ES paprašė PPO sudaryti arbitrų kolegiją dėl Kinijos varžymų importui iš Lietuvos G. Landsbergis tokį žingsnį sveikina

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paprašė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sudaryti dvi arbitrų kolegijas Bendrijos ginčuose su Kinija – vienas jų susijęs su šios šalies apribojimais importui iš Lietuvos, pranešė Europos Komisija (EK).

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paprašė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sudaryti dvi arbitrų kolegijas Bendrijos ginčuose su Kinija.<br>V.Skaraičio nuotr.
Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paprašė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sudaryti dvi arbitrų kolegijas Bendrijos ginčuose su Kinija.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 7, 2022, 9:26 AM, atnaujinta Dec 7, 2022, 1:41 PM

Kitas ginčas susijęs su vasarį ES inicijuota byla prieš Kiniją dėl trukdymo Europos aukštųjų technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe Bendrijos teismuose ginti savo patentus.

„Pirmenybę teikėme šiuos du reikšmingus ir sisteminius atvejus sprendžiant konsultacijomis ir tam skyrėme nemažai laiko. Tačiau tai buvo nenaudinga. Todėl mums nelieka kito pasirinkimo, kaip tik prašyti įsteigti šias PPO kolegijas“, – pranešime teigė ES prekybos komisaras Valdis Dombrovskis.

EK teigimu, abiem atvejais Kinijos veiksmai daro didelę žalą Europos verslui, o diskriminacinės Kinijos priemonės prieš Lietuvą daro poveikį Bendrijos vidaus prekybai, tiekimo grandinėms bei rinkai.

„Prašydama sudaryti PPO kolegiją ES saugo savo valstybes nares nuo Kinijos taikomų diskriminacinių priemonių, kurios, ES manymu, pažeidžia PPO taisykles“, – rašoma pranešime.

Remdamasi Kinijos muitinės statistika EK teigia, jog Lietuvos eksportas į Kiniją šių metų sausį-spalį, palyginti su pernai tuo pat laiku, sumažėjo 80 procentų.

Pranešama, kad PPO Ginčų sprendimo taryba ES prašymą sudaryti arbitrų kolegijas nagrinės gruodžio 20 dieną. Kinija gali vieną kartą tam prieštarauti – jei tai bus padaryta, ES atnaujins savo prašymą ir kolegija bus sudaryta Ginčų sprendimo tarybos posėdyje kitų metų sausio 30 dieną

Procesai kolegijoje gali tęstis iki pusantrų metų.

Lietuva pernai leido Taipėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Vilniuje. Šis žingsnis sukėlė Pekino nepasitenkinimą – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą. Dėl to Europos Sąjunga šių metų pradžioje kreipėsi į PPO.

ES tuomet pabrėžė, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia PPO teisės normas, reglamentuojančias prekybą prekėmis ir paslaugomis.

Vis dėlto Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrė neseniai sako tikinti, jog šalies prekyba su Kinija atsistatys – pasak jos, tai priklauso nuo Pekino, tačiau ji vylėsi, kad bendra ES prekybos politika ir Bendrijos kreipimasis į PPO pagreitins procesą.

Šiemet vasarį Bendrija į PPO kreipėsi apkaltindama Pekiną trukdžius Europos technologijų įmonėms pasinaudoti galimybe užsienio teismuose ginti savo patentus. ES teigimu, nuo 2020 metų Kinijos teismai grasino didelėmis baudomis ir kitais teisiniais sprendimais Bendrijos įmonėms, kurios savo skundus pateikė teismams kitose šalyse visame pasaulyje.

G. Landsbergis sveikina EK sprendimą kreiptis į PPO

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sveikina Europos Komisijos sprendimą ES vardu kreiptis į PPO dėl arbitrų kolegijos steigimo. Jo teigimu, šis žingsnis yra dar viena žinia Kinijai, kad ES sieks apginti bendrą rinką ir ES valstybes nares nuo politiškai motyvuotos ekonominės prievartos, rašoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime žiniasklaidai.

Trečiadienį Europos Komisija paskelbė, kad pateikė prašymą Pasaulio Prekybos Organizacijai (PPO) steigti arbitrų kolegiją dėl Kinijos neteisėto ekonominio spaudimo Lietuvai ir Europos Sąjungai (ES). ES prašyme dėl kolegijos steigimo pabrėžiama, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia prekybą reglamentuojančias PPO teisės normas.

G. Landsbergis taip pat pabrėžė, kad Lietuva siekia konstruktyvių santykių su Kinija, tačiau negalima toleruoti Kinijos veiksmų sistemingai pažeidžiant tarptautinės prekybos taisykles ir teisėtus verslo interesus.

Ministras pastebėjo, kad Kinija jau turėjo galimybę išspręsti ginčą konsultacijų PPO metu, tačiau elgėsi nekonstruktyviai. Todėl, pasak jo, arbitrų kolegijos steigimas yra teisingas ir ginantis taisyklėmis pagrįstą prekybos tvarką žingsnis, teigiama pranešime.

G. Landsbergis taip pat pažymėjo, kad dėl arbitrų kolegijos steigimo buvo konsultuotasi su visomis ES valstybėmis narėmis.

„Neteisėtas ekonominis spaudimas, net ir prieš vieną ES valstybę narę, turi būti vertinamas kaip išpuolis prieš visą Sąjungą, todėl pažeistos teisės bus ginamos remiantis visomis tarptautinės teisės teikiamomis galimybėmis“, − sakė ministras.

G. Landsbergis teigia, kad Lietuvos ir kitų valstybių pastangomis ES skiria vis didesnį dėmesį ekonominės prievartos užkardymui, todėl itin svarbu dar labiau sustiprinti galimas atsako priemones ir kuo greičiau užbaigti kurti ES instrumentą, skirtą kovai su neteisėtos prievartos veiksmais.

Arbitrų kolegijos steigimas yra antrasis PPO bylinėjimosi proceso etapas, kurio metu trys nepriklausomi prekybos teisės ekspertai įvertina, ar PPO narės taikomos priemonės atitinka PPO teisės normas, pažymima pranešime.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.