Kreipiasi į Vyriausybę ir ministrę M. Navickienę: aiškinasi, kur dingo nacionalinis vaiko garantijų planas

Lietuva galėtų pretenduoti į milijoninę Europos Sąjungos (ES) paramą vaikų skurdui mažinti, tačiau Vyriausybė Europos Komisijai (EK) lig šiol nėra pateikusi nacionalinio veiksmų plano dėl vaiko garantijos įgyvendinimo, sako socialdemokratai.

Vyriausybė Europos Komisijai (EK) lig šiol nėra pateikusi nacionalinio veiksmų plano dėl vaiko garantijos įgyvendinimo.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Vyriausybė Europos Komisijai (EK) lig šiol nėra pateikusi nacionalinio veiksmų plano dėl vaiko garantijos įgyvendinimo.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jadvyga Bieliavska

Mar 13, 2023, 9:43 AM

Siekdami išsiaiškinti, kodėl Europos Komisijai nėra pateiktas Lietuvos nacionalinis veiksmų planas dėl vaiko garantijos įgyvendinimo, pagal kurį Lietuvai būtų skiriamas finansavimas skurstantiems vaikams, socialdemokratai kreipiasi į Vyriausybę ir ministrę Moniką Navickienę.

Kaip informuojama pranešime žiniasklaidai, Socialdemokratų partijos pirmininkė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė pažymi, kad Vaikų garantijos iniciatyvai, kuria siekiama sumažinti vaikų skurdą, ES yra numačiusi skirti beveik 6 mlrd. eurų.

„Lietuvoje skursta kas ketvirtas vaikas, galima tikėtis milijoninės paramos iš ES. Bet vėlavimas yra chroniška šios Vyriausybės liga. Skurdo rizikoje gyvenantys vaikai prasčiau maitinasi, stokoja drabužių, neturi kokybiško laisvalaikio. Skurdas ir socialinė atskirtis gniuždo vaiką, neleidžia jam vystytis ir atsiskleisti.

Patirtas stresas ir saugumo stoka lemia vaiko raidos ir elgesio problemas. Europos vaiko garantijų tikslas yra apsaugoti vaiką nuo skurdo traumos“, – pažymi V. Blinkevičiūtė.

Ji primena, kad Lietuvoje vaikų, kuriems gresia skurdas ar socialinė atskirtis, procentinė dalis prieš kurį laiką buvo viena aukščiausių tarp Europos Sąjungos šalių – 28 proc. Pasak V. Blinkevičiūtės, apie 138 tūkst. Lietuvos vaikų nuo gimimo iki 19 metų patiria skurdo riziką.

Anot Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nario Algirdo Syso, neaišku, kokiuose stalčiuose įstrigo nacionalinis veiksmų planas dėl vaiko garantijos įgyvendinimo.

„Mums nepavyksta susisiekti su valdininkais, atsakingais už šį planą. Jų tiesiog nėra – kaip ir paties plano, nors praėjusių metų pabaigoje žadėta, kad, nors ir pavėluotai, planas bus pateiktas aptarti sausio pabaigoje“, – stebisi parlamentaras.

A. Sysas atkreipia dėmesį į kūdikius auginančių vienišų mamų ir šeimų padėtį.

„Vienkartinė vaiko gimimo ir kasmėnesinė išmoka vaikui (80,5 eurų) Lietuvoje nėra tokios, iš kurių būtų galima realiai pragyventi. Yra motinų su vaikais, kurioms vadinamieji vaiko pinigai yra vienintelės pajamos. Socialinio būsto tenka laukti ne vienerius metus.

Motinos su vaikais priverstos glaustis, kur gali, vaikai neretai auga smurto aplinkoje. Motinų, kurių darbo stažas pakankamas, bet atlyginimas mažas, padėtis ne ką geresnė nei tų, kurios neturi stažo. Vaiko priežiūros atostogų pinigų nepakanka nuomai, maistui ir pragyvenimui. Ypač tragiška nėščiųjų ir vaikus auginančių šeimų situacija, vienišų motinų padėtis“, – pažymi A. Sysas.

Socialdemokratai primena, kad ES valstybės narės turi pateikti nacionalinius planus, pagal kuriuos skiriama parama ir pagalba skurstantiems, badaujantiems, benamiams, lopšelių ir darželių nelankantiems vaikams. Už plano parengimą atsakinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.