Svarbios žinios dėl jūrinio vėjo parko: informuoja apie valstybinės svarbos etapą

Lietuvai ruošiantis skelbti antrąjį 700 MW jūrinio vėjo parko konkursą vystytojui atrinkti, Energetikos ministerija informuoja apie parengtą ypatingos valstybinės svarbos projekto inžinerinės infrastruktūros vystymo plano koncepciją ir strateginio pasekmių aplinkai (SPAV) vertinimo ataskaitą.

Asociatyvi Unsplash.com nuotr.
Asociatyvi Unsplash.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 17, 2023, 9:53 AM, atnaujinta Nov 17, 2023, 9:54 AM

Valstybės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentu siekiama nustatyti teritorijas, reikalingas jūrinio vėjo parkų prijungimo prie elektros perdavimo tinklo sausumoje jungtims ir susijusiai infrastruktūrai. Taip pat užtikrinti elektros energijos, pagamintos jūrinio vėjo parkuose perdavimo į elektros perdavimo tinklą sausumoje galimybes, siekiant įgyvendinti strateginį tikslą – didinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį Lietuvos vidaus energijos gamyboje ir galutiniame energijos suvartojimo balanse ir mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro importo.

Energetikos ministerijos užsakymu vystymo plano parengė įmonė „Ardynas“, o SPAV ataskaitą – įmonė „Ardynas“ ir VšĮ Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas.

Lietuvai siekiant mažinti priklausomybę nuo elektros importo ir iki 2030-ųjų visiškai apsirūpinti vietine elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių, Energetikos ministerija planuoja du bendros 1,4 GW galios jūrinio vėjo parkus Lietuvos Baltijos jūroje. Per metus šie parkai galėtų pagaminti apie 6 TWh žaliosios elektros energijos – maždaug pusę dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.

Antrasis jūrinio vėjo parko konkursas bus skelbiamas 2024 m. sausio 15 dieną. Pagal konkurso sąlygas, vystytojas galės siūlyti vystyti parką tiek be valstybės paramos, tiek su ja, taip pat konkuruoti dėl prašomos paramos dydžio – visam arba tik daliai pagaminto energijos kiekio. Europos Komisija taip pat yra patvirtinusi galimos valstybės paramos schemą. VERT jau yra nustatęs didžiausią ir mažiausią kainą, už kurią vystytojas įsipareigotų parduoti pagamintą elektrą rinkoje.

Konkurso laimėtojas turės skirti ne mažiau kaip 5 mln. eurų sumą aplinkos apsaugos Lietuvos jūrinėje teritorijoje tikslais. Pastačius jūrinio vėjo elektrinių parką, vystytojas bus įpareigotas kasmet šalia parko esančių savivaldybių bendruomenėms skirti įmoką (1 eurą už 1 MWh pagamintos elektros energijos). Preliminariais vertinimais, per metus ši suma gali siekti maždaug 3 mln. eurų.

Parkui numatytos teritorijos plotas Baltijos jūroje siekia apie 136 kv. m. Nuo kranto jis bus nutolęs apie 30 kilometrų.

Antrajam jūrinio vėjo elektrinių parko konkursui Energetikos ministerija organizuoja parengiamųjų darbų atlikimą. Jau yra patvirtintas jūrinės teritorijos, skirtos atsinaujinančių išteklių energijos objektų plėtrai, vystymo planas, rengiamas numatomų plėtoti vėjo elektrinių prijungimo prie sausumos tinklų vystymo planas, patvirtinta jūrinio vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, taip pat jūrinėje teritorijoje, skirtoje vėjo elektrinių parko plėtrai, atlikti dugno geofiziniai ir geotechniniai tyrimai bei išmatuotas vėjo greitis ir kiti hidrometeorologiniai parametrai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.