Nuo vienodų įkroviklių iki energetikos krizės valdymo: ko tikėtis iš naujo politinio sezono Briuselyje?

Naujas politinis sezonas prasidėjo ne tik Lietuvos, bet ir Europos Parlamente. Po pertraukos europarlamentarai šią savaitę grįžo į plenarinių posėdžių salę.

Europarlamentaras, prof. Liudas Mažylis.
Europarlamentaras, prof. Liudas Mažylis.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 14, 2022, 11:32 AM

Tad, kokios temos bus svarbiausios ir kokių sprendimų tikėtis, Žinių radijas laidoje „Gyvenu Europoje“ klausė europarlamentaro, prof. Liudo Mažylio.

– Daug dalykų yra ant europarlamentarų stalo, nuo to, kad pavyzdžiui, EP turėtų patvirtinti taisykles, nustatančias vieną bendrą elektroninių prietaisų, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų, planšetinių kompiuterių ir ausinių, kroviklį, ar pirmųjų ES teisės aktų dėl tinkamo minimalaus darbo užmokesčio, kuriuos turėtumėt priimti dar šį mėnesį – iki, aišku, energetikos. Ką jūs išskirtumėt iš šio pusmečio, kas bus svarbiausia?

– Išskirčiau tai, kas ir nauja, ir nenauja. Tai yra tie dramatiniai dalykai, su kuriais tenka susidurti jau ne pirmą mėnesį.

Pirmiausiai, išskirčiau Rusijos agresyvų karą Ukrainoje ir Europos reakciją į jį. Na, ir jūsų jau paminėti energetikos dalykai.

Tai yra ir augančios energijos kainos Europoje ir du teisės aktai (vienas iš jų skirtas energijos taupymui, kitas – atsinaujinantiems energetikos šaltiniams). <...> Dar reikėtų paminėti atsaką į ekstremalias oro sąlygas – sausros, potvyniai, kt. dalykai, kurie tiesiogiai susiję su klimato kaita.

Kodėl ir nauja ir nenauja? Juk atsinaujinančių energetikos šaltinių, energijos taupymo klausimai yra 2019 metais pradėto ir toliau vystyto Žaliojo kurso dalis.

Viena vertus – tai yra reakcija į besikeičiančias sąlygas, naujus iššūkius, paskatintus ir neprognozuojamo Rusijos elgesio siejamo su dujų tiekimu ir energetikos ištekliais; kita vertus – jau kovo mėnesį patvirtinta „REPowerEU“ programa, birželį jau Europos Parlamentas svarstė, kaip užpildyti dujų saugyklas.

Taigi augančių energetikos kainų svarstymas tiesiog įsilieja į šių svarstymų seką.

Sprendimai nėra paprasti. Yra siūloma vienaip ar kitaip didinti nepriklausomybę nuo nepatikimų tiekėjų, galimai atsieti dujų ir elektros kainas, svarstomas energetikos kainų lubų nustatymas, kalbama apie tai, kad dujų trūkumo sąlygomis, dar yra toks reiškinys kaip valstybių konkuravimas tarpusavyje – kas dar labiau gali padidinti dujų kainas.

Tai visi šie dalykai turi būti koordinuojami tarp ES valstybių, tarp Europos institucijų – ir šią savaitę tai ir bus daroma.

– Ar jau aišku, ką kolegos galvoja europarlamentarai apie Europos Komisijos siūlymą dėl energetikos kainų krizės, kuriuos pristatė EK pirmininkė Ursula von der Leyen ir tarp kurių – siūlymas nustatyti kainų lubas rusiškoms dujoms?

– Esame įvairių nuomonių. Jos priklauso ir nuo to, kokiai ideologinei jėgai priklauso konkretus europarlamentaras, kokiai valstybei atstovauja – na, šitie dalykai bus svarstomi ir reakciją, ir rezultatą pamatysime greitai.

– Europarlamentarų darbotvarkės apžvalgoje, kuri visiems prieinama EP svetainėje, nėra nieko parašyta apie kokius nors konkrečius būsimus sprendimus dėl Ukrainos. Jūs minėjote, kad tai bus viena iš temų. Tad, kokių sprendimų galime tikėtis?

– Du konkretūs sprendimai bus tikrai priimti, tik dar reikia įtraukti į darbotvarkę. Tai yra makrofinansinė parama Ukrainai.

Vėlgi, čia nėra nieko naujo – 10 mlrd. Parama buvo numatyta seniau. Liepą, pavyzdžiui, Ukraina gavo 1 mlrd., šiuo metu svarstoma 5 mlrd. makrofinansinė-makroekonominė parama. Tai atrodys įprastiniu būdu – Europos Komisija skolinsis kapitalo rinkose tą nemažą sumą ir ji bus perleista Ukrainai. <...>

Dar vienas klausimas, kuris yra darbotvarkėje, tai sutrumpintai jį pavadinčiau „deportacijos“ – tai yra Rusijos vykdomi neteisėti, brutalūs veiksmai iš jų užimtų teritorijų prievarta perkeliant, deportuojant asmenis, įskaitant ir vaikus.

Šitą klausimą taip pat mes šią savaitę svarstysime.

– Ir ką būtent apie tai? Ar priimsite rezoliuciją, smerkiančią tokius veiksmus?

– Pačių įvairiausių teisinių priemonių paketas bus pasiūlytas, kaip galima būtų tiems dalykams daryti įtaką. Kokie sprendimai bus priimti, matysime eigoje.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.