Susisiekimo ministerija prašė bankų išskirtiniais atvejais padaryti išimčių ir leisti atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą

Susisiekimo ministerija komercinių bankų yra paprašiusi taikyti verslo sprendimu priimamą išimtį už mokėjimus, skirtus tranzitu per Lietuvą į Kaliningradą keliaujančioms rusiškoms prekėms.

„Savaime suprantama, atsiskaitymo klausimą pirmiausiai turi spręsti geležinkelių klientai“, – pabrėžia Susisiekimo ministerija.<br>AP/Scanpix nuotr.
„Savaime suprantama, atsiskaitymo klausimą pirmiausiai turi spręsti geležinkelių klientai“, – pabrėžia Susisiekimo ministerija.<br>AP/Scanpix nuotr.
„Savaime suprantama, atsiskaitymo klausimą pirmiausiai turi spręsti geležinkelių klientai“, – pabrėžia Susisiekimo ministerija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
„Savaime suprantama, atsiskaitymo klausimą pirmiausiai turi spręsti geležinkelių klientai“, – pabrėžia Susisiekimo ministerija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 16, 2022, 2:45 PM

„Susisiekimo ministerija yra paprašiusi komercinių bankų įvertinti aplinkybes ir išskirtinais atvejais sudaryti galimybes vykdyti atsiskaitymus, susijusius su Kaliningrado tranzitu“, – rašoma Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyriaus atsakyme Eltai.

Taip pat, akcentuojama, kad Lietuvoje veikiantys bankai, Lietuvos bankų asociacija ir atsakingos institucijos nuolat konsultuojasi dėl konkrečių atvejų ir su jais susijusių aplinkybių, tačiau kartu dar kartą pakartojama, kad galutinis sprendimas dėl mokėjimų vykdymo priklauso ne nuo valdžios institucijų.

„Savaime suprantama, atsiskaitymo klausimą pirmiausiai turi spręsti geležinkelių klientai“, – pabrėžia Susisiekimo ministerija.

Komerciniams bankams teisinis institucijų patvirtinimas nėra būtinas

ELTA praėjusią savaitę skelbė, kad Komerciniai bankai, prieš priimdami sprendimą vykdyti mokėjimus už tranzitu į Kaliningradą keliaujančias rusiškas prekes, pirmiausiai nori sulaukti atitinkamų šalies institucijų patvirtinimo, jog tokios transakcijos būtų laikomos valstybės poreikių tenkinimu. Vis tik tokio institucijų patvirtinimo reikalavimas nėra numatytas įstatymuose, o daugiau susijęs su verslo noru įsitikinti, kad jiems apsisprendus vykdyti itin rizikingus mokėjimus, valstybė prisiimtų dalį atsakomybės, patvirtino Lietuvos bankų asociacija (LBA).

Formali FNTT išimtis Kaliningrado tranzitui nėra būtina

Formali Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) patvirtinama išimtis būtų reikalinga tais atvejais, kai atsiskaitoma už prekes, kurios yra įtrauktos į sankcijų sąrašus, arba mokėjimas susijęs su sankcijų sąrašuose esančiais fiziniais ar juridiniais asmenimis. Tokiu atveju, pagal Europos Sąjungos ar Lietuvos teisės aktus, atsiskaitymai galėtų įvykti tik tuomet, kai FNTT kiekvienu individualiu atveju suteiktų leidimą.

Tačiau pagal liepos 13 d. pateiktas Europos Komisijos (EK) gaires tranzitu per Lietuvą į Rusijos Federacijos teritoriją keliaujančios sankcijų sąraše esančios prekės yra ribojamos, tačiau leidžiamos pagal numatytas taisykles. Todėl atsiskaitymams už šias prekes formali FNTT išimtis nėra reikalinga.

Bankai vengia mokėjimų iš Rusijos: išimtį taikytų tik gavę institucijų patvirtinimą

Vis dėlto šalyje veikiantys komerciniai bankai yra priėmę verslo sprendimą apskritai atsisakyti ir riboti atsiskaitymus iš Rusijos ir Baltarusijos, bet kartu yra paliktos galimybės transakcijas leisti humanitarinėms ir valstybės reikmėms. Sprendimą, ar atitinkama finansinė operacija gali būti laikoma tokio pobūdžio reikme, turėtų priimti pati įmonė. Tačiau bankai siekia vengti rizikingų operacijų ir todėl nori institucijų patvirtinimo, kad rusiškų prekių tranzitas per Lietuvą galėtų būti laikomas šalies interesu, siekiant įgyvendinti EK pateiktas gaires.

Tai, kad norint, jog finansų įstaigos galėtų svarstyti išimties, susijusios konkrečiai su valstybės poreikio tenkinimu, taikymo galimybę, būtina, kad šį poreikį raštiškai patvirtintų atsakinga valstybės institucija, akcentavo ir Lietuvos bankų asociacija. Būtent tokio poreikio patvirtinimas, anot asociacijos, leistų prašyti FNTT patvirtinimo kiekvienu konkrečiu atveju.

Šalyje nėra vienos sankcijų klausimu atsakingos institucijos

Nors pagal šių metų gegužę priimtus įstatymų pakeitimus, šalyje suformuotai Tarptautinių sankcijų koordinavimo komisijai vadovauja URM, už sklandų sankcijų įgyvendinimą susisiekimo srityje Lietuvoje atsakinga Susisiekimo ministerija. Tuo metu tarptautinės prekybos priežiūrą vykdo Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, o už tinkamą ES sankcijų taikymą tiesiogiai atsako ekonominiai subjektai. Sankcijų įgyvendinimo koordinavimą ir priežiūrą vykdo FNTT, pavaldi Vidaus reikalų ministerijai.

Būtent dėl to, kad sankcijų įgyvendinimo klausimu nėra aiškios ir vienos komunikacijos linijos bei koordinavimo struktūros, Vyriausybei viešojoje erdvėje teko nemažai kritikos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.