Apie NT prabilę bankai tikisi, kad kainos ims mažėti: įvardijo skaičius

Naujausia bankų apklausa rodo, kad pavieniai bankai vis dar jaučia mažėjančią būsto ir verslo paskolų paklausą, tačiau jau matoma ir stabilizavimosi ženklų. Artimiausią ketvirtį bankai skolinimo standartų verslui žada iš esmės nekeisti, tačiau būsto ir vartojimo paskolų standartai gali dar šiek tiek griežtėti. Vartojimo paskolų paklausa didelė ir toliau augo. Dauguma bankų nesitiki nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo ir daugiau numato nedidelį gyvenamojo ir komercinio NT kainų sumažėjimą, skelbia Lietuvos bankas.

Pavieniai bankai vis dar jaučia mažėjančią būsto ir verslo paskolų paklausą.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Pavieniai bankai vis dar jaučia mažėjančią būsto ir verslo paskolų paklausą.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 7, 2023, 10:55 AM

Du bankai teigė, kad naujų paskolų įmonėms ir būstui įsigyti paklausa šiek tiek mažėjo, tačiau taip teigiančių bankų dalis mažėja. Tai rodo, kad nuo 2022 m. pabaigos pradėjusi mažėti paklausa stabilizuojasi.

Bendrai neigiamą įtaką vis dar darė kylančios palūkanų normos, verslo paskolų segmente – ir sumažėjęs investicijų finansavimo bei apyvartinių lėšų poreikis, o būsto paskolų – prastėjantys gyventojų lūkesčiai ir blogiau vertinamos būsto rinkos perspektyvos.

Tuo tarpu daugiau nei trečdalis bankų nurodė, kad dėl ilgalaikio vartojimo prekių įsigijimo ir palankesnės skolinimosi kainos vartojimo ir kitų paskolų paklausa toliau augo. Per artimiausią ketvirtį keli bankai tikisi, kad naujų paskolų verslo paklausa dar šiek tiek mažės, o gyventojams – iš esmės nesikeis.

Bankai nurodė šiek tiek griežtinę skolinimo standartus ir planuojantys juos nežymiai griežtinti namų ūkiams ir ateityje. Standartų griežtinimas stebimas jau šeštą ketvirtį iš eilės, tačiau pastaruosius du ketvirčius standartų griežtinimą nurodo tik pavieniai bankai, o dauguma teigia, kad jie iš esmės nekinta.

Prasčiau bankai įvertino viešbučių ir restoranų, apdirbamosios gamybos bei statybos įmonių finansinę būklę, o palankiausiai – miškininkystės ir prekybos įmonių. Taip pat daugiau nei pusė respondentų įvardijo blogėjančią NT ir apdirbamosios gamybos sektorių finansinės būklės perspektyvą.

Apie trečdalis apklaustų bankų nurodė riboję paskolų teikimą atsargiau vertinamoms statybos, NT ir viešbučių bei restoranų veikloms. Taip pat pavieniai bankai nurodė riboję skolinimą transporto ir namų ūkių (būsto paskoloms) sektoriams. Pagrindinė ribojimo priežastis ir toliau buvo bendra ekonominė padėtis, nors trečdalis bankų kaip priežastį nurodė ir skolininkų finansinę būklę, o keli bankai – siekį perskirstyti paskolų portfelį.

Beveik pusė apklaustų bankų tikėjosi, kad senos statybos būstų kainos mažės iki 5 proc., o trečdalis teigė, kad kainos galėtų mažėti iki 10 proc. Naujos statybos būstų segmente kainų mažėjimo iki 5 proc. tikėjosi daugiau nei pusė apklaustų bankų, o vienas bankas nurodė galimą kainų susitraukimą iki 10 proc.

Šiek tiek mažiau nei pusė bankų nurodė, kad iki 5 proc. mažės komercinio NT kainos, o keli tikėtųsi ir didesnio nei 5 proc. kainos sumažėjimo. Gyvenamojo NT segmente, kaip ir ankstesnį ketvirtį, visi bankai, o komercinio NT segmente – trečdalis bankų įžvelgė disbalansų, abiejuose segmentuose daugiausia dėl per didelių kainų.

Lietuvos banko apklausa atlikta 2023 m. birželio–liepos mėn., joje dalyvavo 6 komerciniai bankai ir 4 užsienio bankų filialai. Jų buvo prašoma atsakyti, kaip per ketvirtį pasikeitė bankų skolinimo veikla, kokie buvo bankų atstovų lūkesčiai dėl kreditavimo standartų ir paskolų paklausos.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.
Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.