V. Mitalas: mokesčių klausimo įtraukimas į sąlygas gauti RRF lėšas buvo klaida

Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas tvirtina, kad sprendimas į sąlygas, kurias išpildžiusi Lietuva gautų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) lėšas, įtraukti mokesčių reformą buvo klaida. Tačiau jis mano, kad RRF pinigai neturėtų „nuplaukti“, nes pakeitimai iš Lietuvos pusės suformuluoti pakankamai abstrakčiai.

V.Mitalas.<br>V.Skaraičio nuotr.
V.Mitalas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Dobrovolskas

Oct 25, 2023, 9:14 AM

„Mokesčių keitimo klausimas yra nacionalinė kompetencija. Jokia ES, išskyrus keletą niuansų, negali Lietuvos versti keisti mokesčius pagal Briuselio padiktuotas taisykles. Ir tai, kad mes mokesčius neapdairiai įkišome į tas sąlygas, reikia pripažinti, kad buvo klaida, apie kurią tik dabar visi pradėjo aktyviau kalbėti“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė V. Mitalas.

„Pakeitimai suformuluoti pakankamai abstrakčiai ir abstraktumas šiuo atveju mus gelbėtų. Nėra surašyti labai tiksliai parametrai, yra tam tikros kryptys užčiuoptos. Manau įmanoma čia išsisukti ir reikia nebijoti, kad pinigai nuplauks. Reikia labai aktyviai dirbti ir galima bus padaryti“, – aiškino jis ir atkreipė dėmesį, kad Seimo sprendimo ar Vyriausybės protokolo numatyti būtent tokias RRF lėšų gavimo sąlygas – nebuvo ir tai galėjo būti Finansų ministerijos siūlymas.

Seimo Laisvės frakcijos seniūnas vis tik į situaciją dėl RRF lėšų išmokėjimo Lietuvai žvelgė optimistiškai ir, anot jo, aktyviai komunikuojant, užsiimant poziciją ir randant bendrą vardiklį su Europos Komisija (EK), pinigai turėtų būti išmokėti.

„Nėra taip, kad Lietuva negauna, viskas yra sustabdyta ar pan. RRF pinigai yra priemonė, kuri gimė po kovido sukeltos krizės skirta atsigauti ir sustiprėti Europai. Niekas nenorėjo ES galvoti mechanizmo, kaip dalimis stabdyti, išskaičiuoti, neskirti kažkokios dalies pinigų šalims narėms, tai pradėjo galvoti po Lietuvos tam tikros pozicijos ir dėl to 26 mln. eurų buvo sustabdyti“, – sakė politikas.

„Bet aš esu optimistas, tikiu, kad viską galima išspręsti ir surasti bendrą vardiklį tiek su Europos Komisija, tiek šalies viduje, reikia tiesiog aktyviai užsiimti poziciją ir šnekėtis“, – pažymėjo jis.

ELTA primena, kad EK antradienį priėmė teigiamą iš dalies pakeisto Lietuvos RRF plano, įskaitant skyrių „REPowerEU“, vertinimą. Tačiau į Lietuvos prašymą dėl mokesčių reformos kol kas neatsižvelgta.

Dabartinė plano vertė – 3,85 mlrd. Eur (2,3 mlrd. Eur dotacijų ir 1,55 mlrd. Eur paskolų). Tai beveik dvigubai viršija pirminio ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano vertę.

Tuo metu dėl keturių iš 48 į Lietuvos planą įtrauktų priemonių, susijusių su apmokestinimu, EK nustatė, kad argumentai, kuriais paremiamas Lietuvos prašymas dėl dalinio plano pakeitimo, jo nepagrindžia. Todėl EK laikosi RRF reglamente nustatytos procedūros: apie preliminarias išvadas ji informavo Lietuvą, kuri turi per mėnesį pateikti galimas papildomas pastabas šiuo klausimu

Kaip įprasta, ES Taryba dabar turės keturias savaites EK vertinimui patvirtinti. ES Tarybai pritarus, Lietuva galėtų gauti 150 mln. Eur išankstinį finansavimą „REPowerEU“ lėšomis. Pagal RRF Lietuva 2021 m. rugpjūtį jau gavo 289 mln. Eur išankstinį finansavimą, o 2023 m. gegužę – 542 mln. Eur pirmąją išmoką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.