiai artėjame prie ribos, kai būstas taps nebeįperkamas

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai sako, kad NT pasiūla rekordiškai sumenko ne dėl karo Ukrainoje sukeltų įtampų, o dėl šalyje esamos biurokratijos.

NT ekspertai sako, kad NT pasiūla rekordiškai sumenko ne dėl karo Ukrainoje sukeltų įtampų, o dėl šalyje esamos biurokratijos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
NT ekspertai sako, kad NT pasiūla rekordiškai sumenko ne dėl karo Ukrainoje sukeltų įtampų, o dėl šalyje esamos biurokratijos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
NT ekspertai sako, kad NT pasiūla rekordiškai sumenko ne dėl karo Ukrainoje sukeltų įtampų, o dėl šalyje esamos biurokratijos.<br>D.Umbraso nuotr.
NT ekspertai sako, kad NT pasiūla rekordiškai sumenko ne dėl karo Ukrainoje sukeltų įtampų, o dėl šalyje esamos biurokratijos.<br>D.Umbraso nuotr.
M.Statulevičius.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
M.Statulevičius.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 6, 2022, 1:13 PM

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių apklausos rezultatai rodo, kad yra matomas ryškus pokytis pirkėjų elgsenoje. Net 87 proc. klientams tapo itin svarbu NT plėtotojo įvaizdis, patirtis ir sklandi finansinė istorija.

„Žmonėms kaip niekada tampa reikšmingi statytojo finansiniai ir vadybiniai pajėgumai įgyvendinant savo įsipareigojimus klientų atžvilgiu: ar NT projektas bus pastatytas, ar sutarties sąlygos bus išpildytos, ar suderėta kaina nesikeis? Kol kas tikrai neteko girdėti, kad didieji rinkos dalyviai stabdytų savo projektus ar keistų sutarčių sąlygas“, – teigia LNTPA vadovas Mindaugas Statulevičius, pridurdamas, kad aukštesnė įtampa rinkoje, tikėtina, taps itin pavojinga mažesnių finansinių pajėgumų ir trumpesnę veiklos patirtį turintiems NT plėtotojams.

Paklausti apie planuojamas investicijas, beveik 90 proc. respondentų teigia, kad investicijų apimčių mažinti neketina. Didžioji dalis NT plėtotojų netgi įžvelgia palankias galimybes susiklosčiusios geopolitinės situacijos kontekste – nuo karo ir nuo rėžimo bėgantys ukrainiečiai ir baltarusiai turi didelį potencialą tapti aktyviais NT rinkos dalyviais.

„Žinoma, dalis pasibaigus karui grįš į savo šalis, dalis keliaus tolyn į vakarus, tačiau dalis tikrai liks Lietuvoje, kursis mūsų šalyje ir taps NT turto pirkėjais, todėl būsto poreikis tik augs“, – įžvalgomis dalinasi M.Statulevičius.

Didžioji dauguma – net 75 proc. – LNTPA narių klientų įsitikinę, kad NT kainos augs. Taip pat potencialūs pirkėjai pradėjo kur kas atidžiau vertinti savo finansines galimybes. Trečdalis vis dažniau užsimena apie alternatyvas įsigyti NT užsienio šalyse.

„Kainų kritimui tiesiog nebelieka jokių pagrįstų argumentų. Be to, kad drastiškai brangsta statybinės medžiagos, taip keldamos statybų savikainą, mes dar turime ir visiškai kiaurą būsto pasiūlos aruodą. Sparčiausiu tempu artėjame prie ribos, kai būstas taps tiesiog nebeįperkamas“, – teigia M.Statulevičius. Pavyzdžiui, metalo gaminiai šių metų vasarį, palyginti su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, pabrangę 40 proc., rodo naujausi Statistikos departamento duomenys.

Kalbėdami apie skurdžiausius laikus išgyvenančią NT pasiūlą, plėtotojai teigia, kad statybas labiau nei įtempta geopolitinė situacija dėl Ukrainos ar trūkinėjančios medžiagų tiekimo grandinės stabdo ne kas kitas, o niekaip nepažabojama biurokratija valstybinėse įstaigose ir teisinė priimtų Žemės įstatymo pataisų netvarka.

„Būtent čia yra vienas didžiausių stabdžių siekiant lopyti pasiūlos skyles. Įstatymą, kuris numato papildomą rinkliavą už galimybę statyti valstybinėje žemėje, priėmė, tuo tarpu poįstatyminių teisės aktų, būtinų įstatymo veikimui, verslas buvo priverstas laukti beveik du mėnesius. Tai reiškia du sąstingio mėnesius statybos leidimų išdavime. Nauja NT pasiūla pasislenka dar tolyn“, – apie situaciją kalba M.Statulevičius.

NT plėtotojai nurodė, kad prasidėjus karui 38 proc. klientų tęsė būsto įsigijimą, 62 proc. pristabdė pirkimo procesą, bet pasirašytų preliminarių sutarčių nenutraukė.

„Sumažėjęs domėjimasis NT ir klientų atsargumas, kurį stebime nuo karo pradžios, yra visiškai logiškas ir pagrįstas. Visi puikiai suprantame, kad tvyrantis visuotinis neapibrėžtumas lemia kur kas nuosaikesnes nuotaikas priimant svarbius sprendimus šiandien“, – teigė ekspertas.

Vertindami labiausiai tikėtiną NT rinkos plėtros scenarijų besitęsiančio karo kontekste, dauguma plėtotojų mano, kad beveik visi pradėti NT projektai bus įgyvendinti, statybinių medžiagų kainos ir tiekimas turėtų stabilizuotis, o darbo jėgos, bent jau ilguoju laikotarpiu, neturėtų trūkti.

Nepaisant stabilumo perspektyvų, vienais didžiausių NT rinkos laukiančių iššūkių apklausos dalyviai įvardino medžiagų tiekimo grandines, kurios ir taip nebuvo atsistačiusios po pandemijos, augančią statybų savikainą ir didėjančią infliaciją.

„Rinkai reikės laiko prisitaikyti, kol bus rastos alternatyvos ir atnaujintas stabilus tiekimas. Stebime statybų savikainos augimą ir, panašu, kad jis tęsis.

Toliau augančios energinių resursų, žaliavų kainos bei didėjanti infliacija, labai tikėtina, lems ir NT kainų kilimą. Kokia bus kainų didėjimo tendencija, priklausys nuo rinkos aktyvumo ir įperkamumo rodiklių“, – kalba M.Statulevičius.

Anot jo, istoriškai sumenkusi būsto pasiūla, tačiau itin sparčiai auganti paklausa daro didžiulį spaudimą ir taip įkaitusiai nuomos rinkai, kurioje kainų kilimo stabtelėjimas artimiausioje ateityje yra mažai tikėtinas.

Prognozuojant bendras NT rinkos plėtros perspektyvas, tampa jau dabar akivaizdu, kad statybose bus naudojamos brangesnės, bet tuo pačiu ir kokybiškesnės medžiagos. Dėl augančių gyventojų srautų į didmiesčius, būsto paieškos ir įsigijimas taps dar intensyvesni, o NT rinka sulauks daugiau apgalvotų ir išlauktų sprendimų tiek iš pirkėjų, tiek iš pačių plėtotojų pusės.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.