Dėl Rusijos sukelto karo šlubuojančiam verslui – finansavimo priemonės

Pagal koronaviruso pandemijos suformuotos naujosios realybės dėsnius vos pramokusį gyvuoti verslo sektorių ištiko nauja krizė – nulemta karinių Rusijos Federacijos veiksmų prieš Ukrainą. Ilgalaikių pasekmių riziką dėl tebesitęsiančios agresijos jaučia tiek mažieji, tiek didžiausieji rinkos žaidėjai.

INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė.
INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė.
„SME Bank“ Europos rinkos pardavimų ir plėtros vadovas Lukas Baškys.
„SME Bank“ Europos rinkos pardavimų ir plėtros vadovas Lukas Baškys.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Sep 1, 2022, 3:44 PM, atnaujinta Sep 5, 2022, 12:11 PM

Reaguodama į situaciją, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) drauge su partneriais siūlo naudotis specialia priemone – Pagalbos garantijomis paskoloms ir finansinės nuomos (lizingo) sandoriams.

Kreiptis gali visi, atitikę du kriterijus

Naujoji pagalbos priemonė visų dydžių įmonėms, susidūrusioms su nepalankiomis makroekonominėmis karo suformuotomis aplinkybėmis, užtikrina lengvesnę prieigą prie finansavimo šaltinių.

Garantijos bus teikiamos už naujas paskolas, norint investuoti į materialųjį, nematerialųjį turtą bei apyvartinėms lėšoms papildyti, taip pat už naujus finansinės nuomos (lizingo) sandorius.

INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė akcentuoja, kad pretendentų į individualias pagalbos garantijas paraiškos vertinamos pagal kelias sąlygas.

Pirmiausia, nukentėjusiųjų nuo karo sukeltos krizės statusą turinčiais laikomi tie paskolos ar lizingo gavėjai, kurių importo ar eksporto dalis 2021 metais su Ukraina, Rusijos Federacija ar Baltarusijos Respublika bendrai sudarė ne mažiau kaip 25 proc. nuo bendros paskolos gavėjo importo arba eksporto (įskaitant ir su Europos Sąjungos valstybėmis narėmis) dalies ir dabar toks eksportas ar importas sutriko arba visai nutrūko.

„Galimybę pasinaudoti mūsų teikiama priemone taip pat turi tie smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai bei didelės įmonės, kurių sąnaudos kurui, elektrai ar dujoms pernai sudarė ne mažiau kaip 3 proc. Atitikus vieną iš anksčiau paminėtų sąlygų ir įsitikinus, kad pareiškėjas tikrai neturi jokių prekybinių įsipareigojimų su Rusija bei Baltarusija arba juos nutraukė iki 2022 m. birželio 30 d., pagalbos garantija gali būti suteikta“, – dėsto M.Kutraitė.

Garantuos iki 90 proc. sumos, paraiškos terminas – metų pabaiga

Kokią maksimalią garantuojamą paskolos ar lizingo sandorio sumą įmanoma gauti vienam verslo subjektui?

Anot M.Kutraitės, INVEGOS teikiamų pagalbos garantijos intensyvumas yra iki 90 proc., o jos dydis gali būti lygus 15 proc. paraiškėjo vidutinės metinės apyvartos per pastaruosius 3 metus arba 50 proc. energijos sąnaudų per 12 mėnesių iki paraiškos pateikimo.

„Įsivertinus garantuojamą sumą pagal kiekvieną iš modelių, reikėtų rinktis tą, kuris pareiškėjui palankesnis, o sužinoti tikslią garantijos kainą galima pasinaudojus specialia mūsų skaičiuokle. Svarbu turėti omenyje, kad maksimali visų turimų pagalbos garantijų suma negali viršyti 10 mln. eurų“, – pataria ekspertė.

Vertėtų įsiminti ir pagalbos garantijų teikimo terminus. Investicinių paskolų ir lizingo sandorių atveju šis laikotarpis negali būti ilgesnis kaip 72 mėnesiai, o apyvartinių paskolų – 36 mėnesiai. Pasinaudoti pagalbos garantijų priemone galima iki pat 2022 m. gruodžio 31 d.

„Kviečiu įmones, dėl Rusijos karo prieš Ukrainą patiriančias tam tikrų sunkumų, nepraleisti progos greičiau atsistoti ant kojų. Tereikia susirasti patikimą finansų tarpininką, kuris bendradarbiauja su INVEGA: banką, kredito uniją ar lizingo bendrovę, susitarti dėl finansavimo ir pateikti paraišką. Jums nereikės papildomai kreiptis į INVEGĄ– tuo pasirūpins finansiniai partneriai“, – rekomenduoja M.Kutraitė ir primena, jog detalią informaciją apie priemonę galima rasti INVEGOS internetinėje svetainėje, o konsultacijos teikiamos telefonu (8 5) 210 7510 arba el. paštu uzklausos@invega.lt.

Skatina kreiptis net neturint pakankamų užtikrinimo priemonių

Kol kas naująja INVEGOS pagalbos garantijų priemone įvykių Ukrainoje pasekmes jaučiantys verslininkai naudojasi vangokai.

Taip teigia didžiausios Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platformos „SME Finance“, drauge su partneriais „SME Bank“ teikiančios novatoriškus kasdienės bankininkystės bei verslo finansavimo sprendimus, Europos rinkos pardavimų ir plėtros vadovas Lukas Baškys.

Eksperto teigimu, vos kelias nukentėjusiųjų nuo karo verslo subjektų paraiškas skaitmeninis bankas buvo priverstas atmesti, mat nepakako reikiamų rodiklių.

Viena iš priežasčių – besiskolinančioms įmonės dar trūksta informacijos, kokie kriterijai būtini, pretenduojant į pagalbos garantijas.

„Esminis garantijų dėl paskolos privalumas yra tai, jog pretenduoti į jas gali ir tos įmonės, kurios neturi pakankamų užtikrinimo priemonių – pavyzdžiui, pageidaujančios gauti pusės milijono eurų paskolą, tačiau galinčios įkeisti tik 100 tūkst. eurų vertės nekilnojamąjį turtą“, – atkreipia dėmesį „SME Finance“ Europos rinkos pardavimų ir plėtros vadovas Lukas Baškys.

Finansų įstaigai sutikus suteikti garantiją, įmonės gali tikėtis gauti finansavimo pasiūlymą itin patraukliomis sąlygomis – tai yra nuo 7 proc.

Visas procesas nuo paraiškos pateikimo iki kredito išmokėjimo trunka 2–4 savaites ir šiuo laikotarpiu už jo efektyvumą yra atsakingi „SME Finance“.

Gamybos įmonės, vykdančios energijai reiklius procesus, kuriems pasitelkiami dideli elektros ar dujų energijos kaštai, pervežimais savo transportu užsiimantys eksportuotojai ir daug kuro transportui sunaudojančios įmonės – tas verslas, kuriam ypač naudinga kreiptis dėl INVEGOS garantijos skolinantis.

Šių metų birželio pabaigos duomenimis, daugiausia „SME Finance“ finansiniais partneriais rinkosi ir sėkmingai finansavimą gavo prekybos sektoriaus atstovai (26 proc.), gamybos verslas (16 proc.), teikiantieji įvairias paslaugas (15 proc.).

Logistikos, nekilnojamo turto bei statybų sektoriaus pareiškėjų dalis vienoda – 13 proc. INVEGOS garantijas padedant skaitmeniniam bankui gavo ir 4 proc. žemės ūkio sektoriaus dalyvių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.