Sutarties nesilaikiusi Lenkijos bendrovė „Žemaitijos pienui“ turės sumokėti daugiau nei pusę milijono eurų

Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad apygardos teismo sprendimas, kuriuo Lenkijoje registruota bendrovė „ADT Sp. z o. o.“ įpareigota atlyginti AB „Žemaitijos pienas“ patirtus nuostolius – 630 521 eurą, atsiradusius dėl Lenkijos bendrovės neteisėtų veiksmų vykdant sutartį, yra pagrįstas ir teisėtas.

Lenkijos bendrovė turės „Žemaitijos pienui“ atlyginti pusę milijono eurų nuostolių.<br>V.Balkūno nuotr.
Lenkijos bendrovė turės „Žemaitijos pienui“ atlyginti pusę milijono eurų nuostolių.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 28, 2024, 12:26 PM, atnaujinta Feb 28, 2024, 12:33 PM

Skelbiama, kad šios bendrovės sudarė sutartį, kuria ieškovė „Žemaitijos pienas“ įsipareigojo pagaminti ir parduoti atsakovei Lenkijos bendrovei „ADT Sp. z o. o.“ kietąjį sūrį, taikant 0 proc. PVM.

Sutartimi buvo numatyta, kad Lenkijos bendrovė įsigytas prekes galės parduoti tik Lenkijos ir Kazachstano rinkose.

Tačiau Lenkijos bendrovė prekes, įsigytas už 3 mln. eurų, iš karto dar Lietuvoje pardavė Latvijos ir Estijos įmonėms, o šios jas perpardavė Kazachstano įmonėms ir įformino eksporto procedūras.

Valstybinė mokesčių inspekcija, nustačiusi, kad Lenkijos bendrovė minėtų prekių tiesiogiai neišgabeno iš Lietuvos, nusprendė, kad tokiu atveju turėjo būti taikomas ne 0 proc., bet standartinis 21 proc. PVM, todėl bendrovei „Žemaitijos pienas“ papildomai nurodė sumokėti 630 521 eurą pardavimo PVM.

Pirmosios instancijos teismo sprendimu būtent ši suma ir buvo priteista iš Lenkijos bendrovės kaip „Žemaitijos pienas“ patirti nuostoliai dėl sutarties nevykdymo.

Bylą išnagrinėjusi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad „Žemaitijos pienas“ sutartyje aiškiai ir nedviprasmiškai išreiškė savo valią bei interesą, kad Lenkijos bendrovė įsigytas prekes parduotų tik Lenkijos ir Kazachstano rinkose ir neparduotų jų kitiems subjektams, kol tos prekės nepateko į minėtų šalių rinkas, o Lenkijos bendrovė su tokiomis sąlygomis sutiko ir kartu prisiėmė kitokio savo elgesio padarinių riziką, t. y. įsipareigojo sumokėti netesybas, kurių sutartinis dydis 2,5 karto viršytų parduotų prekių vertę.

Jokių išimčių dėl galimybės parduoti prekes dar jų neišvežus iš Lietuvos sutartyje nebuvo numatyta.

Taigi, Lenkijos bendrovė „ADT Sp. z o. o.“ atliko neteisėtus, sutartyje draudžiamus atlikti veiksmus, dėl kurių AB „Žemaitijos pienas“ patyrė nuostolius – jai atsirado didesnė nei 0,5 mln. eurų mokestinė prievolė ir tokia suma sumažėjo faktiškai iš sandorio gautos pajamos. Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis civilinėje byloje įsiteisėja jos priėmimo dieną, tačiau per mėnesį nuo priėmimo dienos gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.