Iš varžytynių nupirko Lietuvos antstolio areštuotą Nigerijos bendrovės lėktuvą – susidomėjimas buvo didžiulis

Praėjusių metų pabaiga į Registrų centro administruojamą elektroninių aukcionų ir varžytynių portalą, regis, pritraukė žvejybos entuziastus – tarp aukcionuose įsigyto turto buvo ir nemažo dalyvių susidomėjimo sulaukė tiek motorinė valtis, tiek ir žvejybos reikmenys. Be to, pastebima, kad pernai pastebimai atsinaujinęs ir Registrų centro patobulintas įrankis tampa vis patrauklesnis greitai ir patogiau organizuojant elektroninius nuomos konkursus.

Varžytynių portalas pardavė motorinę valtį, žvejybos reikmenis ir net keleivinį lėktuvą.<br>V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Varžytynių portalas pardavė motorinę valtį, žvejybos reikmenis ir net keleivinį lėktuvą.<br>V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 30, 2024, 11:35 AM

„Praeitais metais daug dėmesio skyrėme pačios e. aukcionų ir varžytynių platformos atnaujinimui, kad ji būtų kuo patogesnė tiek aukcionų organizatoriams ir varžytynių vykdytojams, tiek juose dalyvaujantiems pirkėjams. Siekiame, kad ši platforma padėtų įvairų turtą realizuoti norinčioms institucijoms kaip įmanoma patogiau ir greičiau rasti turto pirkėją, kuris už parduodamą turtą sutinka sumokėti didžiausią kainą.

Šis portalas taip pat gali padėti palyginti nebrangiai įsigyti tiek nekilnojamąjį turtą, tiek ir kitokius objektus, pavyzdžiui, pastarąjį ketvirtį parduotą motorinę valtį, žvejybos reikmenis ar net keleivinį lėktuvą“, – kalba už e. varžytynių ir aukcionų portalą atsakinga Registrų centro Apribojimų informacinių sistemų skyriaus produkto vadovė Kristina Nevidomskė.

Pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkančio Registrų centro duomenimis, 2023 metais e. aukcionų ir varžytynių portale buvo paskelbta beveik 12 tūkst. naujų e. aukcionų ir varžytynių – beveik dešimtadaliu daugiau nei 2022-aisiais (11 tūkst.). Pernai įvyko beveik 4,3 tūkst. e. aukcionų ir varžytynių (2022 metais – 3,9 tūkst.), o jų metu parduoto turto vertė viršijo 123 mln. eurų (2022 metais – 127 mln. eurų).

Antstolių skelbtose varžytynėse 2023 metais parduota turto už 26,1 mln. eurų (2022 metais – 28,6 mln. eurų), savivaldybių aukcionuose – už 12,2 mln. eurų (35,7 mln. eurų), nemokumo administratorių varžytynėse – už 5,4 mln. eurų (3,4 mln. eurų), kitų institucijų aukcionuose – už 32,4 mln. eurų. Praėjusiais metais taip pat įvyko Turto banko organizuoti aukcionai už 47,6 mln. eurų (33,8 mln. eurų).

E. varžytynėse dažniausiai laimi abi pusės

Aktyviai e. varžytynių paslauga besinaudojantys antstoliai teigia, kad platforma naudinga visoms suinteresuotoms pusėms.

„Didžiausią paklausą 2023 m. turėjo elektroninėse varžytynėse parduodami nekilnojamojo turto objektai, ypač – žemės sklypai. Ir didžioji dalis jų parduota brangiau nei rinkos kaina. Nepaisant to, kad pradinė išvaržomo turto pardavimo kaina būna 20 proc. mažesnė už rinkos. Tai – geriausias įrodymas, kad e. varžytynių platforma veikia puikiai ir kad ji naudinga abiem pusėms. Varžytynių dalyviai įsigyja paklausaus turto, o skolingi asmenys ne tik atsiskaito su kreditoriais, bet dar ir gauna papildomų lėšų savo reikmėms“, – sako antstolė, Antstolių garbės teismo narė Brigita Tamkevičienė.

Jos žodžiais, praskolinto turto savininkams varžytynių nereikia bijoti, kadangi didelis dalyvių skaičius dabar sudaro galimybes parduoti turtą už maksimalią kainą.

Rekordiniai metai

Vienas iš aktyviausių Registrų centro prižiūrimo e. aukcionų ir varžytynių portalo naudotojų Turto bankas praėjusiais metais aukcionuose pardavė 668 įvairius valstybei nereikalingus nekilnojamojo turto objektus ir gavo beveik 60 mln. eurų pajamų. Tai yra didžiausia pardavimų suma Turto banko veiklos istorijoje. Rekordinis 2023 metų sandoris buvo fiksuotas Vilniuje, pardavus buvusią oro gynybos bazę Kalnėnuose, Rukainių g., kurio vertė viršijo 12 mln. eurų.

„Stebime ir įdomią tendenciją – vystytojai, investuotojai ima kooperuotis, aukcionuose dalyvauja kartu, o neretai pasitelkia ir sutelktinio finansavimo platformas sandorio finansavimui“, – teigia Turto banko Pardavimų departamento direktorė Guoda Gurauskaitė.

Tarp aukcionų laimikių – motorinė valtis, žvejybos reikmenys ir orlaivis

Registrų centro duomenimis, vien tik per pastarąjį ketvirtį (2023 m. spalio-gruodžio mėnesius) buvo paskelbta beveik 3 tūkst. naujų e. aukcionų ir varžytynių, įvyko 1,1 tūkst. e. aukcionų ir varžytynių, o jų metu parduoto turto vertė siekė 25,5 mln. eurų.

Antstolių skelbtose varžytynėse ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį parduota turto už 6,7 mln. eurų, savivaldybių aukcionuose – už 1,9 mln. eurų, nemokumo administratorių varžytynėse – taip pat už 1,9 mln. eurų, kitų institucijų aukcionuose – už 0,9 mln. eurų. Ketvirtąjį ketvirtį taip pat įvyko Turto banko organizuoti aukcionai už 14,2 mln. eurų.

Brangiausiai per pastarąjį ketvirtį e. aukcionuose ir varžytynėse siūlytu objektu tapo Lietuvos antstolio areštuotas Nigerijos skrydžių bendrovės „Arik Air“ lėktuvas „Boeing 737“ – varžytynių laimėtojas už jį sutiko sumokėti beveik 4,9 mln. eurų.

Pasak orlaivio varžytynes organizavusio antstolio Mareko Petrovskio, e. varžytynių laimėtojo pasiūlyta kaina pradinę pardavimo kainą viršijo daugiau kaip 32 tūkst. eurų.

„Susidomėjimas buvo didžiulis, nes Vokietijos išieškotojo atstovai pasirūpino tarptautine informacijos sklaida. Domėjosi potencialūs pirkėjai iš JAV, Argentinos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių. Galiausiai į e. varžytynės užsiregistravo du dalyviai, iš kurių vienas ir pasiūlė tokią kainą“, – pasakoja antstolis M.Petrovskis.

Į brangiausiųjų e. aukcionuose parduotų objektų penketuką taip pat pateko Turto banko realizuotas nekilnojamasis turtas: Administracinės patalpos Kaune, Demokratų g. (2,3 mln. eurų), administracinis pastatas Klaipėdoje, Jūros g. (2,2 mln. eurų), administracinės patalpos Vilniuje, Algirdo g. (1,7 mln. eurų) ir bendrabutis Klaipėdoje, Jaunystės g. (1,2 mln. eurų).

Žvejybos entuziastus sudomino mažiausiai du praeitą ketvirtį įvykę elektroniniai aukcionai. Viename iš jų nemokumo administratorius realizavo bankrutuojančios bendrovės turtą – žvejybos reikmenis, žūklės prekių parduotuvės atsargas. Šiose varžytynėse dalyvavę 10 dalyvių pradinę turto pardavimo kainą padidino daugiau nei dukart.

Kitame aukcione, kurį organizavo Valstybės sienos apsaugos tarnyba, dalyvavo net 35 dalyviai – visi jie varžėsi dėl motorinės valties. Pradinė turto kaina buvo vos 1 tūkst., bet varžymasis vyko itin intensyviai ir paskutinis dalyvio pasiūlymas siekė 6,7 tūkst. eurų.

Be to, kaip pastebi, Registrų centro specialistai, e. aukcionų ir varžytynių platforma tampa vis populiaresnė ieškant nuomininkų: per praėjusius metus buvo paskelbta per 200 elektroninių nuomos konkursų, kurie sulaukė ne ką mažesnio dalyvių skaičiaus, o varžymasis dėl patrauklių objektų nuomos vyksta taip pat intensyviai.

Elektroninę turto realizavimo paslaugą Registrų centras teikia nuo 2013 metų. Nuo elektroninių paslaugų sukūrimo įvyko apie 30 tūkst. elektroninių varžytynių ir aukcionų, kuriuose turto parduota už daugiau nei 975 mln. eurų.

E. varžytynių ir aukcionų portalas leidžia gyventojams ir verslo subjektams nuotoliniu būdu dalyvauti antstolių ir nemokumo administratorių vykdomose elektroninėse varžytynėse ir valstybės, savivaldybių bei privataus sektoriaus turto pardavimo ar nuomos elektroniniuose aukcionuose. Besinaudojantys sukurtomis elektroninėmis paslaugomis gali aktyviai dalyvauti varžytynėse bei aukcionuose, nuomos konkursuose patirdami mažiausias sąnaudas.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.