G. Šimkus atsakė, kada išties gali mažėti palūkanų normos: „Tai labai tikėtina“

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus tikina, kad labai tikėtina, jog Europos Centrinis Bankas (ECB) palūkanų normas mažins birželio mėnesį.

 G.Šimkus.<br> Lrytas.lt koliažas. 
 G.Šimkus.<br> Lrytas.lt koliažas. 
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Dobrovolskas

Mar 8, 2024, 10:34 AM, atnaujinta Mar 8, 2024, 11:45 AM

„Mano vertinimu birželis – tas mėnuo, kada palūkanų normų sumažėjimas yra labai tikėtinas“, – penktadienį žurnalistams teigė G. Šimkus, pažymėjęs, kad reikia „būti laisvais priimti sprendimus kada jų reikia ir tokius, kokių reikia“.

G. Šimkus sako, kad ECB palūkanų normas šiemet mažins ne vieną kartą. Tačiau, anot LB valdybos pirmininko, galimybė, kad jos pirmą kartą bus sumažintos jau balandžio mėnesį – menka.

„Manau, kad tai galėtų būti ne vienas sumažinimas šiais metais. Kur galutinai bus apsistota, niekas konkrečiai negali atsakyti šiuo metu. Priklausys nuo duomenų, ar nėra kažkokių netikėtų siurprizų. Mano galva, jeigu euro zonos ekonomika juda pagal tai, kaip numatyta makroekonominėse prognozėse, tai pinigų politika galėtų būti mažiau ribojanti“, – sakė LB valdybos pirmininkas.

„Manau, kad balandžio mėnesį, būnant atviro požiūrio, atmesti galimybės (palūkanų normų mažinimui – ELTA) aš negalėčiau, bet manau, jog ji yra menka“, – aiškino jis.

LB valdybos pirmininkas taip pat mano, kad palūkanų normos bus mažinamos po 25 bazinius punktus, keletą kartų šiemet.

„Matome teigiamus pokyčius infliacijos suvaldymo prasme, esame žiūrintys į ateitį poveikio prasme, bet darbo užmokesčio augimas vis dar labai spartus, darbo produktyvumas sumažėjęs, nesame skubėję“, – kalbėjo G. Šimkus.

„Todėl tikrai manyčiau, kad nėra priežasčių galvoti, jog tai turėtų būti didesni mažinimai negu po 25 bazinius punktus. (...) Turėtų būti keletas mažinimų per 25 bazinius punktus“, – pabrėžė jis.

ECB Valdančioji taryba ketvirtadienį nusprendė nekeisti nė vienos iš trijų ECB pagrindinių palūkanų normų.

Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų normos naudojantis ribinio skolinimosi ir indėlių galimybėmis nesikeis ir atitinkamai bus 4,5, 4,75 ir 4 proc..

Kaip nurodoma banko pranešime, nuo praėjusio Valdančiosios tarybos posėdžio sausio mėn. infliacija dar sumažėjo. Naujausiose ECB ekspertų prognozėse numatoma mažesnė infliacija, ypač 2024 m., daugiausia dėl sumažėjusio energijos kainų poveikio. Dabar ekspertai prognozuoja, kad 2024 m. infliacija vidutiniškai sudarys 2,3 proc., 2025 m. – 2 proc., o 2026 m. – 1,9 proc.

ECB ekspertai augimo 2024 m. prognozę sumažino iki 0,6 proc. ir numato, kad artimiausiu laikotarpiu ekonominis aktyvumas ir toliau bus vangus. Jie prognozuoja, kad vėliau ekonomika atsigaus, o 2025 ir 2026 m. augs atitinkamai 1,5 ir 1,6 proc., iš pradžių skatinama vartojimo, o vėliau ir investicijų.

ECB vadovė Christine Lagarde tikino, kad institucija dar nėra „pakankamai įsitikinusi“ pažanga mažinant infliaciją.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.