Šis mokestis – lyg iš giedro dangaus: nuolat prašo atleisti nuo tūkstantinių sumų

Infrastruktūros mokestis, kuris kaip perkūnas iš giedro dangaus centrinės valdžios buvo nuleistas savivaldybėms, o pastarosios, norėdamos susirinkti pinigų, jį užmetė tiek verslininkams, tiek pavieniams gyventojams, statantiems gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties pastatus regionuose, panašu, veikia iškreiptai. Gyventojų prašymai atleisti nuo šio kartais ir kelis tūkstančius eurų siekiančio mokesčio savivaldybę pasiekia jau nuolat ir darosi nebeaišku, nei kam to mokesčio realiai reikia, nei kaip visa ši sistema veikia.

Gyventojai prašo atleisti nuo šio kartais ir kelis tūkstančius eurų siekiančio mokesčio.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Gyventojai prašo atleisti nuo šio kartais ir kelis tūkstančius eurų siekiančio mokesčio.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Gyventojai prašo atleisti nuo šio kartais ir kelis tūkstančius eurų siekiančio mokesčio.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Gyventojai prašo atleisti nuo šio kartais ir kelis tūkstančius eurų siekiančio mokesčio.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Eglė Kuktienė

Apr 1, 2024, 4:44 PM, atnaujinta Apr 1, 2024, 7:00 PM

Savivaldybei naudingiau nuo mokesčio atleisti

Įstatymo esmė ta, jog po jo įsigaliojimo ir skirtingo mokesčio dydžio nustatymo atskirose savivaldybėse, statytojai turi arba įsirengti infrastruktūrą patys, o jiems vėliau bus grąžinti pinigai iš naujų prie tos pačios infrastruktūros prisijungiančių gyventojų arba verslo, arba turi sumokėti solidų infrastruktūros mokestį.

Pastarasis turi keliauti į visiškai atskirą sąskaitą ir yra skirtas tik miesto ir rajono infrastruktūros vystymui bei palaikymui arba pirmojo vystytojo patirtų išlaidų padengimui.

Bėda ta, kad norint matyti realius rezultatus, mokestis turėtų būti labai didelis, toks, kokio Kėdainių rajono savivaldybė niekaip nesiryžtų užkrauti nei gyventojams, nei verslui.

Tuo tarpu mažesnio dydžio mokestis realiai neišspręstų infrastruktūros problemų, tačiau galėtų skaudžiai kirsti statytojams per kišenes.

Dažnu atveju gyventojai nuo mokesčio yra atleidžiami, nes, kaip sako vyriausiasis miesto architektas Rytis Vieštautas, savivaldybei taip yra tiesiog naudingiau.

„Jei žmogus paprašo atleisti nuo infrastruktūros mokesčio ir būna nuo jo atleidžiamas, jis nebetenka galimybės prašyti kompensacijos už tai, kad įsirengė infrastruktūrą pats.

Savivaldybė kai kuriose zonose nėra suinteresuota pati plėsti infrastruktūrą. Jei žmonės sumokės infrastruktūros mokestį ir pasidarys ten kelią, mes turėsime grąžinti pinigus“, – sakė R. Vieštautas.

Tiesa, politikams užkliuvo, kodėl gi kalbant apie mokesčius eina kalba apie tai, kas naudingiau savivaldybei, o ne joje gyvenantiems žmonėms.

„Keista girdėti, kad savivaldybei tai turi būti naudinga. Man rodos, gyventojams turi būti naudinga, o ne administracijai“, – replikavo opozicijoje dirbantis darbiečių atstovas Dangiras Kačinskas.

Jei infrastruktūra savivaldybei reikalinga, nuo mokesčio neatleis

Paaiškėjo, kad jei planuojate statyti pastatą ten, kur infrastruktūra, savivaldybės administracijos manymu, ar šiaip, ar taip yra reikalinga, bet jos dar ten nėra, nuo infrastruktūros mokesčio jūsų niekas neatleis.

Taip nutiko ir vienam iš tokios nuolaidos prašiusių gyventojų. Gyventojas planavo statyti ūkinės paskirties pastatą, kurio bendras plotas siekia 91,72 kv. m Dotnuvos seniūnijoje, ir prašė atleisti jį nuo 366 eurus siekiančio infrastruktūros mokesčio. Tačiau jam, panašu, nepasisekė, nes ūkinį pastatą jis ketina statyti ten, kur, savivaldybės akimis, infrastruktūra reikalinga šiaip ar taip.

Dėl to jis šią sumą turės susimokėti, nors ji ir nėra tokia solidi, kaip kai kurių kitų to paties prašančių gyventojų.

„Neatleisti nuo mokesčio nuspręsta iš esmės dėl to, kad infrastruktūra toje vietoje faktiškai reikalinga. Šioje vietoje infrastruktūra bus vystoma, tai kadangi ji ar šiaip, ar taip bus vystoma, tai gyventojas tokiu būdu (sumokėdamas mokestį – red. past.) prie jos vystymo prisidės“, – sakė R. Vieštautas.

Jei infrastruktūros savivaldybė neplanuoja, mokesčio galėsite nemokėti Visai kita situacija yra tiems, kurie pastatus planuoja statyti ten, kur savivaldybė nemato reikalo plėsti infrastruktūros. Tai – atokesnės vietovės, kuriose finansiškai savivaldybei niekaip neapsimokėtų nutiesti kelio. Tad jei jau sugalvojote statytis namą kaimo pakrašty, susipraskite, kad kelio jums niekas neįrenginės, bet štai šiokia tokia nuolaida – bent jau mokesčio galėsite nemokėti.

Taip nutiko krašto gyventojui, kuris nori kurtis Kalnaberžės kaime. Ten planuoja statytis namą ir pagalbinės paskirties ūkinį pastatą.

Buvo suskaičiuota, kad jam reikėtų susimokėti 5,4 tūkst. eurų dydžio infrastruktūros mokestį, bet, kadangi, pasak vyriausiojo miesto architekto, sklypas yra kraštinis, infrastruktūros ten niekas ir neplanavo, tad ir nuo mokesčio žmogų galima atleisti.

„Centrinė valdžia kartais priima tokius įstatymus, kurie regionams visiškai netinka. Visi šitie atleidimai nuo mokesčio akivaizdžiai rodo, kad šis įstatymas regionams visiškai netinkamas. Visa laimė, kad suburta darbo grupė, kuri, manau, tikrai priims maksimaliai simbolinį vieno euro mokestį, kokį, kiek žinau, siūlo ir KPPAR Kėdainių filialas, verslininkai“, – sakė Dangiras Kačinskas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.